Medial Banana a Akustika okorenia leto hudbou s príchuťou Karibiku

Pri organizovaní hromadných podujatí, a to aj v prípade, že sa konajú v exteriéri, sú rúška povinné. Rovnako je nutná dezinfekcia rúk. Účastníci sú povinní dodržiavať pokyny organizátora o rozostupoch osôb a sedení a ďalšie opatrenia, týkajúce sa prevencie ochorenia COVID 19, ktoré budú zverejnené pri každom podujatí na viditeľnom mieste.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Leto v metropole východu sa bude niesť v znamení skvelej a osviežujúcej hudby, ktorú na festival Leto v parku prinesú dve slovenské skupiny. Bratislavská kapela Medial Banana a prešovská formácia Akustika vás už chcú vidieť naživo a ponúknuť svojim fanúšikom to najlepšie a najnovšie zo svojho repertoáru. V Kasárňach/Kulturparku rozprúdia dobrú náladu a rozdajú pozitívnu energiu 25. júla 2020 o 19:00 hod.

S hudbou, aká sa hrá v kolíske reggae na Jamajke, príde dobre známa šestica muzikantov Medial Banana. Predstaviť chce svoj najnovší počin – album Nedotknuteľní, ktorý vyšiel len nedávno a priblížiť ľuďom hudobnú atmosféru slnečného Karibiku. Chalani z kapely rozhodne nie sú nedotknuteľní . Práve naopak. Kontakt s publikom je to, čo im za posledné mesiace najviac chýbalo. Najvýraznejší domáci predstavitelia žánru reggae a dancehall vždy vedia svojich fanúšikov rozpáliť a dotknúť sa ich hudobnej duše.

Album obsahuje 13 autorských skladieb, z toho 3 spolupráce a množstvo kvalitnej muziky od reggae cez ska a rocksteady až po dancehall či drum and bass. Všetko je dochutené o vplyvy žánrov  funky, jazz, rock, world music a pop. Pestrosť žánrových presahov jednotlivých členov sa prejavuje v rôznorodosti materiálu, avšak s charakteristickým „banánovským“ zvukom.

Nájdeme tu vedľa seba rub-a-dub hymnu „Rudebwoy“, energický drum’n’bass „One Love“ s anglickým Mc Jimmy Dangerom, uvoľnený letný hit „Slnečné brýle“, či recesistické roots reggae „Detektív vyčmuc­hal“. Silný ohlas zaznamenáva hlavne singel „Staré časy“, ktorý je výsledkom spolupráce so spriatelenou kapelou Polemic či tanečný hit „Môžem všetko“. Na potenciálny úspech má našliapnuté aj titulná zaľúbená pieseň „Nedotknuteľní“ s chytľavým refrénom a štipľavými slohami. Vydanie albumu sprevádza uletený nový klip z chránenej dielne Nefkus na skladbu „Život ide ďalej“. To všetko môžete počuť aj na ich koncerte.

Kapela, ktorú tvoria speváci Pokyman a Erik Šulc, gitarista Peter Zajaček, hráč na klávesových nástrojoch Lukáš Minařík, basový gitarista Matej Krivánek a bubeník Jaro Žigo ml. sa za 10 rokov existencie vypracovala na post najznámejšej slovenskej reggae formácie so stále sa rozrastajúcou fanúšikovskou základňou. Na domácej hudobnej scéne je ojedinelým zjavom, keďže reggae nie je na Slovensku až také rozšírené. Kto však zažil ich koncert, bol iste milo prekvapený z profesionálneho výkonu a pozitívnej energie, ktorá z chalanov srší na plné obrátky.

Keď to má byť reggae večer, tak nesmie chýbať ani prešovská Akustika, ktorá ho otvorí. Svoj dlh nekoncertovania skalným fanúšikom síce kapela splatila LIVE stream vystúpením, ale naživo je naživo. Nadišiel čas ukázať sa na pódiu v obklopení divákov. Leto v parku bude aj vďaka nim dlhou prechádzkou s podmaňujúcou hudbou po plážach Karibiku.

Pozitívna a veselá kapela prešla od svojho založenia v roku 2012 veľkou transformáciou, čo sa týka hudby aj zloženia. Speváka nahradili svojim gitaristom Palim Kovaľom a zmenili názov z N3O Akustika na Akustika. Po kombinovaní world music s folkom a ľudovou hudbou prišiel v ich repertoári na rad aj drum and bass, temné cigánske rytmy a oveľa viac reggae ako sme boli zvyknutí. Zmenilo sa nástrojové obsadenie v kapele, pribudli bicie, klavír, basgitara namiesto kontrabasu. Zostala však duchaplnosť textov, dominantný reggae žáner a rodinná atmosféra.

Dnes má Akustika na svojom konte dva štúdiové albumy Vnímaj to svetlo a Zastavme svet. A ten sa pokúsia zastaviť aj v Kulturparku, aby ste mali dosť času vychutnať si ich hudbu čo najviac a zaspievať si s nimi. Zaznejú staršie, ale aj novšie skladby. Ich piesne sú v slovenčine, angličtine, ukrajinčine aj ruštine. Autormi chytľavých textov, ktoré už dobre poznáte, sú členovia kapely Tomáš Durkáč, Filip Činčala, Pavol Kovaľ, Jakub Slávik, Stanislav Rusyn, Peter Kovalčík, ale aj textár – Imrich Bartošík, ktorý je autorom textu k piesni Pridaj sa k nám. Kto by sa nepridal a nechcel sa dozvedieť Ako sa máš a my vieme, že s Akustikou je vždy dobre a veselo. Takže nesmieš chýbať, keď chceš zažiť pekný večer.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.