„Ľubov neumerať“ (Láska neumiera) a „ľubov“ Štefana Šteca k folklóru zvlášť

Prvý zo šnúry letných koncertov odohrá Štefan Štec so skupinou Fajta doma. Nie v obývačke, ale na domácej pôde v Košiciach. Ich vystúpenie obohatí o folklór podujatie Leto v Kulturparku s programom, ktorý dokáže strhnúť davy. Na koncerte v otvorenom priestore 23. júla 2021 na fanúšikov čaká neopakovateľná atmosféra, o ktorú sa umelci postarajú takými hitmi ako Urvala sia struna, Báči Jašov, Idu sobi a Oj, Maryčko na Vás, ale aj jedinečnou rusínskou verziou skladby Jany Kirschner Láska neumiera či novinkou, ktorú Štefan spieva s Petrom Bičom. Chcú zahrať predovšetkým piesne z posledného CD Veci, čo sa dejú z produkcie Folklórneho súboru Hornád, ale aj nové veci. Hudobníkom, ale aj ich priaznivcom živé hranie veľmi chýbalo, takže si to chcú vynahradiť a dať zo seba všetko pre všetkých, ktorí majú radi ich tvorbu.

Inšpiratívny a charizmatický spevák najmä rusínskych ľudových piesní, označovaný za rusínskeho Karla Gotta, tanečník, choreograf, umelecký vedúci FS Hornád a moderátor rozhlasového vysielania RTVS sa do povedomia širšej verejnosti dostal v roku 2017, keď sa v prvej sérii televíznej súťaže Zem spieva prebojoval do finále.

V nasledujúcom roku vydal svoj debutový album s názvom “Poleťiv by’m na kraj svita”, na ktorom predstavil unikátne a starodávne piesne zo slovensko-poľsko-ukrajinského pohraničia nielen vo svojej tradičnej forme, ale aj v štýle world music. Za svoj debut si prevzal dvojnásobnú platinovú platňu. Ako hosť absolvoval úspešné letné turné s kapelou IMT Smile, kde svojim spevom a hudbou si podmanil tisícky divákov v slovenských amfiteátroch.

Ďalším albumom (2019) Duje vitor priniesol Štefan Štec so skupinou Fajta nový vietor do našej world music. Spolupracoval na ňom s kapelou Peter Bič Project, hudobnou skladateľkou Ľubicou Čekovskou či s britským producentom Eddiem Stevensom.

Folklórny súbor Hornád pripravil pre svojich priaznivcov v závere minulého roka prekvapenie v podobe nového CD VECI ČO SA DEJÚ SOUNDTRACK a DVD s rovnomenným autorským výpravným folklórnym muzikálom z choreografickej a režijnej dielne Štefana Šteca s hudbou skupiny Fajta. Na nosičoch, ktoré len nedávno pokrstili, je okrem soundtracku poriadny karpatský mix zo Zemplína, Spiša, rusínske, ukrajinské, rómske či židovské piesne.

Folklorista čerpá inšpiráciu z neuveriteľného množstva krásnych rusínskych piesní. O mnohých sa však nevie a práve také sa snaží oživiť a šíriť ďalej krátke príbehy, ktorý v sebe nesie konkrétna skladba už generácie, ale aj jeho osobný. Každú pieseň, ktorú spieva, zbožňuje a chce, aby ju spoznali aj iní ľudia. A práve v tom tkvie čaro jeho interpretácie a vzťahu medzi ním a pesničkami, ktoré spieva a oslovuje nimi publikum.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.