Kultúra je stále schovaná pod rúškom, ale žije

Pandémia koronavírusu a ochranné opatrenia, ktoré majú zabrániť jej šíreniu, sú súčasťou našich životov už dlhé týždne. Zasiahla nás všetkých a ešte nie sme stále na jej konci. Pocítili sme ju vo všetkých oblastiach, kultúru nevynímajúc. Mestská organizácia K13 – Košické kultúrne centrá mala na toto obdobie pripravený celý rad podujatí, ktoré sa z pochopiteľných dôvodov nemohli uskutočniť. Brány Kasární/Kulturparku a Kunsthalle/Haly umenia zostali pre verejnosť zatvorené a dnes ešte nikto nevie, dokedy. Dúfame, že to už nepotrvá dlho a všetko sa onedlho vráti do starých koľají bez rizika ohrozenia zdravia našich návštevníkov. Na niečom sa pobavíme neskôr a niečo si budeme musieť odpustiť. Kultúrne inštitúcie však boli pripravené, ale nikto na COVID 19.

Prázdne zostali galérie. Pre deti je už síce nainštalovaná v SteelParku výstava Šperkopríbeh, ktorú pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana, ale s jej otvorením musíme ešte nejaký čas počkať. Prezentuje históriu šperku, ktorá je dlhá ako história ľudstva. Zrušiť sme museli aj prezentáciu prác medzinárodne uznávanej a často oceňovanej francúzskej architektky, urbanistky a akademickej pedagogičky Odile Decq Horizons/Horizonty, na ktorej spolupracovali Francúzska aliancia, FUTU, Kabinet architektúry v Ostrave a Štúdio Odile Decq v Paríži.  Na neskôr sme posunuli aj výstavu o tvorbe výtvarníka, najvýznamnejšieho predstaviteľa moderného umenia ukrajinskej diaspóry v bývalom Československu, Ivana Kuleca v rámci Dní Ukrajiny. Jeho celoživotná umelecká pozostalosť je súčasťou zbierkového fondu Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku.  Odkladá sa aj termín výstavy fotografa Petra Konečného – IMPRESIE. Divákom má predstaviť výstavnú kolekciu fotografií, ktorá je koncipovaná v troch rovinách: ako putovanie časom, spomienkami a reálnym svetom.

Počas pandémie nemohli svojich priaznivcov potešiť ani hudobníci a speváci, ktorí museli svoje koncerty oddialiť na jeseň až zimu. Program na mesiace izolácie a zákazu organizovať všetky hromadné kultúrne podujatia bol naozaj bohatý. Zostali sme však doma, aby sme zamedzili šíreniu koronavírusu.

Prostredníctvom telKe sa už s fanúšikmi kontaktovali LIVE stream koncertmi Chris Ellys, kapela Akustika,, Dennyiah, Kaschauer Klezmer Band a zahrajú aj Girls From The Moon a 2 VoiSis. Neuskutočnilo sa unplugged vystúpenie Hello Brian, aprílové koncerty museli zrušiť King Shaolin, Nocadeň (nový termín 9. 10. 2020),  Komajota (nový termín 13. 11. 2020), Billy Barman, Veselá trojka, Daniel Špiner, Geišbergovci a Balkan Ensemble (nový termín 29. 11. 2020), Peter Bič Project (nový termín 7. 10. 2020) či Lina Mayer. V máji sa chystali do Košíc XindlX (nový termín 16. 10. 2020), Alkehol, Katarína Koščová (nový termín 8. 9. 2020) a Neonka (nový termín 19. 9. 2020). Niekoľko ďalších umelcov sa vzhľadom na súčasnú situáciu zriekli svojich plánov skôr, ako si stihli zarezervovať koncertnú sálu.

Tma zostala aj v divadelných priestoroch. Diváci nemohli vidieť tanečné predstavenie Atopic a poNOIR formácie TRAKT, ani Jahodové polia Prešovského národného divadla. Predviesť sa nemohli ani tanečníci v súťaži The Next Step (nový termín 12. – 13. 12. 2020), neuskutočnil sa ani World Dance Day a na jeseň sa presúva festival USE THE C!TY, ktorý sa zvyčajne koná začiatkom júna. Nebol ani detský festival UCHO a zaobísť sme museli aj bez Festivalu základných umeleckých škôl a prezentácie ich činnosti. Zrušená bola robotická súťaž, ale tiež si budeme musieť počkať na obľúbené podujatie Káva, čaj, čokoláda (nový termín 18. – 19. 9. 2020). Mládež sa nepobavila na Garage party a na svoje si neprišli ani filmoví diváci, ktorí sa tešili na nové filmy z francúzskej produkcie počas festivalu Créme de la Créme.

Skôr narodeným isto chýbajú nedeľné tančiarne pre seniorov, ale tiež nesúťažná prehliadka Seniorska hviezda a detským módnym návrhárom workshopy Fashion KidLab. Každoročne na jar organizuje združenie Feman celý rad podujatí v rámci Dní Ukrajiny. Tentoraz ich museli organizátori zo známych dôvodov odložiť. Všetky plány stroskotali, ale prvoradé je a bude ochrana zdravia nás všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.