Kasárne/Kulturpark sa ponoria do tmy plnej svetla Bielej noci

Nechajme sa, aspoň trochu, hoci skromnejšie, očariť Bielou nocou aj počas nadchádzajúceho víkendu. Niečo ste už mohli vidieť a keď ste to nestihli, máte opäť možnosť zastaviť sa pri zaujímavých umeleckých dielach nielen v meste, ale aj v Kasárňach/Kulturparku. Radšej menej vizuálnych vnemov ako žiadne.

O obľúbený festival súčasného umenia sme už boli ukrátení vlani, keď musel byť zrušený tesne pred začiatkom celkom. Organizátori teraz verili, že sa to nezopakuje a chceli to Košičanom vynahradiť. Hlavné mesto žiarilo 17 dní, v Košiciach sa však situácia skomplikovala.

Prepad do bordovej farby skrížil všetky plány a na poslednú chvíľu sa museli prijať nekompromisné opatrenia, meniť pravidlá i rozmiestnenie umeleckých diel tak, aby mohli byť sprístupnené verejnosti. Zo šestnástich dní Bielej noci zostali iba tri víkendy a skrátený čas a niektoré diela neuvidíme, žiaľ, vôbec. Nepriaznivá pandemická situácia výrazne ovplyvnila formát podujatia, ktorého sa môžu zúčastniť iba kompletne zaočkovaní návštevníci.

Keď sa nič nezmení a situácia sa nezhorší, v čo všetci dúfame, na prechádzku večerných mestom sa budete môcť vybrať 15. – 17. októbra 2021 od 18:30 do 22:00 hod. napríklad aj do Kasární/Kulturparku, kde nájdete vizuálne atraktívne inštalácie.

Úsmev na tvári deťom i dospelým vyčarí pred kaviarňou Papa usmievavý Dummy/Panák_FM z kreatívnej dielne Ové Pictures. Farebný hrdina mnohých tvárí prinesie pozitívnu energiu do pochmúrnej jesene a vy sa s ním môžete odfotiť.

Na vlnu optimizmu a radosti zo života naladí neprehliadnuteľný neónový BN Label – fotopoint Slovenskej sporiteľne BUDÚCNOSŤ JE VAŠA. Priláka vás optimistickými vibráciami, ktoré sa neboja prežiariť priestor ani v období životných výziev a spoločenských ťažkostí. Do budúcnosti sa oplatí hľadieť s odvahou. Urobte si fotku a tešte sa na to, čo príde.

Pútavé vizuálne variácie Michala Štrompacha oživia pôvodne neživý objekt Dodekaflex a zaplavia park atmosférou, ktorá spestrí váš večer. Digitálna projekcia vznikla v spolupráci s Martinom Piterkom (mapping) a Ondrejom Štefíkom (3D print).

Vo foyer budovy Alfa nás čaká animácia Borisa Vitázka Climate Stripes. Podľa dát nezávislej neziskovej organizácie Berkeley Earth v nej autor vizualizuje vývoj teploty v Košiciach, ktorý dáva do vzťahu s objemom oxidu uhličitého, ktorý ročne produkujeme.

Francúzsky filozof G. Deleuze hovorí v knihe Záhyb o komunikácii „medzi zahnutiami matérie a záhybmi duše“. Pôvodne oddelené roviny (tela a duše, figuratívnosti a abstrakcie) sú zjednocované záhybmi, popierajúcimi jednoznačné rozlíšenie medzi vonkajším a vnútorným. Zodpovedá to komplikácii, s ktorou pracuje objekt Mareka Kvetana, Fuscum subnigrum v Galérii Alfa. Sprístupnený bude nielen počas víkendu v predĺženom čase od 14:00 do 22:00 hod., ale aj v stredu a vo štvrtok (13. a 14. 10. 2021) od 13:00 do 19:00 hod.

Autorská dvojica Radovan Dranga & Alex Zelina prekvapia návštevníkov v parku dvoma svetelno-zvukovými inštaláciami. Øuroboros sa interpretuje ako symbol večnej obnovy alebo cyklu života, smrti a znovuzrodenia. Symbolizuje cyklickú podstatu vesmíru: stvorenie zo skazy, život vznikajúci zo smrti. Zdá sa, že aj my ľudia nasledujeme tento základný kód vesmíru. Kde tvoríme a ničíme – príroda vždy prežije. Kde sa príroda môže ocitnúť dlho po tom, ako tu my už nebudeme? Svet tvorený pozostatkami ľudskej technológie, na ktoré sa príroda adaptovala, v záujme jej prežitia. Waxworm je húsenica, ktorá požiera plastový odpad. Je príkladom toho, aká je príroda silná.

Prechádzka parkom, káva v Pape, výstavy, koncerty, stretnutia s kamarátmi? Alebo skôr pokojné pracovné dni, aktívny oddych, čítanie kníh pre najmenších či dokonca vedecký výskum v Steelparku? Grafická dizajnérka Michaela Chmelíčková každú z možností pretavila do pútavých vizuálov s názvom Momenty, ktorými „pomaľuje“ vstupnú stenu budovy Bravo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.