Kapely prinesú inštrumentálnu gitarovú hudbu a energický post-rock

Priestory Kasární/Kulturparku sa 9. decembra naplnia hudbou dvoch kapiel. Hosťami večera budú poľská skupina TIDES FROM NEBULA a slovenská hudobná formácia THE ILLS. Ponúknu zmes inštrumentálnej gitarovej hudby a energického post-rocku.

tidesfromnebulaZa názvom TIDES FROM NEBULA sa ukrýva poľská kapela, ktorú tvoria mladí talentovaní ľudia, prekypujúci nápadmi. Do svojho názvu sa rozhodla vložiť časť nekonečného vesmíru. Vznikla na začiatku roku 2008 a počas jedného roka vytvorila 50 minút energickej, ale zároveň upokojujúcej, a hlavne emocionálnej inštrumentálnej gitarovej hudby. Tá sa stala základom ich debutového albumu Aura. Hneď si získalo pozitívnu pozornosť a nadšenie z radov kritikov i publika. Album sa dostal medzi Top 10 poľských debutov v roku 2009. Je to neuveriteľne emocionálny album, aj keď tam nie je jediné slovo. Sú to éterické zvuky ako z inej planéty.

V krátkom čase sa skupina stala najdôležitejším poľským post-rockovým telesom a jedným z najlepších v oblasti exportného tovaru v Poľsku. Hudobníci sa etablovali ako vynikajúca živá kapela. Obal albumu im pripravil známy portugalský umelec  Helder Pedro, ktorý spolupracoval okrem iného s veličinami v post-rockovom žánri ako God Is An Astronaut.  Druhý album s názvom „Earthshine“ uzrel svetlo sveta v roku 2011. Kapela ho opisuje ako album, do ktorého dali všetko zo seba a sú na neho veľmi hrdí.  V súčasnosti majú za sebou úspešné turné po boku After The Burial a pripravujú sa na ďalšie so Sleepmakeswaves.  Ešte predtým však navštívia Košice. Skupinu tvoria Adam Waleszyński – gitara,  Maciej Karbowski – gitara, klávesy,  Przemek Węgłowski – basgitarista a Tomasz Stołowski – bicie.

Spolu si zahrali s takými skupinami ako This Will Destroy You, Oceansize, Pure Reason Revolution, Ulver. V roku 2009 cestovali po  celom Poľsku s Caspian a God Is An Astronaut, okrem toho absolvovali prvé európske turné s desiatimi zastávkami v Nemecku, Rakúäsku, Francúzsku a Belgicku.  Kapela sa prezentuje výlučne inštrumentálnou tvorbou, ktorá by sa s veľkými problémami dala zaškatuľkovať ako atmosférický post-rock. Nepriamo sa tak zaradila medzi zoskupenia búrajúce mýtus o tom, že v rocku bez speváka neobstojíte.

V roku 2013 uzrel svetlo sveta tretí album s názvom Eternal Movement. Je zaujímavé sledovať, ako sa kapela vyvíja, experimentuje so svojim štýlom a pritom si udržuje svoje kvality od samého začiatku.

TheillsSkupina THE ILLS vznikla v tom istom roku ako TIDES FROM NEBULA. Z projektu sa neskôr stala regulérna kapela slovenskej nezávislej scény. Svoju predstavu o post-rockovom zvuku a shoegaze hlasitosti predviedla na svojom prvom albume.  The Ills odohrali vyše sto koncertov nielen na Slovensku a stali sa uznávanou kapelou nielen na poli post-rocku.  Inštrumentálne post-rockové výpady boli doplnené o prvky math-rocku.

THE ILLS tvoria gitarista Martin Krajčí, bubeník Ľuboš Hodás, basgitarista Peter Berák a gitarista  Adam Kobyda. Ich tretia štúdiovka Zoya ponúka osem skladieb, ktoré bratislavská formácia nahrávala v dánskom meste Haderslev. Výsledný zvuk má punc svetovosti. Obsahuje inštrumentálne skladby snivého, zahmleného post-rocku. Chvíľami gradujú, inokedy upokojujú. Ťažko niektorú z nich vyzdvihnúť, lebo vytvárajú akoby jednoliaty celok, vhodný do upokojujúceho nočného vysielania v rádiu. Diváci, ktorí The Ills videli na koncertoch, obzvlášť vydarených, asi vedia, že táto kapela je skrytý poklad slovenskej scény.

Bratislavská „shoegazová“ inštrumentálna kapela počas svojej kariéry odohrala takmer 150 koncertov, vrátane vystúpení na festivaloch ako Pohoda alebo Wilsonic a okrem Slovenska si zahrali aj v Dánsku, Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku a v Českej republike. Na konte majú radové albumy To Wish Impossible Things a Splendor.

The Ills sú jednou z najaktívnejšie koncertujúcich mladých zoskupení pod slovenským slnkom. A nielen pod ním. Už skoro päť rokov hrajú niečo, čomu sa hovorí post-rock, i keď sami sa tejto škatuľke bránia. Inštrumentálny rock, dlhé kompozície a napriek tomu nenudia. Hneď od svojho vzniku funguje kapela bez speváka a v podstate jej ani nechýba. Spev je síce podľa nich fajn, ale vôbec nie je taký potrebný.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.