Košice sa stanú divadelnou scénou strednej Európy

Košice budú od 5. do 9. septembra 2018 už po dvanásty raz žiť divadlom. Na Festival divadiel strednej Európy zavítajú renomované divadelné súbory zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, ktoré ponúknu deväť divadelných predstavení na rôznych miestach. Okrem Historickej budovy ŠD Košice, Divadla Thália, Bábkového divadla v Košiciach, uvidia diváci dve v Kasárňach/Kulturparku. S produkciou Ghost/Prízrak sa predstaví Štúdio tanca Banská Bystrica. S hrou Davida Zábranského Herec a stolár Mayer hovorí o stave svojej domoviny vystúpia herci Studia hrdinů z Prahy.

Inscenáciu Ghost/Prízrak odtancujú Banskobystričania 6. septembra o 21:00 hod. v choreografii Petra Miku na hudbu Petra Zagara. Každého z nás prenasleduje nejaký prízrak. Niektoré prízraky nás samé navštevujú v noci, iné zas márne hľadáme celý život. Ich neviditeľná prítomnosť nás vedie k reálnej vízii a k úprimnému hľadaniu našej túžby. Podnecuje to najlepšie v nás, uchvacuje, ale aj zvádza a deštruuje. Nechať sa zviesť? Či skúsiť uniknúť – aj tak bez možnosti skryť sa?

S monodrámou Davida Zábranského: Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny prídu do Košíc českí umelci 8. septembra. Od 19:00 hod. dajú odpovede na otázky: Čo je Česko? Kde Česko začína a kde končí? Kto chce v Česku žiť? Kto tam žije, a prečo? Kto alebo čo nesie vinu za súčasnú nechuť Majera a jemu podobných k Česku? Nesie vinu za nechuť súčasný český prezident?

Zábranského divadelný debut bol napísaný na objednávku režisérky Kamily Polívkovej. Okrem témy „domovina“ sa zaoberá i životným osudom herca a stolára Stanislava Majera, ako i príbehom Studia hrdinů a s ním spojených tvorcov. Právnik David Zábranský je český spisovateľ, držiteľ ceny Magnesia Litera v kategórii Objav roku za svoju prvotinu „Slabosť pre každú inú pláž“. Za svoj román „Martin Juhás čiže Československo“ bol nominovaný na tú istú cenu, avšak v kategórii Kniha roku. Stanislav Majer získal za túto inscenáciu Cenu divadelnej kritiky za Mužský herecký výkon v roku 2016.

Vstupenky online:

Ghost/Prízrak

Herec a stolár Majer hovorí o stave svojej domoviny

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.