Kolotoč podujatí Leta v parku roztočia koncerty troch kapiel

LETO V PARKU

Leto v parku otvorí koncert, na ktorom zahrajú tri kapely. Tohtoročné kultúrne podujatia v Kasárňach/Kulturparku odštartujú 20. júla o 18:30 hod. v budove Alfa vystúpenia skupín Gypsy Band Lomnické Čháve, The Grand Buffet s Petrom Lipom jr. a Para.

Poprocková hudobná skupina Para z Bratislavy je na slovenskej hudobnej scéne už vyše 22 rokov. Odohrala stovky koncertov a stále sa teší mimoriadnej popularite. Svojich fanúšikov však nedávno potešila novým albumom Našou krajinou, ktorý ponúka dvanásť skladieb. Viaceré sú úplne aktuálne a reagujú na súčasnú spoločenskú situáciu na Slovensku. Ďalšou ich novinkou je klip k rovnomennému singlu, v ktorom hosťuje Jana Kirschner. Pesnička opisuje Slovensko, nás všetkých a naše bežné životy. Dve skladby sú už známe z dvojsinglového vinylu z roku 2016. Sú to pesničky Žiadne slová, iba činy a Linda.

Na rozdiel od predchádzajúceho albumu Menšina si muzikanti tentoraz pozvali viacero hostí – okrem Jany Kirschner môžete počuť aj vokalistky z Paper Moon Tria a viacerých muzikantov, hrajúcich na dychové nástroje a klávesy. V piesni Linda nahral sólo na violončelo Jozef Lupták a hosťuje v nej aj bývalý gitarista Pary a kamarát Matej Kubičár alias Matej Starkov, ktorého hudobným nástrojom bola pílka. Príjemným spestrením albumu je pesnička Hej romale. Ich koncert v Kasárňach/Kulturparku bude o prezentácii najnovšieho albumu naživo.

GB Lomnické Čháve je kapela, ktorá hrá rómske skladby v svojskom aranžmáne rompop/reggae. Jej príbeh sa začal písať v roku 2014, kedy vystúpili na premiére filmu Všetky moje deti na Slovensku aj v Čechách. Postupne sa po sérii koncertov prepracovali na festival POHODA 2017.

Chalani žijú v rómskej osade Nový Dvor vo Veľkej Lomnici. Ich repertoár zahŕňa tvorbu zo žriedla muzikálnosti, zakódovanej v génoch a kreatívne tlmočí svet emócií, radosti a žiaľu z minulosti kočovného rómskeho etnika. Kapela srší energiou, hrá rómske, ale aj slovenské ľudové piesne s cigánskym temperamentom a osobitým feelingom, ktorý umocňujú dva saxofóny. V bloku rómskych pesničiek a ľudoviek vynikne husľová show Gusta Gábora a klavírna improvizácia multiinštrumentalistu Romana Polhoša.

Na festivale vystúpi aj trio The Grand Buffet, ktoré tvoria Peter Lipa jr. (klavír, Matej Korbelič (trúbka) a Michal Fedor (bicie). Vynikajúci hudobníci sa postarajú o veľkú nádielku zábavy. Projekt, s ktorým sa nedávno v Košiciach prezentovali mixuje a spája elektroniku, hip hop, edm, soul a funk do fascinujúceho hudobného kontextu.  Hudbu tvoria z vlastných nápadov, všetko je lokálne, a teda je to pravá slovenská kvalita. Inštrumentálna oslava prenesie hostí do viacerých kútov sveta, počas ktorej sa kapela aj publikum úplne strácajú v hudbe.

Štýl tria je založený na improvizácii, preto je to zakaždým iné. Nemôže sa stať, aby ste počúvali to, čo tu už odznelo. Každý koncert je iný a od týchto muzikantov možno očakávať žánrovo rozmanitú hudbu. Kto ich už počul, vie, že to bude opäť znamenité a obohacujúce vystúpenie. Stačí sa len započúvať a človeka to pohltí.

Vstupenky online:

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.