Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Kaschauer Klezmer Band a Viganček – dve kultúry, dve generácie, dva žánre

Kaschauer Klezmer Band a Viganček – dve kultúry, dve generácie, dva žánre

V spoločnom programe STRETNUTIE – PGIŠA vystúpi Kaschauer Klezmer Band s Detským folklórnym súborom Viganček v Kunsthalle/Hale umenia 28. mája o 18:30 hod. Stretnú sa v ňom dve kultúry – slovenská a židovská, dve generácie – dospelí a deti a dva žánre – slovenský folklór a klezmerská hudba. Napriek odlišnostiam majú tieto dve skupiny niečo spoločné. Dve generácie cez dva žánre a ich prieniky prezentujú dve kultúry a ich spolužitie. 

Spoločne strávené chvíle priniesli poznanie, že záujmy a snaženia týchto dvoch skupín ľudí zďaleka nie sú také nesúrodé a nezlučiteľné. Práve naopak. Jedna múdrosť hovorí, že často je cesta dôležitejšia ako ciel. Náhodné stretnutie vedúcej folklórneho súboru Viganček Lenky Adzimovej  a vedúceho Kaschauer Klezmer Band Vlada Sidimáka bolo veľmi inšpiratívne a obohacujúce a vyústilo do spoločného programu, ktorý ponúkne nové a neopakovateľné zážitky.

Viganček je jedným z košických detských folklórnych súborov, ktoré sa od ostatných líši tým, že nevznikol v Košiciach. Jeho vedúca Lenka Adzimová ho v roku 1990 založila v Kluknave na Spiši. Tam súbor nadviazal na bohaté výskumy a úspešné účinkovanie Folklórnej skupiny Bradlan. Dva roky po svojom vzniku sa stal laureátom celoštátnej súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov. V roku 2002 sa Viganček presunul do Košíc, ale centrum tvorby zostalo v Kluknave. Deti vystupujú v kluknavských krojoch, spievajú spišské piesne, hrajú sa hry a tancujú tance z oblasti stredného Spiša.

Viganček sú šatôčky, ktoré kedysi obliekali dievčatám i chlapcom v období, keď  vyrástli z plienok a ešte nedorástli do kroja. Je to obdobie, kedy je dieťa veľmi vnímavé a citlivé na pekné veci, chytľavé na všetko melodické a zábavné. A taký je aj Viganček. Učí deti nachádzať hodnoty v starých zapratých záhyboch storočných krojov, učí  ich pochopiť život našich predkov, naše tradície, zabudnuté pracovné postupy, porozumieť archaickému jazyku a odniesť si toto poznanie do svojho života.

Súbor počas svojho 26-ročného pôsobenia desaťkrát účinkoval v programoch Folklórneho festivalu Východná, ako aj na ďalších festivaloch na Slovensku a v zahraničí. Je viacnásobným laureátom celoštátnych súťaží detského folklóru, opakovane spolupracoval na výrobe rôznych televíznych a rozhlasových relácií a vydal vlastné CD. V roku 2015 získal v konkurencii 22 detských folklórnych súborov z rôznych štátov Európy 1. miesto na festivale INTERNATIONAL FESTIVAL OF FOLKLORE FOR CHILDREN „We were and will still be“ v rumunskom Sighetu Marmatiei.

Vedúci Kaschauer Klezmer Band, klarinetista Vlado Sidimák sa v roku 2011 rozhodol založiť v Košiciach hudobné zoskupenie, ktoré sa bude venovať interpretácii klezmerskej hudby. Podľa vzoru európskych klezmerských skupín, ako aj orchestrov zo Spojených štátov, vytvoril repertoár inštrumentálnych skladieb a spevov, ktorý obsahuje tradičné klezmerské melódie rôznych rytmov, poznačené balkánskou, ruskou a arabskou melodikou. Oslovil hudobníkov odlišných hudobných žánrov, ktorí by vniesli do kapely niečo zo svojej rôznorodej hudobnej praxe a cítenia. Výsledkom je kapela, ktorá interpretuje klezmerskú hudbu, obohatenú o prvky folklóru, klasickej i modernej hudby.

Od svojho vzniku sa Kaschauer Klezmer Band predstavil v Košiciach na purimových plesoch, na festivaloch sakrálneho umenia, v galaprograme medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák, na festivaloch židovskej kultúry MazalTov 2012-2014, na každoročných chanukových predstaveniach, na koncerte v rámci otvorenia programu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, na festivaloch Devet bran v Prahe, Šamajim v Třebíči a Jánošíkovom dukáte v Rožnove pod Radhoštěm, na projekte East meets West spolu s Pressburger Klezmer Band v Bratislave, na festivale v Užhorode a i.. Okrem toho sa kapela zúčastňuje na rôznych výstavách s tematikou holokaustu a židovskej kultúry.

Začiatky klezmerskej hudby sa datujú na prelom 17. a 18. storočia. Prvý a najvýraznejší vplyv na klezmerskú hudbu malo melodické čítanie Tóry a synagogálnych modlitieb. V mestách a mestečkách, kde tvorili Židia niekedy väčšinu obyvateľstva, bol klezmer veľmi dôležitou súčasťou celého života. Hovorievalo sa, že svadba bez klezmeru je horšia, než pohreb bez sĺz. Tanečné melódie sa hrávali na svadbách, zásnubách, zábavách a iných slávnostných príležitostiach. Názvy typov tancov boli odvodené od nálady melódií (freylechs– veselý), miesta, kde vznikli alebo sa hrávali (gas nign – uličná melódia) alebo boli prevzaté, ako hopke, mazurka, polka, skočná a valčík. Jazykom vokálnej klezmerskej hudby je jidiš.

Parafrázujúc amerického spisovateľa L. Rostena môžeme aj o hudobnej tradícii judaizmu klezmer povedať, že „je Robinom Hoodom medzi hudobnými žánrami – kradne hudobne bohatým, aby obdaroval chudobné vtáčatá, ktoré prvý raz vyleteli z hniezda“. Ak by sme mali charakterizovať klezmer a jeho štýl, životný údel a atmosféru dvomi slovami, bez váhania by sme mohli povedať, že je neskrotný a nepotlačiteľný.

Také bude aj vystúpenie s deťmi z Detského folklórneho súboru Viganček v podaní interpretov z Kaschauer Klezmer Band. Tvoria ho Vladimír Sidimák (klarinet, saxofón), František Kováčik (husle), Ernest Salzer (viola), Vojtech Bunda (kontrabas), Peter Stripaj (akordeón), Matúš Kruták (viola kontra), Nataša Kötelesová (flauta) a Martina Eštoková. Hosťami večera budú Ivana Harachová (cimbal) a Lucia Benková (violončelo). Program bude naozaj bohatý.

Vstupenky online

 

Ďalšie články