Katarzia a Pjoni s novučičkým albumom Antigona na turné Nepohodlná osoba

Na turné s názvom Nepohodlná osoba sa vydala textárka, skladateľka a producentka Katarzia (Katarína Kubošiová), ktorá už v minulosti ukázala, že sa nebojí experimentovať a posúvať svoju tvorbu do nových dimenzií. Určite má dôvod podeliť sa so svojimi priaznivcami o svoje najnovšie úspechy, ktoré za posledné obdobie dosiahla a predstaviť ešte nevychladnutý album Antigona. Jednou zo zastávok sú aj Košice a vidieť ju naživo budú môcť jej fanúšikovia 8. decembra o 20:00 hod. v Kasárňach(Kulturparku. Turné absolvuje spolu s producentom Jonatánom Pastirčákom, známym tiež ako Pjoni alebo Isama Zing a audiovizuálnou umelkyňou Kateřinou Blahutovou, nazývanou Katla.

Katarzia napísala hudbu pre hru Slovenského národného divadla Antigona, za čo autori získali prestížne ocenenie Dosky za najlepšiu scénickú hudbu. Silný príbeh odvážnej ženy napísal Sofokles viac ako štyristo rokov pred našim letopočtom, no stále si udržuje svoju aktuálnosť. Divadelné skladby tvoria základ albumu, na ktorom sú aj ďalšie autorské piesne. Oproti predchádzajúcemu Agnostika sa najnovší nosič vyznačuje čisto elektronickou produkciou s minimalistickým zvukom a spevom hraničiacim s rapom. Nový kurz nabrali aj texty. Od vzťahových tém prešla autorka k spoločensky mimoriadne aktuálnym a angažovaným. Toto smerovanie naznačil aj vlaňajší singel o domácom násilí Nikomu nepatríš.

Väčšina pesničiek vznikla pre inscenáciu a texty sú o našich životoch a o mladom človekovi, ktorý sa rozhodne postaviť sa proti nepravde a skončí to jeho smrťou. Veselé skladby teda nečakajte. Súčasný prístup k elektronike v kombinácii so silným textom reflektuje nadčasovosť hlavného motívu samotnej hry – boj jednotlivca so spoločnosťou.

Ústrednou piesňou albumu tretej štúdiovky Katarzie, ktorý je vlastne rozšírenou verziou Antigony, je Nepohodlná osoba a aj ďalšia Neodvrávaj pánovi vznikli ešte pred nepríjemnými udalosťami na Slovensku v súvislosti s vraždou novinára a jeho snúbenice. Pre hru boli zložené aj Bojím sa či Bábiky. Medzi tie, ktoré v divadle neznejú, patria Uspávanka, produkovaná bubeníkom Petrom Hanákom a basgitaristom Lukášom Mutňanským. Pieseň Lepidlo opisuje vzťah dvoch sestier, ktorá mala pôvodne hovoriť o sesterskom vzťahu Antigony a Ismény. Album dopĺňa aj pieseň Krásu preklínam, útočiaca na kult krásy a posadnutosti dnešného sveta dokonalosťou.

Tento rok priniesol Katarzii viacero úspechov. Okrem Dosiek za najlepšiu scénicku hudbu k hre Antigona a nového rovnomenného albumu, získala ocenenie Radio_Head Awards 2017 za singel roka Kde sa slzy berú, ktorý bol ústrednou piesňou k filmu Piata loď. Absolvovala tiež špeciálny koncert s komorným orchestrom a zúčastnila sa na prestížnej Red Bull Music Academy v Berlíne.

Speváčka z Nitry, žijúca v Prahe, vyštudovala filmovú scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. V roku 2013 jej vyšlo debutové CD Generácia Y, o tri roky neskôr nasledoval album Agnostika a najnovší Antigona má  len niekoľko dní.

Pôvodne sólová gitarová pesničkárka sa neustále vyvíja. Prekvapila už svojim druhým albumom so živou kapelou a vlastnými predstavami o zvuku. Zvolila si popovú a elektronickú cestu. Antigona je opäť niečo iné a možno ju označiť za pôsobivé a presvedčivé pokračovanie jej prerodu. Je exkurziou do sveta elektroniky, pričom za produkciou stojí Jonatán Pastirčák. Spolu s odvážnymi a osobnými textami Katarzie vzniklo podmanivé dielo, ktoré si môžete vypočuť na decembrovom koncerte.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.