Luke Jerram prevedie divákov svojim monumentálnym dielom vesmírom  

Tohtoročný festival súčasného umenia Biela noc prinesie opäť veľa vizuálnych zážitkov po celom meste. V Kasárňach/Kulturparku a Kunsthalle/Hale umenia budú od piatku. 4. októbra, do nedele, 6. októbra, nainštalované svetelné  objekty, ktoré tak, ako po minulé roky, divákov uchvátia svojou jedinečnosťou.

Brit Luke Jerram prináša na Bielu noc svoje ďalšie monumentálne dielo Gaia, ktoré sa bude medzi návštevníkmi vznášať počas celého festivalového víkendu. Nainštalované bude v Kunsthalle/Hale umenia a záujemcovia si ho budú môcť pozrieť od piatku do nedele od 12:00 do 24:00 hod.

Jerramova impozantná napodobenina Zeme dosahuje v priemere 7 metrov, pričom každý centimeter predstavuje približne 18 km zemského povrchu tak, ako ho svojimi prístrojmi zachytila NASA. Ide teda o vernú, trojdimenzionálnu napodobeninu našej planéty, ktorej cieľom je poskytnúť divákom podobný pocit, aký zažívajú astronauti počas kozmických ciest. Jedná sa o tzv. overview effect, ktorý prvýkrát opísal Frank White v r. 1987. K jeho prejavom patrí strach o planétu, uvedomenie si jej krehkosti a výnimočnosti, obnovenie pocitu zodpovednosti za životné prostredie a hlboké presvedčenie o prepojení všetkého živého. Inštaláciu ozvučuje hudobná kompozícia od oceňovaného skladateľa Dana Jonesa.

Multidisciplinárny umelec je známy pre svoje nápadité inštalácie, sochy aj performance. Do svetového povedomia sa dostal najmä vďaka svojmu inovatívnemu prístupu k umeniu a obľúbeným inštaláciám veľkých rozmerov vo verejnom prostredí. Jeho diela sú súčasťou prestížnych zbierok po celom svete, vrátane Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Návštevníkom Bielej noci sa predstavil už v roku 2017 inštaláciou Museum of Moon (Múzeum Mesiaca).

Diela, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore budú prístupné len s BN Passom v hodnote 10 € (deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP zdarma), ktorý platí počas celého trvania Bielej noci.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.