Katarína Máliková prinesie ľudovky Horehronia, Lina Mayer moderný pop

Po vydaní svojho debutového albumu koncom minulého roka si ihneď získala pozornosť hudobných odborníkov. Po jeho vydaní mal štyri nominácie na cenu Radio_Head Awards za rok 2016. Mladá, ambiciózna speváčka, klaviristka a skladateľka, ktorá tvorí originálne skladby a aranžmány ľudových piesní sa stala držiteľkou až troch hudobných cien v kategóriách Debut roka 2016, Album roka/Cena kritikov 2016 a Nahrávka roka –worldmusic/folk 2016. Reč je o Kataríne Málikovej a jej albume Pustvopol, ktorú privítame na festivale Leto v parku 28. júla o 20:30 hod.

Základ repertoáru jej koncertov tvoria piesne z albumu, ktorý je jedným z najvýraznejších debutov na našej scéne za posledné roky, avšak rada svoje vystúpenia oživuje o skladby s nádychom rozprávkového šansónu a jazzu. Trvalo niekoľko rokov, kým hudobníčka a speváčka z Horehronia prišla na to, ako majú jej pesničky znieť a čo sa dá robiť s ľudovými melódiami, klasickým vzdelaním a elektronikou. V jej tvorbe je výrazný zmysel pre kompozíciu, ktorú spolu s hrou na klavír vyštudovala.

„Hudba Kataríny Málikovej je spojenie hudobného vzdelania, výnimočného citu pre špecifiká slovenskej tradičnej hudby a kreativity. V jej úpravách ľudových piesní z oblasti Horehronia, v ich harmonizácii a aranžmánoch sa ukazuje jej klasické kompozičné vzdelanie. Dopĺňa ho prirodzený hudobný talent s citom podchytiť esenciu a rozvinúť emócie jednotlivých ľudových piesní spôsobom jej vlastným. Svojou interpretáciou a úpravami, v ktorých sa miešajú tradičné nástroje s modernými a elektronikou, posúva ľudové piesne na vyššiu umeleckú úroveň a stavia ich do kontextu 21. storočia,“  vyjadrila sa o Kataríne hudobníčka a muzikologička z Katedry etnológie Jana Ambrózová.

Folklór sa Kataríny dotkol už v detstve, ale aj popkultúra 90. rokov. „Neskôr prišli sny o kaviarničkách a meste, potom jazz, ktorý bol môj terapeut v období puberty. No a napokon klasika, ktorú som vyštudovala. Telgárt, Šumiac, Pusté pole. Táto oblasť vo mne vyvoláva vzrušenie a obrovskú zvedavosť. Vždy, keď tadiaľ prechádzam, cítim niečo zabudnuté, tajomné a zvláštne,“ hovorí o sebe speváčka.

Vystupuje so 7-člennou skupinou, v ktorej Katarína Máliková spieva, ale aj hrá – klavír, syntezátory, tamburína, píšťalky, triangel, sampler, Katarína Turcinová flauta, píšťalka a fujara, Andrej Turcin I. husle, Žaneta Marináková II. husle, tamburína, Janko Tomek – kontrabase a basgitare, Klaudia Kosmelová – klavír, Ondrej Druga – akordeón, spev a Tomáš Hríbik – bicie, perkusie.

Piatkový hudobný večer otvorí talentovaná a očarujúca košická speváčka, skladateľka a tanečnica Lina Mayer, ktorá na seba upútala pozornosť v roku 2012 debutovým energickým singlom Dream. Jej fanúšikovia si ju môžu pamätať ako Karolínu Majerníkovú zo súťaže SuperStar, kde skončila tesne pred bránami finále. Spievala tanečníkom a celebritám ako vokalistka v tanečnej šou Let´s dance, či tancovala v českej verzii tejto šou Stardance po boku herca Sašu Rašilova.

Jej tvorba sa vyznačuje moderným popovým zvukom a sviežimi zapamätateľnými melódiami. Na svojom konte má rádiový hit Personal Sky, ktorý má speváčka aj na debutovom EP. Minulý rok vydala ďalší singel  Nothing, ku ktorému natočila zaujímavý klip a dala skladbe nový rozmer pomocou tanca. Ten je predzvesťou pripravovaného albumu, na ktorom intenzívne pracuje. Vlani jej rádio Európa 2 udelilo cenu Objav roka.

Na skladbách sa podieľa hudobne i textovo. K českému filmu Pojedeme k moři Lina zložila a naspievala titulnú skladbu s názvom This time. Autorsky milo prekvapuje, a tak sa majú jej fanúšikovia na čo tešiť. Leto v parku osvieži nielen svojou krásou, ale aj známymi a možno aj novými piesňami, ktoré sme ešte nepočuli. Jej vystúpenie sa začína o 19:00 hod.

Vstupné: 6 € predpredaj/8 € v deň podujatia

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.