Leto v parku bude rušné, pestré a zábavné

Tohtoročný multižánrový festival Leto v parku, ktorý sa začne 24. júla a potrvá do 30. augusta, prinesie opäť pestrú paletu kultúrnych žánrov. Kasárne/Kulturpark budú žiť hudbou, divadlom, filmom,  poskytnú zábavu a oddych všetkým vekovým kategóriám.

ZAZ-04-COLOR©Yann_OrhanHeadlinerom siedmeho ročníka bude najobľúbenejšia a najvyhľadávanejšia francúzska speváčka a producentka ZAZ so svojou šou. Vo svojich skladbách mieša džez, soul, šansón, kabaret, etno, rock aj pop. Jednu z najväčších hviezd súčasnej svetovej hudobnej scény uvidíme 9. augusta. Jej predskokanom bude dvojica slovenských DJ-ov MALALATA. Na návštevníkov spustia smršť balkánskych beatov, cigánskej muziky, mexickej cumbie a karibského reggae.

Rock, reggae, rep, dub a spev, ale najmä Balkán prinesie na Leto v parku jedna z najpopulárnejších a medzinárodne uznávaných balkánskych kapiel DUBIOZA KOLEKTIV z Bosny, ktorá vystúpi v Košiciach 24. júla a odohrá staršie skladby z doterajších šiestich albumov, ale aj nový singel Happy Machine. V tento večer „ochutnáme“ aj PUDING PANI ELVISOVEJ.

Hudbu z trochu iného súdka prinesie orchester BRATISLAVA HOT SERENADERS, ktorý príde tentoraz aj s Milanom Lasicom. Tvorí ho 18 hudobníkov opantaných menšinovým hudobným žánrom Hot džez alebo Sweet and Dance Music. Táto hudba prišla do Európy z Ameriky koncom 20. rokov a názov dostala na základe planúceho tempa a ohnivej improvizácie. Hot džez sa tešil popularite až do nástupu swingových kapiel, ktoré ho v 30. rokoch vytlačili z klubov. Vystúpenie v autentických oblekoch si návštevníci festivalu vypočujú 28. augusta. Hudobníci sa presunú z parku do  Kunsthalle/Haly umenia.

Chlapcov z kapely FREQUENCY, ktorí prerazili štúdiovkou Moon Starer a môžu sa pochváliť originálnymi videoklipmi z takmer rodinnej dielne uvidíme na festivale 21. augusta. Chceli, aby album netvorili len skladby, ale aby to bol príbeh s atmosférou, čo sa snažia robiť aj na koncertoch, aby z nich mali ľudia zážitok. Ten si budú môcť odniesť aj z letného večera v Košiciach. Pred Frequency vystúpi pesničkárka MARTINA JAVOR, ktorá hrávala aj v londýnskych podnikoch. Predstaví album White Lies Covered Eyes. Z funky na experimentálnu tvorbu, z pivnice na Rock For People. Aj taká bola cesta mladej nitrianskej kapely FRESH OUT OF THE BUS, ktorá zahrá staršie aj novšie veci. A hoci sa nezaškatuľkovali do žiadneho konkrétneho žánru, v ich tvorbe nájdete inšpirácie od súčasnej britskej gitarovej alternatívy, cez funky až po elektroniku.

Klaviristka JORDANA PALOVIČOVÁ bude koncertovať na festivale Leto v parku 15. augusta,

LVP15_3TT_A1_webFestival nebude len o hudbe, ale aj o iných žánroch. Divadelno-improvizačná skupina TRI TVORIVÉ TVORY má vždy vypredané, pretože stand up komici Juraj „Šoko“ Tabaček, Lukáš „Pucho“ Puchovský a Stano “Stanley” Staško priamo na javisku, bez scenára a prípravy vymýšľajú situácie a scény, pri ktorých idú ľudia „do kolien“. Jedno také predstavenie bude v Kasárňach/Kulturparku 2. augusta.

Michaela Čobejová, Štefan Martinovič, Daniela Mackovičová a Lukáš Dóza 16. augusta prezradia v komédii Karola Vosátka KAM CHODÍ OSCAR WILDE NA VEČERU. Matka a jej dve zvláštne deti sa vyberú na chatu, aby tam prečkali koniec sveta. Stretnú sa s chatárom prezývaným „Steve“, ktorý svoju prácu neznáša a z letargie ho vytrhne až bizarná rodinka. Magický dátum konca sveta, ako aj izolovanosť chaty vyústi do zvláštnych vzťahov. Vrcholom je, keď všetci traja začnú chatára zvádzať.

Divadlo Actores zvýši teplotu v parku na 38 stupňov. S týmto titulom príde medzi divákov 23. augusta. Richard Hanney si žije svoj nudný život v Londýne, až kým jedného dňa nestretne záhadnú ženu a ocitne sa priamo uprostred veľkého zločineckého prípadu. Pôvodný príbeh je upravený pre štyroch hercov. Predstaviteľ Hanneya hrá len jednu postavu, no herečka predstavuje tri ženy, ktoré sú charakterovo úplne odlišné. Ostatných 26 postáv hrajú dvaja herci, ktorí sa za sekundu dokážu zmeniť z policajtov na gangstrov, z aristokratov na sedliakov. Pôvodné detektívne napätie sa tak zmení na kriminálnu komédiu.

Nezabudlo sa ani na detského diváka, ktorého poteší Divadlo na predmestí rozprávkou MECHÚRIK – KOŠČÚRIK 16. augusta. Osamelý Mechúrik si bude hľadať kamaráta. Natrafí na lenivú opicu, uletenú muchu, ale aj namyslenú žabu. Kto sa nakoniec stane jeho najlepším priateľom, neprezradíme. Divadlo Actores pobaví predstavením PIPI DLHÁ PANČUCHA 23. augusta.

Na festival Leto v parku dorazí aj autobus BAŽANT KINEMATOGRAF, ktorý brázdi už 13 rokov po Slovensku a prináša filmové zážitky. Pod holým nebom uvidíme od 24. do 28. augusta štyri české snímky Díra u Hanušovíc, Zakázané uvoľnenie, Trabantom až na koniec sveta, Traja bratia a slovenský dokument 38 o Pavlovi Demitrovi.

Z filmovej produkcie uvidíme počas leta aj filmy Mŕtva nevesta Tima Burtona (29. 7.), Paríž, milujem ťa (5. 8.), Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (13. 8.) a V Bruggách (19. 8.).

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

(Gabriela Krestián Kuchárová, Zajtrajšie noviny)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.