Kladzianske ľudové divadlo vtiahne diváka do virtuálneho sveta

LETO V PARKU

Cicho, bo skajpujem s dzivku. S týmto predstavením obohatia širokú ponuku programu Leta v parku herci z Kladzianskeho ľudového divadla (KĽUD). Na ich najnovšiu komédiu vo virtuálnom spracovaní, ktorá mala premiéru koncom minulého roka, sa budú môcť prísť návštevníci pozrieť do Kasární(Kulturparku 22. júla o 19:00 hod. Na rozdiel od iných letných podujatí, ktoré budú vonku, sa predstavia v divadelnej sále a ako stále doteraz, pripravení sú ponúknuť dokonalý zážitok. Je to komédia o kosení, modernej komunikácii a starých večných problémoch a vychádza z reálnych životných situácií a je o súčasnej rodine.

Skôr ako sa však tento dosť netradičný divadelný kúsok režiséra, scenáristu a herca Jozefa Jenča dostal na javisko, získal nominácie v Dramatickej súťaži 2016 v Prahe, ale tiež v súťaži DRÁMA 2016 v Bratislave. Prvé miesto získala v tom istom roku na Celoštátnom festivale divadelných hier s dedinskou tematikou v Trebišove. To všetko viedlo k jej naštudovaniu a prezentácii na javiskách.

Už samotný názov prezrádza, že komédia je situovaná do moderného sveta, kde často jedinou možnosťou na komunikáciu ostáva internet a jeho nástroje. Autor sa zamýšľa nad skutočnosťou, že rodiny a priatelia sa prestali stretávať pri rôznych príležitostiach, pričom kontakt prostredníctvom počítača začínajú vnímať ako prirodzený a nepozastavujú sa nad tým, že by mohli tráviť spoločné chvíle aj mimo virtuálneho sveta.Ľudia sa dnes cez počítač dokážu zabávať, ale aj pohádať alebo uraziť. Kým v minulosti sa stretávali aspoň pri príležitosti rôznych sviatkov, v súčasnosti im tento kontakt nahrádza napr. Skype. Komédia je postavená práve na tomto absurdnom momente, no zároveň je to aj varovanie, pretože vzťahy sa stávajú niekedy až príliš virtuálne.

Režisér siahol po naozaj inovatívnom a originálnom prístupe k dialógom. Na javisku sa objavia len štyria herci, ostatní sa im prihovárajú z videoprojekcie, čo hre dodáva nový rozmer. Účinkujú: Miro Jenčo, Martina Žipajová, Stano Lenárt, Peter Vancák/Kubo Kopčo, Jaro Michľo, Natália Vancáková, Viktória Hartošová, Marcel Hartoš, Jana Labajová.

Divadlo má v Kladzanoch v okrese Vranov nad Topľou dlhoročnú tradíciu. Takmer storočnú. Herci to nehrajú, oni to proste tak cítia a prenášajú na publikum, ktoré odchádza s dobrým pocitom a úsmevom na tvári.

Vstupenky online: 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.