Ľudové mladistvá inšpirujú ľudovky, ktoré v ich podaní znejú nekonvenčne

Bratislavská hudobná formácia Ľudové mladistvá priniesla niečo úplne nové na hudobnú scénu a od prvej chvíle zaujala netradičným spracovaním folklórnych skladieb, skĺbených s prvkami jazzu a ďalších hudobných smerov. Ojedinelou šou spestrila aj vlaňajší festival Leto v parku a získala si svojich priaznivcov. S päticou výborných hudobníkov a štyroch ľudových speváčok sa budú môcť onedlho opäť stretnúť v Košiciach. V Kasárňach/Kulturparku odohrajú koncert 19. mája o 20:00 hod.

Hudobný projekt Ľudové mladistvá, ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby, vznikol iba pred dvoma rokmi. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v aranžmánoch skladateľa a klaviristu Martina Majla Štefánika ojedinelá a zaujímavá hudobná novinka. Jeho skladby svojim jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní.

Deväťčlenná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti. Za necelý rok svojho pôsobenia mala už na svojom konte niekoľko ocenení. V roku 2016 získala Objav roka Radio Head Awards, na Bratislavských jazzových dňoch tri ceny v súťaži Nové tváre slovenského jazzu za presvedčivý kolektívny výkon, za originálne spracovanie slovenského folklóru a inštrumentálny výkon bubeníka. Vlani dostala kapela medzinárodnú cenu Jazz Fruit v Prahe a na Bratislava Jazz Days Winners B-stage. Ľudové mladistvá vystúpili na významných festivaloch, ako sú POHODA, Bratislavské jazzové dni, Openjazzfest a iných. Kapela si zahrala aj v súťaži Zem spieva, samostatne v Chart show, Krištáľové krídlo a pod.

Zoskupenie Ľudové mladistvá tvoria profesionálni hudobníci. Väčšina členov kapely sa hudbou aj živí. Martin Majlo Štefánik študoval na bratislavskom konzervatóriu kompozíciu a klavír. Okrem iného spolupracuje s hudobníkmi ako Emma Drobná, Celeste Buckingham, Majk Spirit či H16. Jakub Kačic hrá na bicích od detstva, v USA absolvoval kurz na Berklee a aktuálne pokračuje v štúdiu na JAMU v odbore jazzová interpretácia. Jozef Madola pôsobil ako basgitarista v zoskupení A.M.O. Neskôr rozbiehal projekt Solid Move, okrem iného hrá v kapele General Foxx, kde sprevádza raperov z H16, Boy Wonder, Separ & DMS a ďalších. Huslista Ján Kružliak ml. študoval klasickú hudbu na Royal Academy of Music v Dánsku. Aktívne sa venuje rôznym hudobným štýlom – počnúc klasickou hudbou až po elektronickú v spolupráci s rôznymi DJmi (Jimmy Pé, Dj Mathew, Velvet Sky) a experimentálnu hudbu s použitím efektov a ,,loopovaním“ vlastnej hry naživo v reálnom čase. Peter Leto patrí k mladej talentovanej generácii hráčov na cimbal a zoskupenie dopĺňajú 4 speváčky – Diana Minarovičová, Terézia Jarošová, Nina Kollárová a Mária Nagyová, ktoré sa ľudovej piesni venujú od detstva.

Ľudové mladistvá zaujali najmä moderne spracovanými folklórnymi skladbami Ej padá, padá rosička, A ja taka čarna a Hojana. Na svoje turné sa vydajú už s čerstvo vydaným debutovým albumom Viete ako. Doteraz predstavili 5 singlov aj s klipovou podobou. Všetky sa objavili aj na albume, avšak v úplne nových aranžmánoch. Naživo ich zahrajú a zaspievajú aj na koncerte.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.