Košice bude šiestykrát pretínať Šengenský poludník

Na prelome júna a júla sa Košice opäť stanú centrom Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Eurochestries Slovakia – Šengenský poludník, ktorého organizátorom je sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Festival opäť prinesie výnimočné koncerty viac ako 150 mladých hudobníkov zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Ukrajiny.

sengensky_poludnik

Festival je pre náš orchester výnimočný aj kvôli tomu, že Musica Iuvenalis práve v tomto roku oslavuje 50. výročie svojho založenia. Hoci to nebolo jednoduché, podarilo sa opäť pripraviť bohatý program koncertov. V Košiciach sa uskutočnia na viacerých miestach – okrem Kostola Premonštrátov aj na nádvorí Hudobného oddelenia verejnej knižnice Jána Bocatia, v Kunsthalle/Hale umenia v mestskom parku a v Kasárňach Kulturparku,“ hovorí umelecký vedúci Musicy Iuvenalis a riaditeľ festivalu Igor Dohovič. Festival sa oficiálne začne 30. júna otváracím koncertom v Kostole Premonštrátov na Hlavnej ulici, na ktorom sa predstaví Národný mládežnícky orchester Virtuoso. Okrem tohto telesa, ktoré malo svoju veľkú premiéru pred rokom na Šengenskom poludníku, sa počas deviatich dní na takmer dvoch desiatkach koncertov v Košiciach a ďalších mestách východného Slovenska, ale aj Maďarska, Poľska a Ukrajiny predstavia hostitelia z Musicy Iuvenalis, Tanečný dychový orchester Klôasik Band a Zbor sv,. Cecílie z Košíc, Miešaný zbor Ad Libitum z Poľska, Akademický zbor Cantus a Komorný súbor sólistov z Užhorodu a Szaxofours Quartett a Slidebones Quartett z Miskolca.

Od svojich začiatkov je festival miestom, na ktorom sa stretávajú mladí ľudia, ktorých spája spoločná láska k hudbe. Tak, ako počas predchádzajúcich ročníkov, aj v tomto roku budú účastníci festivalu počas spoločných skúšok pripravovať program záverečného koncertu. Po Mozartovej Korunovačnej omši v roku 2012, Verdiho Requiem v minulom roku, zaznie tentokrát v podaní Medzinárodného zboru a sólistov „Šengenský poludník“ skladba Petite messe solennelle Gioacchina Rossiniho. Záverečný koncert festivalu bude na sviatok sv. Cyrila a Metoda (5. júla) v Kostole Premonštrátov v Košiciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.