Košice sa počas festivalu Art Film Fest stanú veľkou kinosálou prestížnych filmov

Dvadsiaty piaty filmový festival Art Film Fest, ktorý sa uskutoční v Košiciach od 16. do 24. júna, sa už nezadržateľne blíži. Diváci uvidia v slovenskej premiére najlepšie filmy z prestížnych festivalov. Premietať sa budú v Kunsthalle/Hale umenia, Kasárňach/Kulturparku, v Amfiteátri a ďalších kinosálach v meste. V ponuke bude 160 domácich i zahraničných snímok a na prehliadke nebudú chýbať osobnosti známych hercov a filmových tvorcov. Známe sú už prvé tituly.

Exkluzívny výber, zložený z ocenených filmov z najprestížnejších svetových festivalov – Benátok, Berlína a Cannes sa opäť objaví pod názvom „Be2Can Starter“. Prémiová sekcia je zaradená do programu vďaka veľmi intenzívnej spolupráci s Film Europe Media Company, ktorá má výlučný podiel na uvádzaní filmov zo spomínaných festivalov v Slovenskej i Českej republike.  Už teraz je isté, že návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť ako prví na Slovensku vidieť najnovšie víťazné snímky z najznámejších svetových festivalov – z Berlína i Benátok.

Tradične na prelome augusta a septembra sa koná vo vychytenom letovisku Lido di Venezia najstarší filmový festival na svete. Jeho prvý ročník sa uskutočnil ešte v roku 1932, ten posledný bol už v poradí sedemdesiaty tretí. Z neho si najvyššie ocenenie odniesol najznámejší filipínsky filmár súčasnosti. Lav Diaz. Okrem režisérskej profesie ovláda aj pozíciu kameramana, hudobného skladateľa, strihača i hereckého interpreta. Ako režisér debutoval ako 40-ročný v roku 1998. Odvtedy vytvoril 27 filmov.

Posledný titul Tá, ktorá odišla si z benátskeho Lida odniesla Zlatého leva. Ide o horkastú štúdiu obyčajnej ženy, ktorá strávila takmer polovicu života inak, ako pôvodne zamýšľala. Hlavná hrdinka Horacia po tridsiatich rokoch vo väzení, navyše za nespáchaný zločin, objavuje veľmi odlišný svet, ako ten, na ktorý si pamätá. Lenže čoskoro si uvedomí, že niečo sa predsa len nezmenilo – moc a výsada bohatých elít. Osamelá žena, ktorej medzičasom zomrel manžel a deti sa jej dávno odcudzili, sa rozhodne pre nezvyčajnú pomstu. Film, inšpirovaný poviedkou Leva Nikolajeviča Tolstého, precízne reflektuje podstatu problémov a konfliktov, ktoré formovali súčasnú podobu pre nás vzdialených a exotických Filipín.

Vo februári sa konal 67. medzinárodný filmový festival v Berlíne, ktorý už tradične dáva väčší priestor vo svojom programe filmom zo strednej a východnej Európy. Sošku Zlatého medveďa, symbol Berlinale, si odniesla na prvý pohľad prekvapujúco, ale zaslúžene Ildikó Enyedi za poetickú tragikomédiu O tele a duši. Maďarská režisérka patrí medzi elitu európskych tvorcov už od roku 1989, kedy za svoj hraný debut Moje dvadsiate storočie získala Zlatú kameru v Cannes. Vo svojom šiestom hranom filme rozpráva 61-ročná autorka o dvoch osamelých ľuďoch, ktorí sa pokúsia o vzájomný kontakt prostredníctvom svojich snov. Subtílne rozprávanie sa pohybuje medzi delikátnou tragikomédiou a vzťahovou drámou. Maďarský film je majstrovskou ukážkou tzv. malého veľkého filmu o dvoch emocionálne senzitívnych ľuďoch v nevľúdnom svete. Presvedčivé vyznenie filmu potvrdzujú uhrančivá kamera, atmosféricky dôsledná hudobná kulisa a tiež výkony dvoch protagonistov. S filmom je spojená pre nás jedna príjemná zaujímavosť. V úlohe psychicky labilnej Márie  exceluje Alexandra Borbély, narodená v roku 1986 vo Veľkom Cetíne, okres Nitra, ktorá pred piatimi rokmi absolvovala herecké štúdium v Budapešti a dnes patrí medzi vyhľadávané maďarské herečky. Keďže z Budapešti do Košíc nie je tak ďaleko, organizátori festivalu sa pokúsia dostať na Art Film Fest obidve herečky, aby osobne predstavili svoje výnimočné filmové dielo a mohli sa podeliť o bezprostredné dojmy s festivalovými divákmi.

Filmov, ktoré uvedie festival v programovej sekcii „Be2Can Starter“ je potvrdených viacero. Art Film Fest otvorí v Košiciach najnovší film Emira Kusturicu Na mliečnej ceste. Známy balkánsky búrlivák bol na AFF ocenený  Zlatou kamerou v roku 2011.

Každý nový film amerického vizionára Terrencea Malicka je očakávanou udalosťou. Už teraz sa diváci môžu tešiť na jeho fascinujúcu Cestu času, v ktorej sa svojským nezameniteľným spôsobom a štýlom zamýšľa nad pôvodom a zmyslom ľudskej existencie.

„Be2Can Starter“ sa bude snažiť priniesť aj pár absolútne horúcich noviniek z Cannes, hoci to nebude jednoduché. Najprestížnejší festival sa koná tesne pred otvorením Art Film Festu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.