Letný hudobný festival Hevhetia aj tento rok prinesie do Kasární/Kulturparku dobrú hudbu 

Až v ôsmich mestách východného Slovenska odznejú pozývacie koncerty na hlavný festivalový program Hevhetie, na ktorý sa môžu fanúšikovia dobrej hudby tešiť v júli v priestoroch košických Kasární/Kulturparku a Tabačky.

Predtým – už koncom júna – jazzová omša a žalmy v kostoloch v Bardejove, Michalovciach, Prešove a Košiciach ponúknu výnimočné a citlivé spojenie gregoriánskeho chorálu a jazzu v podaní košických Voces Gregorianae Cassovienses, prešovského AMC tria a Michalovčana Adriána Harvana pod dirigentskou taktovkou Jána Veľbackého.

Mozartove skladby, hrané na basetových rohoch, v podaní slovensko-rakúskeho Lotz tria si hudobní fajnšmekri budú môcť vypočuť v Tatranskej galérii v Poprade, na Spišskom hrade, na hrade v Starej Ľubovni, v Kežmarskom kaštieli a v kaštieli v Košiciach – Šaci.

Hlavný program Letného hudobného festivalu Hevhetia bude situovaný do košických Kasární/Kulturparku.

A4-Hevhetia-KEAj štvrtý ročník festivalu prezentuje aktuálne projekty vydavateľstva Hevhetia. Tak, ako sa vydavateľstvo rozširuje regionálne a medzinárodne a aj kvalitou jednotlivých projektov, tak sa posúva tiež festival. Priaznivci dobrej hudby sa môžu tešiť každý júlový štvrtok na Pawla Kaczmarczyka a jeho Audiofeeling trio, na trio KOMARA, v ktorom bude počuť a vidieť gitaristu Dávida Kollára, bubeníka z kapely King Krimson Pata Mastellota a trubkára Paola Raineriho. Ďalší štvrtok to bude Iva BittováNocz quartet, francúzske sexteto Loisa Le Vana, ďalej Philippe KadoschBabel Eyes, Bartosz Dworak quartet, trio Hautzinger, Sorés, Fujak, Attila Tverďák, českí E Converso, Krzystof Kobylinski band či Quasars Ensemble. Kompletný program a informácie o jednotlivých interprétoch či predpredaji vstupeniek sú dostupné na webovej stránke Letného hudobného festivalu Hevhetia – http://www.hevhetiafest.sk.

Nesnažíme sa mať hviezdy za každú cenu, skôr nám ide o obsah a o plynulý rozvoj ako vydavateľstva, tak aj festivalu,“ hovorí Ján Sudzina, riaditeľ Letného hudobného festivalu a vydavateľstva Hevhetia. „Už predtým, keď sme mali predajňu na Alžbetinej ulici v Košiciach, sme mali skúsenosť, že k nám chodili ľudia z regiónu. Aj takto sa dá rozhýbať turistický ruch. Aby ľudia z Košíc chodili na zaujímavé miesta aj inde, a naopak. Podľa tejto filozofie sme vyberali miesta, kde sa budú konať pozývacie koncerty. Zaujímavé hrady, zámky, kostoly, baziliky, chrámy.

Hevhetia je medzinárodné vydavateľstvo, čo samozrejme kopíruje aj festival. V tomto roku okrem regionálnych pozývacích koncertov a už tradičného košického festivalu organizačný tím rozšíril pôsobnosť do hlavného mesta SR – Bratislavy. Tam bude festival od 24. do 29. augusta, hlavne v kaviarni Foxford na Obchodnej ulici, v Poľskom inštitúte. Vyvrcholením bratislavskej časti bude Jazzová omša a žalmy v Dóme sv. Martina. Bratislavskí priaznivci jazzu si môžu vypočuť poľského klaviristu Piotra Wyleźola, domácich Sisterhood of Klangpedal či Pavla Morochoviča, poľské trio Agy Derlak, Košičanov Jazzabell, Otto Hejnic trio, Francúza Daniela Goyoneho, Ivu BittovúNocz quartet, Krzystofa Kobylinského spolu s triom Gurtu, Pavla Jakuba Rybu, Kórejčanka Jihye Lee.

Paralelne s Bratislavou sa bude v rovnakom čase konať festival aj v Budapešti, Hevhetii bude patriť jeden deň aj na jazzovom festivale v poľských Gliwiciach a svoju pečať zanechá aj na festivale Voicingers (Źory, Poľsko) a na festivale Jazz juniors v Krakove.

Myslím si, že je to projekt, ktorý má perspektívu, pretože je nadžánrový a prináša aj jednotlivým interpretom i nám úplne iný okruh poslucháčov. V celej dramaturgii vydavateľstva Hevhetia sa snažím, aby v nej boli prieniky a aby v nej nebolo žánrovo vyhranené publikum. Práve naopak, prajem si, aby ľudia dokázali vnímať hudbu bez ohľadu na žánrové, generačné a ešte neviem aké charakteristiky,“ uzatvára Ján Sudzina.

Lístky na jednotlivé pozývacie koncerty v hodnote 5 € a takisto na celý festival v hodnote 10 € si môžete kúpiť už teraz na portáli http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/3603/letny-hudobny-festival-hevhetia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.