Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Každá slza je jedinečná a vyjadruje rôzne emócie

Každá slza je jedinečná a vyjadruje rôzne emócie

Zamýšľali ste sa niekedy, z čoho sa skladá slza? Je to len kvapka vody a nejaká soľ? To však nie je všetko, čo slzy skrývajú. Každá jedna je svojim spôsobom jedinečná. Slzy vyjadrujú rôzne emócie, či už je to smútok, radosť alebo dojatie… Preto nemôžu byť rovnaké. A že to tak skutočne je, ilustruje 27 obrazov na výstave s názvom „Ľudská slza ako umenie“, ktorú uvidia návštevníci v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku od 15. januára do 17. februára 2019. Pilotný vedecko-umelecký projekt má širokej verejnosti priblížiť výsledky dlhoročného výskumu UPJŠ.

Americká fotografka Rose-Lynn Fisher sa dlhú dobu zaujímala o ľudské emócie. Hoci umenie je už samé o sebe emóciami preplnené,  rozhodla sa posunúť ho ešte ďalej. Po niekoľkých ťažkých životných situáciách, ktoré prežila, vymyslela projekt, ktorý nazvala Topografia sĺz. Týmto projektom chcela s pomocou vedcov a ich laboratórneho vybavenia zistiť, ako sa líšia slzy vyvolané rôznymi emóciami a situáciami.

Pod mikroskopom začala fotografovať najskôr svoje slzy, no po prvotných šokujúcich zisteniach sa projekt o niečo rozrástol. Objav zaujal aj vedcov, a preto začali zhromažďovať viac vzoriek od rôznych ľudí, pochádzajúce z rôznych emócií. Dokonca sa pustili aj do sĺz, ktoré naše telo produkuje preto, aby zabezpečilo správne fungovanie ľudského oka. Zistenie, že každá slza je úplne odlišná len dokazuje, aká je príroda mocná a že aj v najmenších maličkostiach ukrýva hlbší zmysel.

Slzná tekutina účastníkov projektu bola komplexne analyzovaná pomocou fluorescenčnej spektrofotometrie, atómovej silovej mikroskopie, infračervenej spektrofotometrie a gélovej zymografie. Zloženie ľudských sĺz nie je rovnaké. Pri rozličných ochoreniach je možné atómovým silovým mikroskopom pozorovať veľmi zaujímavé štruktúry porovnávaním voľným okom, ale aj  vhodným softvérom.

Projekt slúži na zviditeľnenie dlhoročnej vedeckej spolupráce viacerých pracovníkov z Ústavu fyzikálnych vied (nanolaboratórium) PF UPJŠ (Mgr.Vladimír Komanický, PhD., RNDr. Oleg Shylenko, Adam Abdessamad) s očnou lekárkou MUDr. Gabrielou Glinskou, Ústavom lekárskej a klinickej biochémie LF UPJŠ (doc. RNDr. Vladimírou Tomečkovou, RNDr. Kristínou Krajčíkovou, RNDr. Janou Mašlankovou, PhD.) a Ústavom experimentálnej fyziky SAV (RNDr. Natáliou Tomašovičovou, CSc., Mgr. Katarínou Zakuťanskou).

Na vernisáži sa bude premietať krátky film s hudbou s jedinečnými a originálnymi zobrazeniami rôznych očných a systémových ochorení v slznej tekutine od pacientov, ale aj zdravých jedincov, ktorý je ukážkou vybraných vedeckých výsledkov. V krátkej úvodnej prednáške ich popíše doc. RNDr. Vladimíra Tomečková, PhD. z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie UPJŠ LF, ktorá bude spojená s výstavou obrazov, diskusiou a divadelným predstavením „Malý princ…  v projekte ľudská slza ako umenie“  v podaní hercov z Anima mea ART clubu. Tento pilotný a jedinečný vedecko-umelecký projekt poukazuje na zaujímavý diagnostický potenciál originálnych zobrazení ľudskej slznej tekutiny každého človeka pri rôznych ochoreniach.

Vernisáž: 15. 1. 2019 o 17:00 hod.

 

 

 

Ďalšie články