Košickí bábkari prevedú deti peklom

Cert a KacaNa veselú tancovačku, do komnát kráľovského zámku, ale aj do pekla vás zavedie Bábkové divadlo v Košiciach v novej bábkovej rozprávke Čert a Kača, ktorá bude mať premiéru 14. februára 2014. Hra Petronely Dušovej vychádza zo známej českej rozprávky Boženy Němcovej, ktorá už bola mnohokrát spracovaná divadelne, operne a aj filmovo. Košické spracovanie prináša nový pohľad na známu rozprávku ako na večný mužsko-ženský alebo žensko-mužský konflikt s humornou nadsádzkou.

 Deti sa zoznámia s hádavou a papuľnatou Kačou, ktorá by sa iba zabávala a najradšej zo všetkého stále tancovala, ale s neupravenou a zafúľanou dievčinou nikto tancovať nechce. Kača je však tancom natoľko posadnutá, že sa rozhodne tancovať hoci aj s čertom.

 A čuduj sa svete, ten sa zjaví ako skvelý pánko a tanečník. Avšak, keď chce čert odísť, odrazu sa mu na krk zavesí Kača a nechce ho pustiť. Čertovi tak nezostáva nič iné, len sa do Pekla vrátiť aj s Kačou. No aj v Pekle by Kača najradšej rozkazovala a zabávala sa, a tak ju čert musí odniesť späť. Oslobodí ju valach Miško, ktorý ju vezme z pliec čerta.

 „Vybrala som si rozprávku Čert a Kača, ktorú som upravila a napísala pre dvoch hercov,“ uviedla režisérka Petronela Dušová. „Som rada, že herci, s ktorými mám možnosť pracovať, sú hraví, tvoriví, otvorení novým formám a sú pre mňa zdrojom inšpirácie.“

„Teší nás, že náš repertoár obohatí ďalšia klasická rozprávka, aj keď je trochu zmodernizovaná pre 21. storočie a veríme, že si nájde cestu k divákovi,“ dodáva umelecký šéf divadla Ivan Sogel.

K umeleckému zážitku dopomáha aj skvelá hudba známeho košického hudobného skladateľa Mariána Čekovského, ktorú nahrali Kandráčovci. Inscenácia s výtvarným riešením Miroslava Dušu, vychádzajúceho z ľudových motívov, sa stane súčasťou repertoáru a diváci si ju budú môcť pozrieť v pravidelných reprízach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.