MASS 2017 je reálnou exhibíciou toho, čo generujú umelecké ateliéry

Výstava MASS (Media Art Slovak Scene) 2017 / vol. 1, ktorá bude v Kunsthalle/Hale umenia od 10. marca do 16. apríla, je výberom diel súčasnej generácie študentov a absolventov ateliérov, orientovaných na súčasné mediálne umenie z prostredia Fakulty umení  TU v Košiciach, Akadémie umení v Banskej Bystrici a bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení.

Media art je umeleckým žánrom, ktorý je v našom prostredí nie úplnou neznámou, napriek tomu sa kurátori výstavy domnievajú, že je propagácia týchto foriem umenia stále potrebná a žiaduca. Aj preto sa rozhodli odprezentovať tvorbu ateliérov, ktoré existujú už niekoľko rokov a pozitívne profilujú mladé generácie umelcov.

MASS 2017 / vol. 1 predstaví veľkoformátové projekcie súčasného video art-u, ponúkne vybrané digitálne a interaktívne inštalácie a v neposlednom rade diela z oblasti game art-u, ktoré reagujú na najnovšie trendy v hernom priemysle. Návštevník výstavy má možnosť zhliadnuť rôzne prístupy v tvorbe, ktorá využíva rôzne technologické a inovatívne prístupy, ako aj autorské koncepcie, charakterizujúce stratégie v súčasnom umení.

Podľa Richarda Kittu, pedagóga z košickej Fakulty umení a jedného z kurátorov výstavy, pôjde o „reálnu exhibíciu toho, čo vlastne generujú novo-medialistické ateliéry na vysokých umeleckých školách na Slovensku a aký je ich skutočný potenciál napríklad z pohľadu kreatívneho priemyslu. Veľa sa o tom hovorí, málokto si ale uvedomuje, aké sú jeho základné východiská.“

Zdá sa, že kreatívna misia pod názvom MASS (Media Art Slovak Scene) má svoj jasný cieľ. A fakt, že bude prezentovaná v Košiciach, nie je náhodný. Metropola východu po získaní „nálepky“ Európskeho mesta kultúry 2013 siaha po získaní ďalšieho titulu s názvom – Unesco Creative City of Media arts. Ostáva iba pevne veriť, že výstava MASS 2017 / vol. 1 sa stane rovnako jedným z dôležitých podujatí, ktoré potvrdia tieto ambície.

Organizátormi výstavy sú Fakulta umení Technickej univerzity Košice, DIG gallery, K13 – Košické kultúrne centrá a Mesto Košice, kurátormi Richard Kitta (FU TUKE), Michal Murin (FU TUKE/AU BB), Ján Šicko (VŠVU) a Ján Adamove (AU BB). Vystavujúcimi autormi sú študenti Ateliéru nových médií Fakulty umení Technickej univerzity Košice, Ateliéru Digitálne média Akadémie umenia Banská Bystrica a MediaLab bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.