Kit Webster vtiahne návštevníkov do vizuálneho matrixu

Desiaty ročník festivalu súčasného umenia Biela noc prinesie opäť veľa vizuálnych zážitkov po celom meste. V Kasárňach/Kulturparku a Kunsthalle/Hale umenia budú od piatku. 4. októbra, do nedele, 6. októbra, nainštalované svetelné  objekty, ktoré tak, ako po minulé roky, divákov uchvátia svojou jedinečnosťou.

Biele námestie Kasární/Kulturparku ozvláštni počas troch večerov od 19:00 do 24:00 hod. najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu až z Austrálie. Multimediálna inštalácia AXIOM z autorskej dielne Kita Webstera divákov vtiahne priamo do vizuálneho matrixu zo 700-tisíc svetelných bodov, poskladaných do troch symetrických objektov s odkazom na mestskú architektúru. Pixelová smršť ohúri vaše zmysly a prinesie nový pohľad na mapping mestského objektu. Efemérna industriálna štruktúra, pokrytá LED svetlami, vás vtiahne priamo do vizuálneho deja a vy budete mať pocit, že ste súčasťou science fiction filmu, neopísateľnej scény z budúcnosti.

Ide o monumentálnu svetelnú stavbu, slúžiacu ako digitálne plátno a priestor pre audiovizuálne experimenty. Webster ju označuje za konceptuálnu bránu, ktorou sa snaží vytvoriť spojenie medzi každodennou realitou a vyšším princípom. Inštalácia predstaví sériu animácií, ktoré pracujú s jej tvarmi, povrchom a obrysmi, pričom vytvárajú efekt hĺbky a virtuálny objem. Audiovizuálne podnety postupne menia tvar, rytmus, farbu aj melódiu, vznikajú, rozvíjajú sa a zanikajú. Zámerom je prinútiť pozorovateľa prehodnotiť, čo je skutočné a čo len zdaním. Dôverujete svojim zmyslom? Inštalácia nie je vhodná pre epileptikov.

Kit Webster vo svojej umeleckej tvorbe pracuje so svetlom, zvukom a priestorom, pričom vytvára hybridné, viacdimenzionálne prostredia, ktorých cieľom je v divákoch evokovať abstraktné stavy vedomia a vnímania. Pravidelne využíva 3D animácie a synchronizáciu svetelných projekcií s hudobnou kompozíciou. Manipuluje s rytmom, farbami, geometriou aj zvukom a snaží sa definovať novú audiovizuálnu estetiku, ktorá by reflektovala rastúci potenciál vyspelých technológií a nápadov súčasnosti, schopných posúvať hranice v nových médiách aj ľudskej skúsenosti.

Diela, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore budú prístupné len s BN Passom v hodnote 10 € (deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP zdarma), ktorý platí počas celého trvania Bielej noci.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.