Košické povesti a legendy sa prvýkrát predstavia ako súhrnné knižné dielo

Všetkým milovníkom historických príbehov je určená kniha „Košické povesti a legendy“, ktorej verejná prezentácia sa uskutoční v utorok, 10. júna, o 19,00 hod. v kníhkupectve Artforum na Mlynskej ulici 4 v Košiciach. Kniha vyšla vo vydavateľstve JES a prezentuje Košice prostredníctvom osemnástich poviedok od trinástich autorov. Dejovo približujú mesto od 12. storočia, teda od čias pred jeho prvou známou písomnou zmienkou, až po 18. storočie, na počiatku ktorého zúrila morová epidémia. Publikáciu atmosféricky dopĺňajú umelecké fotografie košickej autorky Kataríny Kačmáryovej.

Z uverejnených diel je päť prvýkrát preložených z maďarčiny do slovenčiny a ďalšie štyri poviedky sa prvýkrát prezentujú knižne. Z nich tri povesti boli napísané výhradne pre túto knihu. Jednou je príbeh o Mlynskom náhone, ktorý je spojený s rokom 1556, keď požiar zlikvidoval značnú časť Košíc. Ďalší z nových a prvýkrát literárne spracovaných príbehov je spojený s rokom 1619, keď počas obsadenia mesta Jurajom Rákocim došlo k umučeniu troch košických mučeníkov, ktorí boli v roku 1995 vyhlásení pápežom Jánom Pavlom II. za svätých. Autorom oboch spomenutých poviedok je košický spisovateľ Slavomír Szabó.

„Kniha Košické povesti a legendy je už šiestou časťou edície Potulky mestom Košice. Tentoraz ide o výber beletristických diel, ktoré približujú aj miestnu mystiku a záhady, o ktorých si kedysi ľudia rozprávali a v pamäti najstarších Košičanov prežívajú dodnes. Som rád, že sa vďaka tomuto vydaniu zachovajú natrvalo,“ povedal zostavovateľ edície, turistický sprievodca a popularizátor Košíc Milan Kolcun.

Na verejnej prezentácii knihy budú prítomní Milan Kolcun – zostavovateľ knihy a spisovateľ, Slavomír Szabó – spisovateľ, Katarína Kačmáryová – fotografka, Alžbeta Czimová – prekladateľka poviedok z maďarčiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.