Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu

Zažila umelecký triumf, prudký pád na dno a po dvadsiatich rokoch aj opätovný návrat na výslnie. Životný príbeh speváčky Marty Kubišovej približuje dynamické  predstavenie Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu, ktorú uvidia diváci v Kasárňach/Kulturparku 9. mája o 19:00 hod.

Inscenácia, ktorá vzniklo pri príležitosti štyridsiateho výročia podpísania Charty 77, v sebe spája činohru so živou hudbou, približuje obdobie 60. –  80. rokov v Československu. Podáva obraz kontroverznej doby a neľahkých osudov umelcov, ktorí mali odvahu vzoprieť sa režimu. Predstavenie je súčasťou festivalu Košická hudobná jar a jeho organizátorom je Štátna filharmónia Košice.

Marta Kubišová bola v šesťdesiatych rokoch minulého storočia členkou populárneho speváckeho tria Golden Kids spolu s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom. Trikrát sa stala víťazkou diváckej ankety Zlatý slávik. Bleskovú kariéru Golden Kids prerušili tvrdé normalizačné opatrenia. Kvôli sfalšovanej pornografickej fotomontáži dostala Kubišová od strany KSČ zákaz umeleckej činnosti.

Na návrat do speváckej kariéry musela čakať takmer dvadsať rokov. V období zákazu pracovala vo fabrike na výrobu vrecúšok na hračky a vo Výstavbe sídlisk. Po celý čas čelila systematickému šikanovaniu zo strany vlády. Okrem toho sa musela vyrovnať s viacerými osobnými traumami. Prekonala klinickú smrť, potratila, jej prvý manžel emigroval do USA… A napriek tomu mala stále dosť vnútornej sily, aby si stála za svojimi presvedčeniami a neprestajne sa vyhraňovala voči režimu.

V roku 1977 sa stala signatárkou a hovorkyňou Charty 77, čo prispelo k ďalšiemu, zvýšenému sledovaniu ŠtB. Po dlhej speváckej odmlke vystúpila na verejnosti 1. decembra 1988 na demonštrácii pri príležitosti 40. výročia vyhlásenia Deklarácie ľudských práv a 21. novembra 1989 počas Nežnej revolúcie z balkóna budovy Melantrichu na Václavskom námestí, kde zaspievala Modlitbu pre Martu a Československú hymnu. Práve táto pieseň sa stala jedným zo symbolov odporu českého národa proti vpádu vojsk.

Marta Kubišová je jednou z najvýnimočnejších osobností našej nedávnej histórie. Jej vytrvalosť a neoblomnosť si zaslúžia veľké uznanie a obdiv aj dnes. Inscenácia, venovaná Kubišovej odkazu, nie je len politickým kabaretom, ale najmä príbehom ženy, ktorá svojím pevným charakterom inšpiruje generácie umelcov a aj všetkých, ktorí sa neboja postaviť za svoje názory.

Titulnú úlohu stvárňuje Monika Potokárová. Výborné komediálne a hudobné nasadenie preukázali aj hosťujúci herci Silvia Holečková a Daniel Žulčák, ktorí hrajú hneď viacero postáv. Raz sú v role Heleny Vondráčkovej a Alexandra Dubčeka, neskôr vyšetrovateľa ŠtB a ruskej agentky či Ivou Janžurovou a Václavom Havlom. D. Žulčák je tiež skladateľ a klavirista  Bohuslav Ondráček, Martin brat Jan, emigrant, stvárnil prvého manžela Marty Kubišovej, režiséra Jana Němca, aj druhého, dabingového režiséra Jana Moravca.

Tvorcovia inscenácie – režisér Matúš Bachynec i obe dramaturgičky SND Lucia Mihálová a Miriam Kičiňová zalovili vo filmových archívoch, aby autenticky podfarbili sugestívne rozprávanie hlavnej predstaviteľky, ktoré pozvoľna prechádza do hraných scénok. Mladá herečka Monika Potokárová si trúfla na zaspievanie viacerých hitov: Lampa, Máj, Denně čekám, Cesta, a napokon aj Modlitba pre Martu, aby stvárnila jednu z najvýznamnejších speváčok Česko-Slovenska v šesťdesiatych rokoch, ku ktorým signatárka a hovorkyňa Charty 77 Marta Kubišová patrí.

Vstupné: 12 €/10 € zľavnené

Predaj vstupeniek: pokladnica ŠfK, www.navstevnik.sk

https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1028380

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.