K vedeckým hračkám v SteelParku pribudli exponáty z Maďarska

Už po piaty raz obohatil SteelPark – park vedy a zábavy expozíciu o ďalšie exponáty z maďarského vedeckého centra Agora v Debrecíne. Aktuálne si návštevníci môžu vyskúšať, ako funguje nikdy nekončiace sa zrkadlo, rozplývať sa nad tajomným hologramom či potrápiť si svoje zmysly pri hraní na Shepardovom klavíri. Na oplátku putovali do Maďarska tri vedecké hračky – Tangram srdce, Sudoku (3×3) a obľúbený exponát Ako putuje svetlo.

Shepardov klavír je dokonalým príkladom a dôkazom toho, že aj sluch sa dá ľahko oklamať. S jeho pomocou je možné prezentovať hudobný paradox – prechádzame jednotlivými klávesmi a v závislosti od smeru počujeme zvuky, ktoré buď stúpajú alebo klesajú, i keď v skutočnosti počujeme stále tú istú oktávu. Stláčaj klávesy jeden za druhým v jednom smere. Budeš počuť buď klesajúcu alebo stúpajúcu sekvenciu zvukov. Keď prejdeš celým okruhom, klesajúca alebo stúpajúca sekvencia bude ďalej pokračovať. Sekvenciu zvukov, ktoré Roger Shepard (1929) vypracoval, netvoria samostatné tóny, ale všetky sú vytvorené z vrstvených tónov v oktávových rozostupoch. Hlasitosť týchto prvkov sa mení v závislosti od tónu a ak vhodne zmeníme silu hlasitosti, potom, ak zrušíme sekvenciu, dokonca aj keď počujeme ten istý zvuk ako na začiatku, budeme ho vnímať akoby bol o oktávu vyššie.

Pepperov duch nie je žiadna mágia. Sleduj ako duchovia tancujú uprostred akrylovej pyramídy. Takmer každé sklo odráža aspoň nejaké svetlo. Ak umiestníš dobre osvetlený lesklý predmet pred sklo v 45-stupňovom uhle a naše oko svetlo zachytí pri 90-stupňovom uhle, náš mozog je presvedčený o tom, že predmet sa nachádza za sklom. Tentoraz sa odraz 3D video projekcie vytvára cez štyri akrylové pásy a keď sa pozeráme pod určitým uhlom, môžeme uprostred pyramídy vidieť 3D obraz. Táto ilúzia je pomenovaná podľa jedného z jej vynálezcov Johna Peppera a využíva sa aj v divadlách, zábavných parkoch pri atrakcii iluzórneho vlaku a „holografických“ koncertoch.

Nekonečné zrkadlo predstavuje kombináciu bežného zrkadla a polopriepustného zrkadla, medzi ktorými je umiestnený LED pás. Svetlo vyžarované z LED pásu sa odráža z bežného zrkadla do polopriepustného. Toto zrkadlo potom ďalej odráža svetlo len čiastočne. Zostávajúce svetlo cez neho prechádza smerom k pozorovateľovi. Odrazené svetlo, ktoré obsahuje menší počet fotónov, zopakuje tento rekurzívny proces, pričom v zrkadle vytvorí ilúziu svetelného portálu, ktorý akoby nemal konca. Zariadenie obsahuje RBD dimmer (zariadenie na moduláciu intenzity svetla), ktoré dokáže modulovať tri základné farby. Dimmer je ovládaný otáčavým potenciometrom, ktorý umožňuje užívateľovi miešať farby manuálne.

SteelPark je otvorený pre verejnosť v stredu – piatok od 14:00 do 18:00 a v sobotu – nedeľu od 11:00 do 18:00 hod. V dopoludňajších hodinách od 9:00 do 13:00 hod. v pondelok – piatok je vyhradený školám a organizovaným skupinám na základe rezervácie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.