Koncert Štátnej filharmónie ozvláštni projekcia Borisa Vitázka

Na festivale Art & Tech Days sa s multimediálnou performance a Borisom Vitázkom predstaví Štátna filharmónia Košice. V Kunsthalle/Hale umenia vystúpi 24. novembra 2021 o 19:00 hod. Popri unikátnej prehliadke orchestrálnych diel hudby 20. storočia i aktuálnych trendov v tvorbe Georgea Friedricha Haasa a islandskej skladateľky Anny Thorvaldsdóttir bude zaujímavou najmä svetová premiéra diela Birds and Fishes (Tableau no.1) pre orchester od Mariána Lejavu.

Autor už niekoľko rokov zbiera materiál na orchestrálne „obrazy“ (pictures, tableaux) a zatiaľ je ich v štádiu konceptu hneď niekoľko. Birds and Fishes je prvým z nich a jeho materializácia bola podnietená impulzom zo strany ŠfK realizovať tento projekt. Inšpiračným zdrojom bola Lejavovi fascinujúca drevorytina Sky and Water holandského umelca M. C. Eschera. Majster urobil jej prvú tlač v roku 1938.

Hudobný materiál je v zásade jednoduchou sériou kánonov, ktorej primárnym elementom je kontinuálne sa rozvíjajúca hudobná štruktúra. Tým dôležitejším je však dosiahnutie zvukovej impresie, ponúkajúcej vlastný hudobný komentár danej predlohy. Svojim charakterom sa skladba prirodzene vnára do kontextu dramaturgickej koncepcie ostatných diel koncertu.

Novomediálny umelec Boris Vitázek predstaví vnímanie času skrz ľudskú históriu a jej vzťah k technológii – dualitu nástroja a zvedavosť, jeho potenciál zachrániť ľudstvo alebo ho nakoniec odsúdiť na zánik. Témy predstaví minimalistickým vizuálnym a svetelným dizajnom v kolaborácii s orchestrom Štátnej filharmónie Košice.

PROGRAM:

Arnold Schoenberg: „Farben“ z Fünf Orchesterstücke

György Ligeti: San Francisco Polyphony

Charles Ives: The Unanswered Question

Marián Lejava: Birds and Fishes – premiéra

Georg Friedrich Haas: Ein Kleines sinfonisches Gedicht – slovenská premiéra

Anna Thorvaldsdóttir: Metacosmos – slovenská premiéra

Koncert je súčasťou Festivalu súčasného umenia ARS NOVA a festivalu Art & Tech Days,

Podujatie sa uskutoční v režime kompletne zaočkovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.