Košice Fashion Week posúva svoje hranice do sveta módy

Priestory Kasární/Kulturparku budú po druhý raz dejiskom významného módneho podujatia. V dňoch 12. – 15. novembra sa tu uskutoční Košice Fashion Week. Projekt, ktorý odštartoval vlani, si kladie za cieľ podporovať predovšetkým slovenských módnych tvorcov. Predstavia sa tu návrhári a dizajnéri z Čiech, Slovenska a Ukrajiny. KFW má ambíciu stať sa významnou módnou, kultúrnou a spoločenskou udalosťou na Slovensku. Metropola východu sa už zaradila medzi popredné mestá ako Miláno, Paríž, New York či Praha. Tešiť sa môžeme na kolekcie Jitky Klett, Zuzany Hakovej, Idy Sándor, Jany Polak a popredných ukrajinských návrhárov. Budú to dni plné jesenných módnych noviniek.

KFW1Košice po úspešne zvládnutom projekte Európske hlavné mesto kultúry 2013 a získaní titulu Európske mesto športu 2016 sa zapísalo do povedomia aj ako mesto módy. V minulom roku sa ako jediné mesto na Slovensku dostali do svetového zoznamu podujatí pod značkou Fashion Week. Luxury Fashion Day v rámci KFW bude zameraný na slovenskú návrhársku elitu a prestížne módne značky.

„Druhý ročník dostáva nový medzinárodný rozmer. Stali sme sa partnermi Cracow Fashion Week, Ukrajina Fashion Week a Serbia Fashion Week. Chceme otvárať nové medzinárodné možnosti mladým návrhárom po boku etablovaných tvorcov a posúvať ich tvorbu. Silným akcentom tohto ročníka budú nové technológie a umelecké intervencie vo fashion priemysle,“ hovorí riaditeľ a koproducent Košice Fashion Week Marián Biľo.

Témou súťaže, určenej mladým návrhárom, absolventom stredných a vysokých umeleckých a dizajnérskych škôl, ale aj debutantom, ktorí sa zaoberajú módnou tvorbou, je Nová geometria a priestor. Organizátori chceli zacieliť tvorbu súťažných kolekcií na návraty k moderne 20. rokov minulého storočia, ktoré mimoriadne silno rezonujú v tvorbe svetových módnych tvorcov.

V priestoroch nákupného centra Aupark bude otvorený KFW pop-up shop, v ktorom si záujemcovia budú môcť kúpiť kolekcie a módne doplnky od módnych návrhárok a začínajúcich mladých návrhárov aj zo zahraničia. V priestoroch Kasární/Kulturparku budú môcť návštevníci obdivovať 40 fotografií študentov Školy úžitkového výtvarníctva, ul. Jakobyho 15 v Košiciach, ktorí sa v roku 2014 zúčastnili KFW 2014. Úžasné fotografie začínajúcich umelcov vás zavedú do fascinujúceho sveta módnej šou. Očami mladých fotografov sa dostanete aj do zákulisia a atmosféry medzi modelkami, ktoré predvádzajú špičkovú módu v Paríži, Madride, New Yorku či Miláne.

Pripravené sú aj tematické semináre fashion stylingu. V piatok (13. 11. o 14:00 hod.) na tému HISTÓRIA. História odievania je stará tak asi ako ľudstvo samotné. Otázkou je, kedy môžeme začať hovoriť o móde tak, ako ju vnímame dnes. Priblížime si míľniky módy, to ako ovplyvňovala spoločnosť a rôzne zaujímavosti z jej minulosti. Sobotňajší seminár TRENDY (14. 11. o 14:00 hod.) priblíži módne trendy a módu, ktoré nejestvujú vo vlastnom vákuu, ale sú ovplyvňované rôznymi faktormi. Účastníci sa dozvedia o vzniku trendov, čo ich ovplyvňuje a ako sa postupne dokáže mikro trend stať masovým. Okrem toho im predstavia základné trendy na sezónu jar/leto 2016. V nedeľu (15. 11. o 14:00 hod.) bude seminár na tému STYLING. Je dôležité poznať trendy a rozumieť aktuálnej móde. Pri ich zavedení do praxe sa však nezaobídeme bez znalostí o typológii postavy.  Ukážeme si základné typy, a hlavne to, ako ich obliecť a čomu sa vyhnúť. Pri obliekaní sa nesnažíme za každú cenu vytvoriť ideál presýpacích hodín, ale nájsť tu správnu rovnováhu, ktorá zvýrazní na postave to pekné. Nemenej dôležitá je aj farebná typológia. Farebné typy a následné definovanie priateľských a nepriateľských farieb je tiež obsahom tohto seminára.

Na štyri dni sa Kasárne/Kulturpark zmenia na centrum módy, kde návštevníci uvidia najhorúcejšie novinky a modely svetových značiek, ale dozvedia sa zo sveta fashion všetko, čo s ním súvisí. Priestory naplní krása a elegancia na najvyššej úrovni. Príležitosť zviditeľniť sa na mólach a presadiť sa dostanú aj mladí tvorcovia zo Slovenska.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.