Medzinárodný festival TRANS/MISIE spája umenie šiestich krajín

V divadelných aj koncertných sálach, galériách, múzeách, ale aj na ulici sa budú v Košiciach od 8. do 14. septembra 2019 odohrávať takmer štyri desiatky podujatí medzinárodného festivalu TRANS/MISIE 2019. Na svoje si prídu milovníci rôznych žánrov – divadla, hudby, výtvarného umenia, histórie, street artu, filmu hraného i dokumentárneho. Festival bude venovaný jednej hlavnej téme – 30. výročiu udalostí roku 1989, ale aj iným. Dve z podujatí sa budú konať v priestoroch Kasární/Kulturparku. Na 11. septembra je pripravené divadelné predstavenie Faust a v Galérii Alfa sa uskutoční 16. Bienále divadelného plagátu.

Festival je spoločným projektom divadiel zo  šiestich krajín – Poľsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Litva, Ukrajina. Partnerov projektu spája prihraničná poloha, ktorá praje vzájomnému prenikaniu kultúr. Základným cieľom je vybudovanie spoločného priestoru, v ktorom budú zdieľané nápady a hodnoty, inšpirácia a motivácia a bude sa v ňom posúvať umelecké dianie. Hlavným programovým zameraním TRANS/MISIÍ je interdisciplinárnosť v oblasti umenia.

Tak ako pri premiérovom ročníku, aj v Košiciach budú jednotlivé dni venované vždy inému štátu a ich program pripravia partnerské zahraničné divadlá. Prvý a posledný deň festivalu budú slovenské. Na ich programe sa bude podieľať nielen Štátne divadlo Košice, ale aj ďalšie domáce kultúrne inštitúcie.

TRANS/MISIE zaplavia Košice umením nielen na oboch scénach Štátneho divadla Košice, ale aj v priestoroch domácich partnerov festivalu – v Dome umenia, ktorý je sídlom Štátnej filharmónie Košice, v Kasárňach/Kulturparku, v Tabačke Kulturfabrik, vo Východoslovenskom múzeu, vo Východoslovenskej galérii, v Múzeu Vojtecha Löfflera či v Bábkovom divadle v Košiciach. Okrem hlavného programu pripravujú organizátori aj bohatý off program, ktorý bude zahŕňať napríklad aj festivalové mestečko za Historickou budovou ŠDKE. Program je naozaj bohatý.

Divadelné predstavenie Teatru Przedmieście z Rzeszowa si budú môcť návštevníci Kasární/Kulturparku pozrieť 11. septembra 2019 o 17:00 hod. Inscenácia vznikla v rámci festivalu “Žriedla pamäte. Szajna-Grotowski – Kantor 2018”.

Divadlo „Przedmieście” opäť siaha po veľkej literatúre, po autorskej interpretácii románu Thomasa Manna Jozef a jeho bratia v predstavení „Cesta” a po obnovení kultovej drámy „Dybuk” Szymona Anskiego Aneta Adamska siahla po veľdiele svetovej literatúry: Faustovi Johanna Wolfganga Goetheho. Inscenácia nie je klasickým spracovaním, ale ako býva zvykom u tohto poľského súboru, dielo je prefiltrované cez autorské vízie režisérky. V predstavení sa miešajú elementy reálne a mystické a divák sa stáva svedkom vnútornej premeny bohatierov.

Okrem Goetheho textu sa objavujú aj časti drámy „Tragické činy doktora Fausta“ Christophera Marlowea, ktorá je rozprávaním o vnútornom konflikte, vznikajúcom v duši každého človeka. Hlavný hrdina Faust túži poznať a porozumieť pravidlám, ktoré riadia svet, túži po konfrontácii s Bohom a stretnutí so silami pekla a napokon túži okúsiť čistú, romantickú lásku. Hlavná otázka inscenácie znie: Čo s nami bude, ak zabudneme na Boha? Čo sa stane s našou dušou, ak zabudneme, že je jedinou, tým jediným nesmrteľným, čo na tomto svete máme…

Počas festivalu TRANS/MISIE bude mať v Košiciach premiéru Bienále divadelného plagátu v Galérii Alfa. Cieľom 16. ročníka súťaže mladých 2019 je prehľad plagátovej tvorby spojený s prezentáciou divadelných predstavení, ale aj podujatí, súvisiacich s divadlom za obdobie rokov 2017 –  2019. Záujemcovia si ich budú môcť pozrieť 11. septembra o 16:30 hod., ale aj v nasledujúcich dňoch. Výstava potrvá do 29. septembra 2019. V novembri sa expozícia predstaví v Rzeszowe a v roku 2020 v galériách v Bratislave a Ústí nad Labem.

Viac informácií a program na webovej stránke www.trans-misie.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.