Košické rozprávkové Vianoce

Mesto Košice pripravilo v tomto roku pri príležitosti štvrťstoročnice Košických rozprávkových Vianoc na Hlavnej mnohé novinky. Vianočné trhy, kultúrny program a množstvo sprievodných aktivít sa začne už 1. decembra 2019. Mozaika Vianoc v meste Košice bude pozostávať z takmer 60 hlavných i sprievodných podujatí, na ktorých sa zúčastní viac ako tisíc účinkujúcich.

Slávnostné otvorenie na pódiu pri Immaculate sa uskutoční v predvečer Mikuláša – 5. decembra o 17.00 hod. Vianočné programy budú na Hlavnej ulici denne do 23. decembra medzi 17.00 – 19.00 hod. Dominantou vianočnej výzdoby v centre bude vianočný stromček – 22 metrov vysoký smrek obyčajný, na ktorom bude žiariť 2 000 metrov animovanej svetelnej reťaze s takmer 14 000 LED svetielkami. K Hlavnej a Bielej ulici pribudne vianočne vyzdobená Uršulínska ulica.

Na Hlavnej ulici bude v tomto roku opäť niekoľko nových 2D a 3D svetelných prvkov. Na Dolnej bráne sa rozžiari nádherná 5,5-metrová 3D vianočná guľa s prvkami „košickej vločky“, pri fontáne blízko Michalskej kaplnky budú svietiť 3D snehuliaci muzikanti. Chýbať nebudú ani veľké košické snehové vločky, či rybičky v hrajúcej fontáne. Pred Historickou budovou Štátneho divadla premiérovo „pristanú“ nové nádherné veľké svetelné sane s vtáčikmi ťahané jeleňom. Súčasťou vianočnej výzdoby bude aj veľký adventný veniec pri Urbanovej veži. Na ňom budú nainštalované 120 cm vysoké svietiace adventné sviece aj Betlehem. Mlynská a Alžbetina ulica budú opäť vyzdobené zapožičanými prvkami spoločnosti Eltodo.

Čo by to boli v Košiciach za Vianoce bez tradičných vianočných trhov. Tento rok sa začnú už 1. decembra. V 47 stánkoch, ktoré budú otvorené od 9:00 do 22:00 hod., čaká na návštevníkov bohatý sortiment pochúťok, vína, medoviny a suvenírov. Jedlá a nápoje sa budú podávať výlučne v ekologických obaloch. Predaj primátorského punču tvorí významnú časť charitatívnych aktivít. Výťažok sa rovným dielom rozdelí medzi Arcidiecéznu charitu Košice, Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša v Košiciach, DOMKO – Domov sociálnych služieb v Košiciach a ETP Slovensko.

Slávnostné otvorenie Košických rozprávkových Vianoc sa uskutoční 5. decembra 2019 o 17.00 hod. za účasti primátora mesta Jaroslava Polačeka a prezidenta košického U. S. Steelu Jamesa Bruna na pódiu pri Immaculate. Súčasťou programu v réžii Mesta Košice s finančnou podporou U. S. Steelu je neodmysliteľný príchod Mikuláša, Snehulienky, Anjela i Čerta, rozsvietenie vianočnej výzdoby na Hlavnej ulici, osvetlenia vianočného stromu, vystúpenie spevákov, tanečných skupín. Hudobným hosťom bude BYSTRÍK & BANDA a zaspievať príde Martina Schindlerová, vystúpi tanečný súbor SZUŠ Viva Košice, Svetluška a ďalší.

 V nasledujúcich dňoch sú na Hlavnej pripravené koncerty, rôzne predstavenia či umelecké pásma mestských častí, umeleckých škôl, konzervatórií, Centra voľného času a viacerých kultúrnych inštitúcií, pôsobiacich v Košiciach a okolí. Košické rozprávkové Vianoce 2019 ponúknu počas Záverečného ceremoniálu Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva 9. decembra 2019 v Kunsthalle/Hale umenia vystúpenie skupiny No Name. V predvianočnom čase sú pripravené aj vystúpenia Josefa Laufera, súrodencov Hečkovcov, Donských kozákov, Michaelly, koncerty víťazov Košického zlatého pokladu a skupín z Košíc i blízkeho okolia, ďalej Elton John Revival, Stropkoviani, orchestra Klasik band, Tomáša Buranovského, Billy Barmana, zoskupenia Silvayovci, Los Massakeros, Blizzard a mnohých ďalších. Visit Košice navarí „Anjelskú kapustnicu“. Spestrením programov bude aj veľký hudobno-tanečný DJ Camp, Mikulášsky beh, obľúbení detskí interpreti, špičkové tanečné vystúpenia majstrov sveta Uno star dance studio, Who´s that kidz, Outbreak a mnohých ďalších vrátane folklórnych súborov…

Netradičným bude 23. decembra na Hlavnej ulici záverečný koncert Košických rozprávkových Vianoc. Ten bude popretkávaný nielen známymi svetovými hitmi, ale aj obľúbenými vianočnými skladbami a známymi koledami. To všetko Košičanom prinesie česká revival skupina Elton John show. Na deti čaká vynovená tvorivá dielňa Perníkovo – obľúbená rozprávková krajina v štýle tradičných rozprávok v celom parku za hlavným pódiom. Rodiny s deťmi sa budú môcť zapojiť do hier, súťaží a aktivít kreatívnej tvorivosti so známymi rozprávkovými postavičkami. Najmenší dostanú za svoju šikovnosť odmeny vo forme perníkov rôznych tvarov.

Adventné programy na pódiu pri Dolnej bráne budú obohatené o duchovný rozmer. Pri Betleheme na Dolnej bráne počas všetkých adventných nedieľ nebude chýbať nanovo spracovaný príbeh v živom Betleheme s hercami a veľkými nadrozmernými bábkami. Adventná nedeľa má svoj základný programový čas medzi 16.00 – 17.00 hod.

Tradičný a očakávaný Vianočný koncert mesta Košice s atraktívnymi hosťami bude 15. decembra 2019 o 18.00 hod. Pozvanie prijali súrodenci Hečkovci, Josef Laufer, Donskí kozáci, tanečníci košických majstrovských súborov, Detský spevácky zbor.. Na Novoročnom koncerte 26. januára 2020 vystúpia Petra Černocká a Jiří Pracný, Martin Harich, Veronika Rabada a košický orchester. 

Aj tento rok sa Košičania a návštevníci mesta môžu tešiť na Ľadové sochy pri Urbanovej veži, aj na „Košické historické Vianoce“, autentickú rekonštrukciu oslavy Vianoc v stredoveku plnú mystérií, obohatenú o rituál typický pre naše mesto, pripravený v spolupráci so spoločnosťou Via Cassa a hudobného zoskupenia Ostéria.

 Silvester 2019 v Košiciach má už tradične dve oslavy. Jedna pre deti s obľúbenými rozprávkovými postavičkami v pestrom programe s interaktívnou tvorivou dielňou priamo v sále Historickej radnice. Pripravené sú aj kúzla, rozprávka, tanečníci a speváci a veľa iných prekvapení vrátane silvestrovského občerstvenia.

Súčasťou veľkého silvestrovského programu na Hlavnej budú Nicole McCloud so svojou kapelou, speváčka Michaella, ľudová hudba Stropkoviani, Funky Paráda, výborní tanečníci, DJ s diskotékovým programom a moderátor. O polnoci pozdraví všetkých primátor a jeho hostia a chýbať nebude ani ohňostroj.

Kompletný program: https://www.kosice.sk/mesto/kosicke-rozpravkove-vianoce-2019

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.