Longital Suita sľubuje nevšednú hudobnú výpravu za hranice klasiky

Magický zážitok a energický koncert, plný radosti a kvalitnej hudby, poskytne poslucháčom projekt Longital Suita, ktorý je spojením elektroakustického  tria Longital, sláčikového kvarteta a zvukového majstra do jedného celku. Tvorí ho osem rovnocenných osobností, medzi ktorými funguje zvláštna chémia, muzikantský rešpekt a priateľstvo. Spojenie piesní, inšpirované klasickou formou suity, hudobným minimalizmom a rockovou energiou, sľubuje nevšednú hudobnú výpravu.

Vypočujte si pozvánku na koncert.

Divotvorný a živelný koncert, zostavený z najsilnejších piesní Longitalu, vznikol pre festival komornej hudby Konvergencie. Premiéra mala v septembri 2015 obrovský úspech a o takýto zážitok nebudú ukrátení hudobní fajnšmekri  ani v Košiciach. Hudobníci prídu zahrať do Kasární/Kulturparku 22. marca o 19:30 hod. a predstavia skladby z nového albumu „A to je všetko“, ale samozrejme to nebude všetko.

Longital Suitu charakterizujú radosť z hudobného a ľudského porozumenia hudobníkov na pódiu, sebavedomie v zmysle poznať sa a vážiť si sám seba, odvaha skúšať stúpať do neznáma, meniť a virtuozita ako kombinácia citu, divokosti a temperamentu. Tieto rysy boli vždy prítomné aj v samotnej tvorbe Longitalu.

Autorom aranžmánov je SLAVO SOLOVIC, skladateľ, ktorý úspešne prekračuje hranice medzi populárnou či alternatívnou hudbou a svetom vážnej klasickej hudby. Longital Suita je inšpirovaná klasickou formou suity, no zároveň búra zaužívané spôsoby kombinácie rockovej skupiny so sláčikmi. Piesňové krajiny Longitalu sú preložené do jazyka nových nástrojov s obdivuhodnou ľahkosťou a bez strát na význame, zážitku či pôvodnom charaktere.

Duo Longital založili gitarista DANIEL SALONTAY a basgitaristka a speváčka SHINA. Pomenovali sa podľa niekdajšieho názvu kopca nad Dunajom Dlhé diely, kde hudobníci žijú. Za sebou majú koncerty v dvanástich krajinách Európy, Amerike a Kanade. V roku 2010 získali Hlavnú cenu Nadácie Tatrabanky v kategórii hudba. V roku 2014 sa k nim pridal staronový bubeník a klavirista MARIÁN SLÁVKA a v máji 2015 Longital už ako trio vydal štúdiovú novinku pod názvom „A to je všetko?“ Predchádzali jej tituly Výprava (2006), Glória (2008) a Teraz (2010). Všetky vydalo vydavateľstvo Slnko Records, ktoré si skupina založila a  dnes patrí k najrešpektovanejśím hudobným labelom na Slovensku. Longital sa príležitostne venuje aj divadelnej a filmovej hudbe (divadlá Continuo, Gunagu, Aréna, medzinárodne ocenený animovaný film Sneh, celovečerná dokumentárna dráma True Štúr).

Sláčikové kvarteto projektu Longital Suita tvoria virtuózni a renomovaní hudobníci: SLAVO SOLOVIC, klasický vzdelaný hudobník a v súčasnosti popredný slovenský aranžér na pomedzí vážnej hudby a moderných žánrov. Vytvoril orchestrálne aranžmány pre symfonické projekty zoskupení Korben Dallas a Sendreiovci , ktoré aj sám dirigoval.  Ako autor aranžmánov pre Longital Suita sa v kvartete osobne postará o violový part. Violončelista JOZEF LUPTÁK je absolventom Royal Academy of Music London, virtuóznym sólistom s úctyhodným žánrovým rozsahom od tradičnej hudby cez súčasnú až po improvizovanú. Je laureátom množstva cien, hybnou silou progresívnej komornej hudby na Slovensku, venuje sa multikultúrnym a multietnickým projektom a koncertuje po celom svete. Založil a riadi festival Konvergencie. Huslista ŠTEFAN FILAS je koncertným majstrom Košickej Filharmónie, bol zakladajúcim členom Gustav Mahler Jugend Orchester, venuje sa medzižánrovým presahom komornej a vážnej hudby, pôsobí v komorných telesách na Slovensku i v zahraničí. Huslista MILAN ADAMEC je hudobný súputník a spolužiak Slava Solovica, pôsobí ako vedúci skupiny druhých huslí v orchestri SND, venuje sa vzdelávacím koncertom a aranžovaniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.