Kultúru zaliala voda medzi dvoma vlnami, ale predsa ju neutopila

Aký bol minulý rok? Kultúra bola a je dlho schovaná pod rúškom a kultúrne inštitúcie ochromil koronavírus. Tak ako ľudia, aj všetky zariadenia, umelcov nevynímajúc, sa museli prispôsobiť protiepidemiologickým opatreniam. Mnohé z pripravených podujatí sa z pochopiteľných dôvodov museli odložiť do času, kým sa situácia upokojí alebo presunúť na tento rok. Veríme, že bude pokojnejší a kultúra sa postaví opäť na nohy. Napriek tomu všetkému sa predsa podarilo zorganizovať  viacero akcií pred vypuknutím prvej vlny epidémie a počas leta, kým COVID-19 nenabral druhý dych. Bolo to veľa či málo? Len toľko, koľko sa dalo.  

Trochu umenia do nepriaznivej doby vniesli výstavné projekty, ktoré sa podarilo pripraviť pre verejnosť v galerijných priestoroch K13 – Košické kultúrne centrá. Výtvarník Miroslav Bucher predstavil svoje veľmi originálne diela na výstave Portrét zeme. Vo svojej umeleckej tvorbe sa inšpiruje prírodou. Šperkopríbeh bol názov výstavy, ktorú pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Deťom priblížila históriu šperku, ktorá je dlhá ako história ľudstva. Diela anglického graffiti umelca Banksyho a tvorbu „neznámej“ street art umelkyne Poppy si mohli Košičania pozrieť v rámci výnimočnej multimediálnej výstavy Banksy & Poppy v Kunsthalle/Hale umenia. Viac ako 20 umeleckých videí a krátkych filmov, ktoré reflektujú ekologické témy v súčasnom umení, Distant Nature mohli diváci vidieť na interaktívnej fasáde MAO/DIG na pavilóne Oscar. Koronavírus skrížil plány francúzskej architektke Odile Decq, ktorá mala v pláne predstaviť svoje diela na Slovensku.

V rámci výstavného formátu Creative Playgrounds, ktorý je zameraný na rôznorodé formy multimediálneho umenia, sa svojou tvorbou predstavili v Kunsthalle/Hale umenia rôzni zahraniční aj domáci autori na štyroch samostatných výstavách. Vladimír Šuster sa venuje voľnej tvorbe v odbore maľba a grafika. Svoje obrazy prezentoval na výstave Farebné sny. Prečo ľudia stavajú veže, sa návštevníci dozvedeli na interaktívnej výstave pre deti Veže do neba. Diela najvýznamnejšieho predstaviteľa moderného umenia ukrajinskej diaspóry Ivana Kuleca boli verejnosti sprístupnené v rámci Dní Ukrajiny. Nepriaznivá pandemická situácia nedovolila v tomto roku zorganizovať festival súčasného umenia Biela noc, ale jej organizátori sprostredkovali verejnosti možnosť pozrieť si aspoň jeden z projektov Drawing cart od dvojice umelcov Juraja Horňáka a Nory Jongen.

Napriek tomu, že mnoho koncertov sa muselo kvôli pandémii zrušiť, hudobníci sa svojim fanúšikom prihovorili nielen z pódia, ale aj LIVE stream vystúpením. Začiatok  roka a medzi dvoma obdobiami zákazu organizovania kultúrnych podujatí sa viaceré uskutočnili na začiatku roka a počas leta. S novoročným koncertom World music zavítal do Košíc Peter Balogh Orchestra s hosťami, ktorý pred rokom zaujal publikum s filmovou hudbou. Energickou rockabilly country hudbou rozprúdila krv znovuzrodená košická kapela Blizzard. S riadnou nádielkou rapu potešil domáce publikum raper Zayo, člen slovenskej skupiny Haha Crew. Slovenský hudobník a spevák Christián Forgáč, známy pod umeleckým menom Chris Ellys, zahral na city svojim fanúšikom so skladbami v štýle indie-folk s prvkami popu. Špeciálny audio-vizuálny zážitok pripravila svojim priaznivcom v Košiciach bratislavská kapela Trilobeat. Košická akustická dvojica Dennyiah, ktorú tvoria speváčka Denisa „Denny“ Gajarská a gitarista Ľuboš Šoltés, prekvapila publikum nielen ohromujúcim hlasom speváčky, ale aj hudobným prejavom.

Tento koncert bol posledným predtým, než koncertné pódiá po prvý raz zostali prázdne. Na slnkom zaliate pláže Karibiku poslucháčov zaviedla prostredníctvom online koncertu s podmaňujúcou hudbou reggae skupina Akustika,  aby potešila tých, ktorým už chýbal kontakt naživo. V ďalší večer pridal koncert cez obrazovky aj popový spevák, gitarista, skladateľ a textár Tomáš Buranovský, ktorý ponúkol okrem známych hitov aj skladby z najnovšieho albumu Lúč. Po nedávnom úspešnom koncerte z pódia sa rozhodla premeniť jeden z večerov a pozvať ľudí do svojho kráľovstva prostredníctvom skladby Kingdom dvojica Dennyiah cez TelKE. Do obývačiek si dovolilo vstúpiť s malou ochutnávkou klezmerskej hudby zoskupenie Kaschauer Klezmer Band s podmanivou interpretáciou známych i unikátnych piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch. Malú párty u vás doma urobili aj Dievčatá z Mesiaca (Girls From The Moon), Hudobníčky Monika, Lilly,  Aďka a Tina sa predviedli v plnej kráse a dobrou hudbou rozsvietili vaše domovy. Hudobný zážitok v podobe LIVE stream koncertu pripravili frontmanky, speváčky a gitaristky z 2 VoiSis Soňa Červeňáková a Lucia Slobodová z Košíc spolu Igorom Turokom, Radovanom Bajusom a Richardom Kompušom.

Po vynútenej pauze sa počas Leta v parku vrátil život aspoň na chvíľu živými vystúpeniami do starých koľají. Koncertovalo sa pod holým nebom a bolo si z čoho vyberať. V prvý večer festivalu namiešala vitamínový hudobný drink košická formácia Pomaranč. Kokteil funku, džezu, ska a rocku bol po čase naozaj osviežujúci. Vidieť svojich fanúšikov naživo už túžili aj kapely Medial Banana a prešovská Akustika. V parku rozprúdili dobrú náladu a rozdávali pozitívnu energiu. Leto v parku spríjemnil klavírnymi improvizáciami fenomenálny klavirista Richard Rikkon, ktorý priniesol filmovú hudbu aj pop v svojskom prevedení. Znela tiež stále živá hudba Mareka Brezovského v podaní výnimočných hudobníkov zoskupenia Hrana pod vedením Oskara Rószu. Sviatkom džezovej hudby bol festival Hevhetia ShowCase s bohatým programom.

Pravý rómsky bašavel mohli zažiť návštevníci v areáli Kasární/Kulturparku na Koncerte v parku za Paľikerav. Vidieť a počuť mohli Gitanu, Gipsy Nicol, raperskú dvojicu Šorty ADiss, Gipsy Angels Band, Gipsy Deško Band, Devloreskere chave a deti zo SZŠ Galaktická. Muzikálnosť zakódovaná v génoch hudobníkov vynikla na Cassovia Gipsy Feste . Areál rozozvučala rómska hudba rôznych žánrov, tanec a spev. Posledný koncert tohto roka odohral slovenský spevák, songwriter a producent Peter Kravárik allias Homes.

Slovensko zasiahla druhá vlna epidémie a tak niekoľko koncertov zostalo iba naplánovaných. Niektoré sa odložili aj dvakrát. Svojim fanúšikom nezahrali Komajota, Peter Bič Project, Nocadeň, Le Payaco, Xindl X, Geišbergovci & Balkansambel, Nicholas Naison, Gleb, Desmod & Queenmania, Billy Barman ani King Shaolin.

Veľa si nezahrali ani divadelníci, ale predsa sa niečo podarilo. Kladzianske ľudové divadlo KĽUD pobavilo divákov inscenáciou Pisočok a počas Leta v parku zas komédiou „Laska po vichodňarski“. Svoje umenie predviedli ochotníci z ôsmich divadiel na Festivale amatérskych divadiel. S predstavením Ci hutorim, ty vole! zavítalo do Kasární/Kulturparku Bardejovské divadlo. S hrou Kam sa až dá zájsť prispelo do palety podujatí počas Leta v parku KUMŠT TEATRO s hviezdnymi hercami Buranteatr z Brna s monodrámou Cikánsky boxer.

Nadšenci filmu si prišli na svoje počas prehliadky severských filmov SCANDI, na ktorej videli snímky Srdcová kráľovná, Bacuľky, Dokonalý pacient a Vidíš mesiac, Daniel. Trochu romantiky si mohli diváci užiť od júna do augusta v Letnom kine v AMFIKU. Okrem filmov na nich čakali aj koncerty. Večery im spríjemňovali Nocadeň, Marek Lacko a Tomi Sučík, Lukáš Adamec, BuranoWski, Maduar s Ivanou Bagovou, SilBand s Robom Šimkom a Tanečné štúdio UNOSTAR.

Dobrú kávu, čaj a čokoládu mohli návštevníci ochutnať na obľúbenom festivale Káva, čaj a čokoláda zabaviť sa aj na festivale USE THE C!TY. Odpustiť sme si museli také významné podujatia ako ART FILM FEST, Košice Fashion Week, Slovakia Tech Forum – Expo 2020 a informatickú súťaž HACK.

Posledné mesiace roka umožnili divákom dopriať trochu kultúry, hoci v obmedzenom režime. Znovu boli sprístupnené výstavy Veže do neba, Goral na Gemeri od Milana Kostura a nová Fake Of Work. Deti videli predstavenie Čarovný hrniec a divadlo KĽUD ponúklo hru Cicho, bo skajpujem s dzivku. Divadlo nad vecou potešilo komédiou Láska nepozná peklo a divadelný súbor Na skok uviedlo inscenáciu Tri šestri.  Trochu poézie doprialo umelecké podujatie Slam Poetry. Posledným podujatím bol koncert Jaroslava Dvorského, Michala Červienku a Júlie Grejtákovej., ktorý sa odohral live stream na sociálnych sieťach. Swingové Vianoce s Fats Jazz Bandom a predstavenie Divadlo nad vecou Vianočné hry boli  zrušené. Deti si nemohli pozrieť ani rozprávku O zabudnutom čertovi.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.