Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Keď v koncertných sálach kraľoval jazz, jeho vyznávačov zdvíhalo zo stoličiek

Keď v koncertných sálach kraľoval jazz, jeho vyznávačov zdvíhalo zo stoličiek

O kvalitnú džezovú hudbu nebola v našich kultúrnych zariadeniach určite núdza. Pódiá patrili v predchádzajúcich rokoch uznávaným umelcom, ktorí sa tomuto žánru venujú celým srdcom a hľadiská boli plné ich priaznivcov. Kolískou džezu je New Orleans v štáte Louisiana a jeho zrod sa spája so začiatkom 20. storočia. Vznikol postupným zlúčením afroamerického folklóru, najmä bluesu s európskymi tradíciami. Vyznačuje sa improvizáciou. Táto hudba je známa po celom svete a my sme mali príležitosť privítať v Košiciach nielen domácich jazzmanov, ale aj zahraničné špičky. Priniesli nezabudnuteľné zážitky, ku ktorým sa radi aspoň v spomienkach vraciame. Naozaj toho nebolo málo a netrúfame si povedať, čo bolo naj.

HEVHETIA SHOWCASE 2020

Deviaty ročník Letného hudobného festivalu, z toho po tretí raz Hevhetia ShowCase priniesol v minulom roku napriek corona kríze bohatý program, ktorý spojil rôzne subjekty pôsobiace v oblasti džezovej hudby – promotéri, vydavatelia, organizátori festivalov, majitelia hudobných klubov, novinári, a samozrejme hudobníci. Týkalo sa to nielen hudby, ale aj systému spolupráce. Sú to subjekty, ktoré majú ďaleko od formalizmu. To kreuje jednu z možno najlepšie fungujúcich platforiem, ktorá nie je ukotvená do nejakých zväzujúcich štruktúr. Po skončení showcase koncertov boli vo večerných hodinách takzvané highlightové koncerty. Či už to bola americká speváčka Chanda Rule so svojou kapelou, punk jazzové trio The FLASH! či David Kollar, ktorý mal pôvodne vystúpiť s Arve Henriksenom, ale odohral ho sólo s jeho podkladovými stopami. .Koncert Bielorusov Port Mone trio sa konal virtuálne. Namiesto vystúpenia nórskej formácie wESTAMAN bol improvizačný koncert Voicingers AllStar band. Posledný deň festivalu sa niesol v duchu hudobného happeningu. Keďže vydavateľstvo Hevhetia má aj svoj sublabel Hev-Het tune, pre menej náročného poslucháča pripravilo prezentáciu umelcov, ktorí sa zameriavajú na viac pesničkové projekty. V areáli Anička zaznela hudba Košičanky tvoriacej pod pseudonymom Skyva, predstavila sa aj formácia Chill on the Sun, dobre známy Prešovčan Edo Klena a jeho Klenoty a na záver zahrala kapela 100 múch.

HEVHETIA SHOWCASE 2019

Druhý ročník Hevhetia ShowCase bol zameraný na prezentáciu umelcov, ktorí vydávajú svoje albumy vo vydavateľstve Hevhetia. Pre milovníkov džezu bolo pripravených  osem koncertov. Návštevníci si mohli pozrieť výstavu fotografií Jazz World Photo, vypočuť si odborné prednášky a hudbu na prvotriednej zvukovej aparatúre, pripravený bol antikvariát s hudobnými publikáciami a hudobnými nosičmi, uskutočnilo sa niekoľko diskusných panelov, okrem iného aj so zástupcami Fondu na podporu umenia a zahraničnými hosťami, predávali sa hudobné nosiče a nechýbal ani media art od DIGgallery. Medzi účinkujúcimi bola zastúpená aj domáca scéna v podaní Pavel Morochovič trio či Miloš Železňák. Vystúpili poľské zoskupenie MÓW, francúzsku Nebula Machina, taliansky Francesco Bruno quartet, poľský Backspace. Zaujal aj Big band Małopolski Ryszarda Krawczuka, ktorý sa predstavil s guinejským raperom a beatboxerom, žijúcim v Holandsku, Andym Ninvallom, kvintet poľského klarinetistu Szymona Klimu s jeho projektom Folwark.

PETER LIPA, ZUZANA MIKULCOVÁ, CHA BUD!

O tom, že Petra Lipu nezatienili ani koruny stromov sa mohli vyznávači džezu presvedčiť počas Leta v parku. Kráľa tohto hudobného žánru a najvýznamnejšiu osobnosť slovenského jazzu, speváka, skladateľa, organizátora, moderátora, manažéra jazzového diania, dlhoročného dramaturga a promotera popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni uznávajú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V ankete časopisu Medzinárodnej jazzovej federácie Jazz Forum sa už v 80. rokoch pravidelne umiestňoval medzi najlepšími európskymi jazzovými spevákmi. Vychádza z bluesu, soulu i klasického mainstreamového idiómu. Je veľmi flexibilný a má výbornú štýlovú orientáciu. Jeho rozpätie siaha od klasických jazzových štandardov a dixielandu cez latinskoamerický jazz, jazzový šansón a spirituál až po funky a rock. Nedávno pokrstil svoj nový album Dobré meno, na ktorom si zaspieval aj duet so Zuzanou Mikulcovou Nenápadný nápad, ktorá vystúpila pred maestrom džezu. Večer venovaný džezu otvorila kapela Cha Bud! (po rómsky Zjedz veľa!). Jej debutový album Nice To Eat You pokrstil práve kráľ jazzu.

ELMHURST COLLEGE JAZZ BAND

Výnimočný a svetovo uznávaný big band Elmhurst College Jazz Band z USA, ktorému sa oplatí venovať pozornosť, si mohli vypočuť priaznivci jazzovej hudby aj v Košiciach. Band pod vedením Douga Beacha získal svetové uznanie. V roku 2014 v prestížnom „Downbeat Magazine Student Music Awards” zvíťazil v kategórii veľkých jazzových zoskupení. Slovami uznania ocenili orchester aj svetové jazzové legendy: Clark Terry, Lee Konitz, Rob McConnell, Nicholas Payton, Randy Brecker i Bob Brookmeyer. Jazzové zoskupenie vystupovalo v Grécku, Rumunsku, Anglicku, Chorvátsku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Taliansku, Indonézii, na Malte, v Portugalsku, Španielsku, Srbsku, Kanade a na Bahamách. Hral tiež na Jazzovom festivale v Montreuxe, na Northsea Jazz Festivale, Umbria Jazz Festivale a iných. Fascinujúci umelecký zážitok z vystúpenia uznávaného orchestra zo zámoria v Košiciach sprostredkovalo jazzovým poslucháčom hudobné vydavateľstvo Hevhetia. Pred koncertom sa konali workshopy pre mladých záujemcov o jazzovú hudbu.

MAREK SZARVAŠ PROJEKT

Debutové CD s názvom Marek Szarvaš and the Rest of the World pokrstili hudobníci z projektu košického bubeníka v Kasárňach/Kulturparku. Jeho krstným otcom bol výborný prešovský klavirista Peter Adamkovič zo známej formácie AMC trio. Marek Szarvaš Projekt sa svojim priaznivcom predstavil výlučne s autorskými skladbami. Ľahké melodické až popové linky sú spracované decentne jazzovými aranžmánmi s dostatočne veľkým priestorom na improvizácie. Výborný spev Dariny Kompušovej, priam atmosférické saxofónové sóla Janka Kopčáka, vkusné farebné klavírne party Matúša Pavlíka sprevádzala moderná dravá basa Braňa Valanského. Projekt vznikol v roku 2016 pod vedením bubeníka. Cieľom bolo prezentovať autorské skladby skomponované za hojnej účastí rôznych hostí. Je to originálne ladený hudobný mix, obsahujúci v sebe energické improvizácie skvelých hudobníkov. Profesionáli predviedli zmes jazz/pop/ethno hudby. Celej kapele to hrá výborne a jej členovia sú plní nespútanej energie pri dokonale ladiacom jazzovom improvizovaní.

LETNÝ HUDOBNÝ FESTIVAL HEVHETIA 2018

Veľmi silnú koncentráciu kvalitných džezových koncertov v jednom čase a priestore zažili priaznivci džezu na siedmom ročníku Letného hudobného festivalu Hevhetia. Mohli si vypočuť až 12 koncertov, zúčastniť sa na množstve sprievodných podujatí, nahliadnuť pod povrch súčasného hudobného priemyslu a stretnúť sa či zhovárať sa s umelcami. Je svetovým trendom, že kapely prezentujú svoje majstrovstvo v krátkych hudobných blokoch. Nechýbali známe mená. So zoskupením Krzysztofa Kobylińského KK Pearls vystúpil Erik Truffaz a na jednom pódiu aj David Kollar a Arve Henriksen. Organizátori Hevhetia ShowCase v spolupráci s Knižnicou pre deti a mládež mesta Košice pripravili stretnutie s českým publicistom, spisovateľom a režisérom Petrom Slabým, ktorý čítal z diela svojho otca, známeho hudobného publicistu a autora detskej literatúry Zdeňka Karla Slabého. Potom nasledoval koncert tria Anny Romanovskej, Petra Tichého a Michala Hrubého.

VOICINGERS

V rámci siedmeho ročníka Letného hudobného festivalu Hevhetia prinieslo vydavateľstvo úplne nový formát Voicingers. Jeho poslaním je tvorba hudobných projektov, prinášajúcich originálne autorské diela a ich prezentáciu pred publikom a skupinou zahraničných promotérov. Hlavnými piliermi boli workshopy, vystúpenia spevákov a koncerty. Ich cieľom bolo ponúknuť mladým muzikantom a spevákom iný ako školský pohľad na to, ako vzniká hudba. Workshopy ponúkli priestor deťom a žiakom (nielen hudobných) škôl rozvíjať svoje hudobné a umelecké schopnosti pod vedením špičkových lektorov z domácej, ale hlavne zahraničnej džezovej scény. Tí ich pripravovali na večerné vystúpenie pred obecenstvom. Nechýbali ani koncerty lektorov – hudobníkov, ktorí patria k stredoeurópskej špičke. Vystúpili Grzegorz Karnas s projektom Karnas Formula a ruská vokalistka a vokálna improvizátorka Alina Rostotskaya so svojou kapelou. Lákadlom boli aj koncerty Edilsona Sancheza z Kolumbie, Andrása Désa z Maďarska či Alana Wykpisza z Poľska.

RADOVAN TARIŠKA, BENITO GONZALEZ, ESSIET OKON ESSIET, DAVID HODEK

Po troch sólových albumoch a vyše 50 albumoch, kde účinkuje ako sideman, sa najmladší držiteľ ceny Ladislava Martoníka (získal ju už ako 23-ročný) saxofonista Radovan Tariśka opäť predstavil so špičkovými jazzmanmi z USA. Na klavíri hral víťaz Great American Jazz Piano Competition – Benito Gonzalez, quintet doplnili dlhoročný člen legendárnych Jazz Messengers – kontrabasista Essiet Okon Essiet, niekoľkonásobný držiteľ cenny Grammy – trúbkar Alex Sipiagin a bubeník David Hodek – najmladší držiteľ ceny Hanz Koller jazz prize.  Výnimočný koncert priniesol čerstvý a ten najmodernejší jazz, nabitý energiou priamo z New Yorku. Priaznivci dobrej hudby si vypočuli úžasne vygradované sóla, ktoré dvíhali zo stoličiek, perfektne zohratú rytmiku či kompozície, popretkávané rôznymi hudobnými žánrami a vplyvmi. Aj Slovensko má vo svete jazzu výrazné zastúpenie a vďačí za to najmä hudobníkom ako Radovan Tariška. Slovenský virtuóz sa hudbe venuje už od svojich piatich rokov. Reputáciu si vybudoval energickou vášnivou hrou a nevšednou schopnosťou priblížiť jazz aj „nejazzovému“ obecenstvu.

DAVID KOLLAR – ARVE HENRIKSEN

Letný hudobný festival Hevhetia a Leto v parku majú k sebe veľmi blízko. Spájajú ich dobrá hudba a vynikajúci umelci. Excelentnú džezovú hudbu v podaní nórskeho trubkára Arve Henriksena a gitaristu Davida Kollara si mohli ich priaznivci vypočuť v Kasárňach/Kulturparku. David Kollar patrí k základným pilierom Hevhetie, kde vydal všetky oficiálne albumy. Od jazzrockových počiatkov sa postupne prepracoval k nezameniteľnému, veľmi originálnemu hudobnému prejavu. Je autorom scénickej filmovej a divadelnej hudby, ale aj lídrom zaujímavých medzinárodných projektov (KOMARA, The Blessed Beat, Artrance, a.i.). Spolupracoval s takými velikánmi ako sú Pat Matelotto (King Crimson), Eivind Aarset, Gergő Borlai či Steven Wilson. Jeho pracovitosť, dôslednosť a kreativita mu prinášajú stále ďalšie a ďalšie zaujímavé spolupráce. Takou je aj projekt s Arve Henriksenom, kľúčovou postavou experimentálneho jazzu poslednej dekády, známeho ako lídra projektu Supersilent, ale aj zo spolupráce s hviezdami ako sú David Sylvian, Jon Balke, Trygve Seim, Imogen Heap, Arild Andersen či Maria Schneider.

LUCIA LUŽINSKÁ

Slovenská jazzová speváčka a herečka Lucia Lužinská zavítala na letný festival v parku s projektom modernejšieho energického jazzu Quintessence, ktorý spája swingovú tradíciu s modernými groovovými podkladmi súčasnosti. Zaspievala skladby od Chicka Coreu, Tanje Marie a ďalších umelcov. Sprevádzali ju Boris Čellár (gitara, woodpack),  Valér Miko (klavír), Miroslav Poprádi (saxofón, klarinet), Marcel Comendant (cimbal), Juraj Griglák (basgitara, kontrabas) a Michal Fedor (bicie). Vyštudovala VŠMU v Bratislave, odbor herectvo a Kunst Universität Graz v Rakúsku, odbor džezový spev. Určitý čas strávila v Japonsku a Škandinávii. S kapelou All Time Jazz, s ktorou spolupracuje od roku 2003, nahrali a vyprodukovali od tradičných jazzových štandardov First Take (2005) autorské CD (Un)covered (2008) a CD Zimná krajina/Winterland (2011). V spolupráci s Borisom Čellárom sa podieľa na interaktívno-vzdelávacom zážitkovom projekte Jazz Goes To School (Jazz ide do školy), ktorý bol nominovaný na cenu Via Bona v oblasti filantropie. Vytvorili tiež niekoľko hudobných projektov od subtílneho a zároveň energického dua Voice and Guitar, cez swingové zoskupenie, interpretujúce známe tradičné jazzové štandardy po experimentálne projekty spojenia jazzu s hip hopom a rapom, jazzu s DJom alebo jazzu s klasickým sláčikovým kvartetom či experimentálne spojenie ľudských hlasov a tanečného pohybu.

TRIANGO

Triango je unikátny projekt známeho slovenského klaviristu, skladateľa a dirigenta Petra Breinera, fantastického jazzového huslistu Stana Palúcha a vzácne všestranného akordeonistu Borisa Lenka. Kmeňovým repertoárom tria je pôsobivá zmes tanga a jazzových improvizácií. S hudobným projektom Slovenské tance – jazzové úpravy slovenských ľudových piesní sa prezentovalo aj v Košiciach. V pôvodnej podobe sú vyše deväťdesiatminútovou orchestrálnou suitou šestnástich symfonických tancov, ktorú skomponoval Peter Breiner, S hosťujúcim multiinštrumentalistom Milanom Rendošom (fujara, gajdica, píšťalky, kontrabas, ústna harmonika, drumbľa) uviedlo  ich skrátenú komornú verziu. Zoskupenie má na svojom konte dva albumy (Triango – 2007, Pavian Records, Super Triango – 2011, First Impression Music), hosťovanie na festivaloch Pohoda, Bratislavské hudobné slávnosti, Bratislavské jazzové dni, Jazznica, Mikulášsky jazzový festival a niekoľko úspešných koncertných turné (Európa, USA).

AMC TRIO

Prešovské jazzové AMC TRIO patrí medzi najprogresívnejšie slovenské džezové zoskupenia. Pre košické publikum počas Leta v parku odohralo koncert pod názvom AMC TRIO UNIT featuring ERIC MARIENTHAL & MICHAEL „PATCHES“ STEWART. Zoskupenie troch hudobníkov medzinárodného formátu s dobrými kontaktmi na svetovej jazzovej scéne tvoria Peter Adamkovič – klavír, klávesy, Martin Marinčák – kontrabas, Stanislav Cvanciger, s ktorými si zahrali Eric Marienthal – saxofóny a Michael „Patches“ Stewart – trúbka, Peter Kočiš – klávesy, Samo Marinčák – gitara a Miro Szirmai – perkusie, vokál. Randy Brecker, Philip Catherine, Bill Evans, Ulf Wakenius, Mark Whitfield, Michael Patches Stewart a mnohí ďalší si radi podávajú ruky s členmi AMC TRIA, ktorému sa podarilo vyvinúť svoj vlastný jazyk či štýl, a to ho robí rozpoznateľným a výnimočným. Vo svojich kompozíciách prekračuje rámec akýchkoľvek zaužívaných jazzových  postupov a siahajú po rôznych žánrových hudobných zdrojoch (klasika, rock, pop, etno…).

ERIK TRUFFAZ

Na pódiu Kasární/Kulturparku vystúpil významný francúzsky jazzový trumpetista Erik Truffaz so svojim kvartetom. Jeho hudba je inšpirovaná hip-hopom, rock ´n´ rollom a acid jazzom. Progresívny umelec prišiel do Košíc spolu s bubeníkom Arthurom Hnatekom, basgitaristom Marcellom Giulianim a klaviristom Benoitom Corbozom. Výnimočný hudobník sa narodil vo Švajčiarsku. Vo svojich trinástich rokoch so svojou prvou kapelou spieval rock´n´roll a zároveň objavil Milesa Davisa a jeho nadčasový album Kind of Blue. Na konzervatóriu v Ženeve hral hudbu Mozarta a Verdiho, v roku 1990 založil skupinu Orange a o rok neskôr získal prestížnu francúzsku jazzovu cenu Prix Special. V roku 1994 vydal svoj prvý album pod vlastným menom a vystúpil na jednom z najvýznamnejších európskych jazzových festivalov v Montreux. Získal kontrakt u EMI France. V roku 2000 prenikol pred americké publikum, kde jeho nahrávky vydáva legendárna jazzová značke Blue Note. Kritika prirovnáva Truffaza nielen k jazzovému géniovi Milesovi Davisovi, ale tiež k priekopníkovi ambientu Brianovi Enovi. Na košickom koncerte predstavil aj skladby z najnovšieho albumu Doni Doni.

RICHARD BONA

Headlinerom prvého ročníka Jazz Days 2016 v Košiciach bol svetoznámy basgitarista Richard Bona so svojim Quintetom. Narodil sa v malej dedinke Minta na východe Kamerunu.  Malého Bona Pinder Yayumayalola dokázala utíšiť iba jediná vec – hudba. Od piatich rokov hral na drevený domorodý nástroj balafon v tradičnej kapele svojho starého otca a spieval v kostole s matkou a sestrami. Po presťahovaní sa do hlavného mesta v jedenástich sa na „vidiecky“ nástroj pozerali jeho rovesníci s úškrnom. Preto berie do rúk gitaru a transkribuje všetko, čo vie hrať na balafon. Jeho hudba znie inak a tu niekde sa začínajú Bonove úspechy. Zlom prichádza, keď ho istý Francúz pozve zahrať jazz do novootvoreného nočného klubu. Dostáva sa k Francúzovej zbierke päťsto jazzových platní. V roku 1989 odchádza do  Paríža a už o pár mesiacov sa začínajú šíriť chýry o úžasnom africkom basgitaristovi. Netrvá dlho a je v kontakte s hudobníkmi ako Didier Lockwood, Marc Fosse, Brecker Brothers, Mike Stern a Joe Zawinul. Výnimočný hudobník, spevák a skladateľ má na konte albumy a spoluprácu s dlhým zoznamom mien svetového jazzu.

BRATISLAVA HOT SERENADERS

Džezový orchester Bratislava Hot Serenaders „zapol“ starý gramofón a oprášil šlágre. Vypredaný koncert s hosťom Milanom Lasicom bol vyvrcholením festivalu Leto v parku.  Kunsthalle/Halu umenia ovládol Hot Jazz a poskytol nezabudnuteľné zážitky z autentickej interpretácie džezovej hudby 20. a 30. rokov minulého storočia. Nadšenci tejto hudby sa snažia sprostredkovať poslucháčom atmosféru medzivojnového obdobia a optimizmus, ktorý z nej cítiť. Na Profile Concerte zazneli skladby, ktoré sa hrali vo vychýrenom newyorskom Cotton Clube. Na svoje si prišli priaznivci Hott Jazzu, ale aj tí, čo majú radi hity Františka Krištofa Veselého v podaní spevákov orchestra, ale aj Milana Lasicu, ktorý s nimi spolupracuje už veľmi dlho. Spolu nahrali štyri albumy venované F. K. Veselému – Ja som optimista, Celý svet sa mračí či Keď zastal čas a Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders. B.H.S. sa od roku 1992 orientuje na rekonštrukciu starých nahrávok tanečnej hudby a napodobenie dobového interpretačného štýlu amerického jazzu, Hot & Sveet Music 20. – 40. rokov 20. storočia a slovenskú tanečnú hudbu s jazzovými prvkami, vrátane používania dobových hudobných nástrojov a interpretačných techník a kostýmov.

HEVHETIA 2015

Aj štvrtý ročník festivalu Hevhetia prezentoval aktuálne projekty vydavateľstva Hevhetia. Tak, ako sa vydavateľstvo rozširuje regionálne a medzinárodne a aj kvalitou jednotlivých projektov, tak sa posúva tiež festival. Priaznivci dobrej hudby si mohli vypočuť Pawla Kaczmarczyka a jeho Audiofeeling trio, trio KOMARA, v ktorom si zahral aj gitarista David Kollar, bubeníka z kapely King Krimson Pata Mastellota a trubkára Paola Raineriho. Na ďalšom koncerte vystúpili Iva Bittová s Nocz quartet, francúzske sexteto Loisa Le Vana, Philippe Kadosch s Babel Eyes, Bartosz Dworak quartet trio Hautzinger, Sorés, Fujak, Attila Tverďák, českí E Converso, Krzystof Kobylinski band či Quasars Ensemble. Okrem Košíc rozšírila Hevhetia svoju pôsobnosť aj do Bratislavy. Paralelne sa konal festival aj v Budapešti. Hevhetii patril jeden deň aj na jazzovom festivale v poľských Gliwiciach a svoju pečať zanechala aj na festivale Voicingers (Źory, Poľsko) a na festivale Jazz juniors v Krakove.

YOSUKE YAMASHITA

Svoje príznačné jazzové zemetrasenie spustil vysoko uznávaný japonský jazzový klavirista Yosuke Yamashita pred publikom v Košiciach. Prostredníctvom koncertov naprieč všetkými kontinentmi, ako aj vďaka spoločným hudobným projektom s rôznymi osobnosťami hudobného sveta, si vyslúžil široké uznanie milovníkov jazzovej hudby. Slovenským poslucháčom  predviedol svoje umenie spolu s duom Lotus Position. Tvorí ho hráč na tradičný japonský dychový nástroj šakuhači Akihito Kohama  a hráč na perkusie Obama Hori. V Kasárňach/Kulturparku odohrali nevšedný koncert, ktorý zladil jedinečné improvizačné schopnosti Yamashitu s osobitou charakteristikou japonskej tradičnej hudby. Jazzový pianista, skladateľ, esejista a spisovateľ, vstúpil do sveta jazzu veľmi razantne v roku 1969, kedy sformoval zoskupenie Yamashita Yosuke Trio. Kritikmi je oceňovaný pre jedinečný klavírny štýl, ktorý je ovplyvnený free jazzom, modálnym jazzom a soul jazzom. Svojimi energickými vystúpeniami, pre ktoré je typická voľná intrepretačná forma, si získal vysoké renomé. Aktívne spolupracuje nielen s jazzovými muzikantmi z celého sveta, ale aj s hráčmi na japonské bubny wadaiko či s rôznymi symfonickými telesami.

MICHEL REIS, MARC DEMUTH, PAUL WILTGEN

Hudobnú ochutnávku jazzu s príchuťou Luxemburska pripravila trojica hudobníkov – klavirista Michel Reis, basista Marc Demuth a bubeník Paul Wiltgen. Skupina vznikla ešte počas ich stredoškolského štúdia. Spolupráca sa prerušila po tom, čo dvaja z nich odišli študovať hudbu do Spojených štátov amerických. Reis na Berklee a New England Conservatory a Wiltgen na Manhattan School of Music. Po niekoľkoročnej prestávke sa v roku 2011 doma znovu zišli a dali dokopy, obohatení o nové skúsenosti a nové skladby každého z členov. Kapela, v ktorej každý komponuje hudbu, má cieľ tvoriť novú a progresívnu hudbu, ovplyvnenú modernou a speváckym i skladateľským žánrom tak, aby gro naďalej tvoril moderný jazz. Mnoho rokov si držali prím na svetových pódiách hudobníci Michel Pilz, Ernie Hammes a Roby Glod, ale ako sa zdá, luxemburská jazzová scéna posúva hranice. So svojím európskym štýlom melodickej kompozície, položenej do takmer americky znejúcej rytmickej sekcie, vzrušujúcej a dynamickej, no zároveň územčistej a ustálenej, spájajú rozmanitosť súčasného jazzu a ležérnu Európu.

OFIR SCHWARTZ TRIO

Hudobný tandem Ofir Shwartz Trio je projektom izraelského jazzového klaviristu, skladateľa, aranžéra a producenta. Hrá vlastné skladby a ponúka osobitý prístup, inšpirovaný jazzom, rockom a drum´n´ bass. Vedľa kapelníka Ofira Shwartza sa na koncerte v Kasárňach/Kulturparku predstavil slovinský bubeník Gasper Bertoncelj a izraelský, ale v New Yorku hrajúci kontrabasista Gal Shaya. Toto mladé jazzové trio do svojej hudby dokáže nasať hocičo a s veľkou ľahkosťou, a hlavne prirodzene a objavne, čo korunuje každú úprimne myslenú umeleckú odvahu. Po debutovom albume Earlier in Time z roku 2010, nahral Ofir Shwartz pre slovenské vydavateľstvo Hevhetia druhý s názvom Shades of Fish, ktorý kritici označili za prekvapenie roka a mimoriadne vydarený jazzový album, nahraný v jeruzalemskom SHK štúdiu. Dostáva neustále pozitívne recenzie v Európe i v Japonsku. Tento hudobník nezaprie inšpiráciu takými hudobnými osobnosťami ako: Keith Jarrett, Chick Corea, Brad Mehldau, Bobo Stenson a iní.

BRATISLAVA HOT SERENADERS

Nezvyčajný hudobný zážitok priniesol do Košíc orchester Bratislava Hot Serenaders. Hudba Hot Jazz alebo Sweet and Dance Music znela v jeho podaní a sólistov po prvý raz v roku 2014. Orchester patrí medzi jedno z mála úzko vyprofilovaných hudobných telies na Slovensku. Od svojho založenia v roku 1992 sa jeho obsadenie takmer nemení a osemnásť nadšencov sa pravidelne stretáva vo svojom voľnom čase bez jedinej prestávky. V tomto zápale ich na prvom mieste drží pohromade láska k hudbe. Táto prišla z Ameriky do Európy koncom dvadsiatych rokov. Vďaka tomu, že v Amerike už v tom čase bujnel tzv. gramophonový bussines sú členovia B.H.S. vášnivými zberateľmi starých autentických nahrávok, z ktorých do (ne)skorých ranných hodín píšu notu po note aranžmány. Tie potom nacvičia a v autentických oblekoch, s brillantinou na hlave, pri jednom mikrofóne a na autentické hudobné nástroje interpretujú k radosti stále väčšej a neskutočne oddanej poslucháčskej obce.

OVSEPIAN – VALIHORA – CAMARDA TRIO, ORANGE TRANE

Hudobnou lahôdkou bol nepochybne koncert medzinárodného tria renomovaných hudobníkov svetovej hudobnej scény OVSEPIAN – VALIHORA – CAMARDA TRIO, ktorých spája okrem množstva projektov, v ktorých jednotlivo účinkujú, aj spoločné štúdium na prestížnej Berklee College of Music v Bostone. Trio hrá pôvodné kompozície, v ktorých môžete počuť vplyvy klasiky, moderného jazzu a veľa rôznych krásnych melodických a silne emotívnych vplyvov a motívov. Koncert ponúkol veľa zaujímavých interaktívnych momentov. Hosťom večera bolo aj poľské akustické trio Orange Trane. Ich tvorba je zameraná na súčasný jazz, ktorý kombinuje s tradíciami. Vystupuje v zostave Piotr Lemańczyk (kontrabas, basgitara), Tomasz Losowski (perkusie, inštrumentálne perkusie), Dominik Bukowski (vibrafón, marimba, xylosyntetizátor).

CHRIS DAVE

Jazzový festival One Day Jazz Fest 2014 riadne rozpálil publikum. Do Košíc zavítal svetoznámy americký bubeník Chris Dave, ktorý prijal pozvanie Martina Valihoru. Celosvetovo uznávaný a jeden z najvyhľadávanejších hudobníkov má okrem svojich sólových projektov na konte spolupráce s hviezdami ako Adele, Robert Glasper Experiment, Kennym Garrettom, Toni Braxton a desiatkami ďalších umelcov. Dave je veľký inovátor súčasnej hudobnej scény. Svojou hrou ovplyvnil mnohých hudobníkov a vytvoril nový hudobný koncept a spôsob hrania, ktorým sa nekompromisne preslávil na celom svete. O hudobný support  sa postaral klavirista Eugen Vizváry so svojim sólovým projektom a hosťom Anitou Soul, v ktorom sa vystriedali tí najlepší slovenskí hudobníci ako Oskar Rózsa, Štefan a Michal Bugalovci. Návštevníkov zabavil aj DJ VEC, Martin Janočko a projekt Detská Porcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie články