Kapela Billy Barman príde POTICHU s piatimi speváčkami zo SĽUK-u

Jedna z najpopulárnejších slovenských alternatívnych kapiel Billy Barman odohrá sériu špeciálnych akustických koncertov. Neobíde ani košické publikum a v Kasárňach/Kulturparku vystúpi 7. apríla o 20:00 hod. Aj keď je zvyčajne veľa hluku, tentoraz sa sem dostaví POTICHU, čo je aj názov jej turné. A nechystá sa tu sama. Chalanov bude sprevádzať 5 krásnych speváčok zo Slovenského umeleckého kolektívu SĽUK. S takými hlasmi to určite nebude až celkom potichu.

Tento ojedinelý projekt mal premiéru vlani na festivale Tatra Flowers pod holým nebom na Téryho chate vo Vysokých Tatrách. Špeciálne vytvorené hudobné teleso je postavené na čisto akustických nástrojoch a zvučných hlasoch dievčat zo SĽUK-u.

K folklóru a horám máme blízko, často nám pomáhajú pri písaní textov,“  uviedol k netradičnému spojeniu spevák Juraj Podmanický. Spoločný koncert odohrali bez použitia zvukovej techniky a mikrofónov. Diváci uvidia ich spoločné vystúpenie aj v sále, počas ktorého sa budú obidva súbory striedať, pričom v niektorých piesňach sa spoja alebo sa budú prelínať.

„Hráme akusticky a potichu, bez veľkej súpravy bicích a bez samplov, takže je to celé oveľa viac postavené na hlasoch. Je to výzva, lebo je to dosť iné ako bežný koncert, ale strašne nás to baví,“ hovorí o akustickom hraní gitarista Jozef Vrabel.

Spojenie kapely so súborom pôvodne vzniklo ako ad hoc projekt pre festival. Po priaznivých ohlasoch od ľudí sa rozhodli postaviť celý program a  vyraziť s ním na jar na šnúru koncertov. Chcú sa predviesť v úplne novej polohe a potešiť  fanúšikov, ktorí v Tatrách neboli.

Kapela k turné, počas ktorého odohrá šesť koncertov na Slovensku a dva v Českej republike, nakrútila aj promo video (https://youtu.be/4EF6poRk0Z4). Hrá v ňom s päticou speváčok pieseň (Jej) sloboda, ktorá aj na poslednom albume Dýchajúce obrazy vyčnieva akustickým zvukom, inšpirovaným ľudovou hudbou.

Skupina Billy Barman vznikla v roku 2008 a na konte má albumy Noční jazdci (2010), Modrý jazyk (2013) a Dýchajúce obrazy (2016). Získala niekoľko cien Radio_Head Awards, naposledy za album roka 2016.

Juraj Podmanický, Jozef Vrábel, Juraj Labaj, Kubo Tvrdík a Matej Ruman hrajú indie-rock s prvkami elektroniky i tradičného umenia. Je to kapela dvoch frontmanov a dvojakého prístupu k hudbe i textu, a tak sa v ich baladických textoch prelína poetika nočných klubov s motívmi lazov a kopaníc.

Vstupenky online:

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.