Majster v hre na šamisen Keisho Ohno búra tradičné postupy hry

Opäť trochu kultúry z krajiny vychádzajúceho slnka spoznáme vďaka umelcovi, ktorý príde do Košíc zahrať na hudobný nástroj tsugarský šamisen. Zvuk Japonska prinesie do Kasární/Kulturparku 17. apríla o 19:00 hod. hudobník Keisho Ohno.  

photoPRTrojstrunový nástroj tsugaru shamisen, podobný bendžu alebo gitare,  ktorého tradícia siaha až do 16. storočia,  bol dovezený z Činy na japonský ostrov Okinawa a do Osaky, odkiaľ sa rýchlo rozšíril do celej krajiny.

Neortodoxný hudobný prejav Keisha Ohna, v ktorom si dovoľuje svojsky pretvárať klasickú hru na tsugarský šamisen, pričom stále zostáva verný stáročným tradíciám a hodnotám hry na tento jedinečný hudobný nástroj, je mimoriadne osviežujúci, unikátny a získal si ním uznanie a fanúšikov nielen v Japonsku, ale i v zahraničí.

Keisho Ohno, prezývaný ako Samurai Shamisen, sa narodil v Niigate a hre na šamisen sa začal venovať v ôsmich rokoch. Študoval u majstra Chikuei Takahasiho.  Už v dvanástich získal titul Natori, čo okrem iného znamenalo možnosť používať umelecké meno. V Japonsku je totiž tradíciou, že talentovaný študent prijme časť mena svojho učiteľa. Keď mal štrnásť rokov, stal sa hlavným nástupcom Takahashiho Chikuzana, zakladateľa štýlu hry Chikuzan. V roku 2004 zakladá svoju prvú kapelu Tsugaru Shamisen. Následne začína spolupracovať s hudobníkmi z rôznych žánrov a v hre na šamisen sa nebojí búrať tradičné postupy a experimentovať.

V roku 2004 získal uznanie verejnosti účinkovaním v stage show Express 4, ktorú produkoval uznávaný japonský režisér Haruo Mizuno. O dva roky neskôr sa Keisho ako prvý hráč na tsugarský šamisen zúčastnil na americkom hudobnom festivale SXSW Music Festival v Texase, po ktorom nasledovalo úspešné koncertné turné v piatich amerických mestách (New York, Chicago, Los Angeles, Oakland a Austin). Neskôr koncertoval aj v nemeckom Berlíne.

Svoj debutový album pod názvom „Shami Spirits“ vydal v roku 2007.  Ďalšie CD vydáva už v nasledujúcom roku pod názvom „SAMURAI“, ktoré sprevádzalo turné po francúzskych mestách Paríž, Remeš, Méty, Beaune, Châlons a následne koncert v Luxembursku. Od roku 2009 koncertoval znovu  vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Luxembursku, Nemecku, ale aj v Českej republike. Objavil sa tiež v JAPAN EXPO Sud ’10 a na podujatí spojenom s Majstrovstvami sveta vo futbale FIFA 2010 v juhoafrickom Johannesburgu, na festivale ART Rock… V roku 2011 vydal svoj ďalší album „Kamome“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.