Komajota, možno ako ju ešte nepoznáme, aj s hitmi, ktoré si spievame

Prešovské trio Komajota v zložení Martin Husovský (klávesy, spev), Marek Belanský (basgitara, vokály) a inštrumentalista a producent Stanislav Čorej (bicie) funguje na hudobnej scéne od roku 2005. Slovenská pop-progresívna kapela, ktorá zahrá 11. októbra 2019 o 20:30 hod. v Kasárňach/Kulturparku, vznikla z členov bývalého hudobného zoskupenia Nuda.

Po účasti v súťaži U. S. Steel Talent Night (2006), kde získala druhé miesto, nasledovalo štúdiové nahrávanie prvej skladby a natáčanie videoklipu. V nasledujúcom roku sa skupina dostáva ku vydavateľskej zmluve a vychádza jej debutový album Časopriestor. Absolvuje desiatky koncertov na Slovensku, ale aj v zahraničí a súbežne pracuje na nových skladbách. Získava ocenenie Aurel Album roka 2007 a Objav roka 2007 a v ankete Slávik cenu Objav roka 2007. V polovici februára 2008 začína Komajota nahrávať druhý album s názvom Bludisko. Ďalšia štúdiovka Kolobeh vychádza o dva roky neskôr. Nasledovali Druhé Slnko (2015), Priame prenosy (2016) a ich posledný počin Potrubis (2018) vyšiel na USB kľúči s knihou.

V rádiách sa medzičasom hralo dvanásť singlov: Ráno v novinách, Anjel, Ukradnutý, Žolík, Mesto v nás, Sedem nocí, Cez škáry, Voda v koši, Sme, Žiarovka, Most a Do tla. Od roku 2011 sa títo hudobníci zameriavajú na nové formy šírenia svojej hudby, ktoré ponúka internet. Sociálne siete, grafiku a videoklipy Komajota vníma ako základ pre šírenie svojej tvorby. Po hudobnej stránke prešla skupina za celý čas pôsobenia na hudobnej scéne výrazným vývojom. Neustále pracuje so zvukom, elektronikou a netradičnými nástrojmi, pričom si zachováva svoj nezameniteľný skladateľský rukopis.

Z prvých troch albumov má prešovské trio množstvo hitov, ku ktorým pribudli ďalšie už spomínané  úspešné single, ale tiež Dym či Schody, z Druhého slnka rovnomenná skladba Druhé slnko, Strih, Nikam z albumu Priame prenosy alebo Laura z Potrubis. Prešovčania majú teda z čoho vyberať, aby ulahodili uchu svojich poslucháčov a zostavovať program, ktorý je vždy nielen o hitoch, ale do každého zaraďujú aj menej známe veci. Martin Husovský a Stano Čorej skladajú totiž pesničky aj pre vlastné b-side projekty, ktoré by sa na albumy veľmi nehodili. Málokto tuší, že Komajota má aj skladby Poloľudia, Misandtroops, The Ružbachs a Úzku krajinu. Uvidíme, čo svojim priaznivcom v Košiciach tentoraz namixujú.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.