Keď sa zlato v hrdle snúbi s láskou k folklóru, potom piesne letia „na kraj svita“

LETO V PARKU

Skvelého speváka rusínskych piesní Štefana Šteca, ktorí sa viac do povedomia verejnosti dostal aj vďaka vlaňajšiemu úspešnému účinkovaniu v celoslovenskej televíznej súťaži Zem spieva, zaspieva a zatancuje v Kasárňach/Kulturparku. Leto v parku bude teda aj o folklóre a jeho priaznivci si budú môcť užiť jeho vystúpenie 26. júla o 17:30 hod. v parku. Svojim výnimočným hlasom a silnými piesňami dokázal osloviť široké publikum. Pôsobí ako redaktor národnostného rusínskeho vysielania v RTVS v Košiciach a je aj umeleckým vedúcim Folklórneho súboru Hornád.

Na pódiu nezostane sám. Jeho hosťami budú FS Hornád, choreograf ľudového tanca a pedagóg Vlado Michalko, tanečník zo súboru Borievka Peter Vajda, tanečný súbor Bardfa a hudobná skupina Peter Bič Project, ktorá s ním hudobne spolupracuje. Koncert v parku bude nielen o rusínskych pesničkách z nosiča, ale aj o nových, ktoré budú možno základom pre ďalšie CD.

Fenomenálny ľudový umelec začiatkom mája vydal svoj debut s názvom Poleťiv bym na kraj svita. Na albume, ktorý pokrstila uznávaná hudobná skladateľka Ľubica Čekovská, predstavil unikátne a starodávne piesne zo slovensko-poľsko-ukrajinského pohraničia. Pätnásť skladieb obohacuje Čekovskej klavírna úprava titulnej piesne. Podľa speváka pesničky na albume uzatvárajú desaťročné obdobie jeho života a majú pre neho veľký význam. Vidí za nimi ľudí, stretnutia, rodinu, ale aj rôzne smutné či veselé príbehy.

Folklorista Štefan Štec tradične spieva v sprievode Ľudovej hudby Hornád, ktorú tvoria šiesti mladí a šikovní muzikanti a muzikantky. Primášom a zároveň „frontmanom“ dobre zohratej kapely je huslista Dominik Maniak. Na husle hrá aj Maťa Babinčáková, talentovanou cimbalistkou je Iva Harachová, violu obsluhuje Martin Halčin, basu Viliam Grega a akordeón a bubon má na starosti Martin Mražík.

Kde sa zrodila láska k folklóru u človeka, ktorý vyrastal a žije v Košiciach? S tým sa musí narodiť, aj keď k tomu nepochybne prispel aj jeho pôvod. Rodičia pochádzajú z Habury pri Medzilaborciach, kde Štefan trávil letné prázdniny. Dedina mu dala autentické zážitky, kde sa stretol s pravou tradičnou dedinskou kultúrou. A nebolo to predstavenie, ale živá, žitá skúsenosť zo stretnutí susediek v babičkinej kuchyni alebo na priedomí, kde sa rozprávali vtipné príhody a spievali piesne. Inšpirovali ho starí rodičia aj rodičia, ale folklór ho zaujímal od detstva. Chcel vedieť, kde sa pieseň vzala a ako sa tvorila a jeho záľubou bolo kresliť si kroje. Dnes keď spieva, tak naozaj celá zem spieva a ľudia mu zaslúžené tlieskajú. Počuť ho je naozaj hlboký zážitok. Presvedčte sa o tom sami.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.