Koncert vynikajúcich jazzmannov bude ako prechádzka po nórskych fjordoch

Letný hudobný festival Hevhetia a Leto v parku majú k sebe veľmi blízko. Spájajú ich dobrá hudba a vynikajúci umelci, ktorí vystúpia na pódiu v Kasárňach/Kulturparku v závere augusta. Na excelentnú džezovú hudbu v podaní nórskeho trubkára Arve Henriksena a gitaristu Davida Kollara môžu prísť ich priaznivci 24. augusta o 19:00 hod.

David Kollar patrí k základným pilierom Hevhetie, kde vydal všetky oficiálne albumy. Od jazzrockových počiatkov sa postupne prepracoval k nezameniteľnému, veľmi originálnemu hudobnému prejavu. Je autorom scénickej filmovej a divadelnej hudby, ale aj lídrom zaujímavých medzinárodných projektov (KOMARA, The Blessed Beat, Artrance, a.i.). Spolupracoval s takými velikánmi ako sú Pat Matelotto (King Crimson), Eivind Aarset, Gergő Borlai či Steven Wilson. Jeho pracovitosť, dôslednosť a kreativita mu prinášajú stále ďalšie a ďalšie zaujímavé spolupráce. Takou je aj projekt, s ktorým sa predstaví v Kasárňach/Kulturparku s trubkárom Arve Henriksenom.

Arve je kľúčovou postavou experimentálneho jazzu poslednej dekády, známeho ako lídra projektu Supersilent, ale aj zo spolupráce s hviezdami ako sú David Sylvian, Jon Balke, Trygve Seim, Imogen Heap, Arild Andersen či Maria Schneider. Dnes patrí určite medzi najvšestrannejších nórskych hudobníkov. Cení sa najmä jeho snaha nepostupovať po vyšliapaných hudobných chodníčkoch, ale aj chuť experimentovať, čo dokazujú jeho albumy. Bez zaujímavosti nie je ani jeho zvláštny, vysoko postavený vokál, za ktorý by sa nehanbil ani Thom Yorke. Dnes púta pozornosť deviatym albumom nazvaným Towards Language. Aj tu je jeho meditatívny, ambient- jazz  na tradične vysokej úrovni, kde ako keby sme po jeho boku počuli Brian Ena s asistenciou skvelých inštrumentalistov.

Ako prípravu na koncert odporúčame prečítať si knihu Davida Kollara „Zápisky I – Alchýmia úspechu a prehry“, ktorá s CD remixov vyšla na prelome rokov 2016/2017.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Lístky za 8 € si môžete kúpiť v predpredaji: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/11397/letny-hudobny-festival-hevhetia–david-kollar–arve-henriksen

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.