Mesiac autorského čítania je za dverami

Košické Kasárne/Kulturpark zažijú mesiac plný poézie a prózy. V júli totiž štartuje literárny maratón Mesiac autorského čítania, na ktorom viac ako 60 súčasných autorov zo Slovenska, Čiech a hosťujúcej krajiny odprezentuje ukážky zo svojej najnovšej tvorby. Festival sa zapíše do histórie Košíc už po štvrtýkrát a návštevníkom ho sprostredkuje Knižnica pre mládež mesta Košice a agentúra a vydavateľstvo Větrné mlýny, Brno.

Čítať sa bude v štyroch európskych mestách

Projekt je venovaný všetkým, ktorých láska ku knihám a literatúre, ale aj náhoda, zvedavosť či potreba spestriť si čas dovoleniek, privedie medzi čítajúcich.

Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Rok prešiel a my sme opäť v plnom prúde príprav tohto veľkého projektu, ktorý sa radí medzi najväčšie stredoeurópske literárne festivaly. Už tradične sa do neho zapájajú štyri veľké mestá Brno, Košice, Ostrava a Wroclaw. Kolotoč autorských čítaní opäť odštartuje v Brne v utorok, 1. júla 2014. Následne sa čítajúci autori každý deň presúvajú do ďalších festivalových miest. My v Košiciach začíname ako druhí, teda v stredu 2. júla 2014. Po nás nasleduje Ostrava so začiatkom 3. júla. A nakoniec tento kruh uzatvára Wroclaw so začiatkom 4. júla. Vieme, že to bude pre nás veľmi náročný mesiac, ale napriek tomu sa už všetci tešíme.“

V košických Kasárňach/Kulturparku budú čítať Slováci, Česi, ale aj Škóti

Hosťujúcou krajinou festivalu bude pre tento rok Škótsko, jedna zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Škótsko má vyše 5 miliónov obyvateľov a jeho úradným jazykom je angličtina, škótska gaelčina, ktorú používa asi jedno percento obyvateľov na severozápade krajiny a škótčina, germánsky jazyk, ktorým hovorí asi 1,5 miliónov Škótov. V roku 2014 sa táto krajina chystá na referendum, ktoré rozhodne o jeho zotrvaní v rámci Spojeného kráľovstva.

Zo Škótska, krajiny zaujímavej nielen typickými kiltami, gajdami a stredovekými hradmi, ale aj tým, že si napriek únii s Anglickým kráľovstvom po celé stáročia zachovala vlastný právny systém, pricestujú skvelí autori. Spomeniem aspoň Petra Maya, ktorého detektívne bestsellery vychádzajú po celom svete a ktorý bol v roku 2002 francúzskou vládou menovaný za Rytiera Čestnej légie,. Sue Glover, dramatičku, ktorá pracuje s motívmi škótskych balád a piesní a Grahama Mastertona, autora hororov. Vypočujeme si aj najvýznamnejšieho škótskeho básnika Douglesa Dunna či Alana Bissetta, ktorý sa presadzuje za odtrhnutie Škótska od Spojeného kráľovstva. Nechýbajú však ani skvelí autori z Česka a Slovenska. Čítať budú autori zvučných mien ako Stanislav Rakús, emeritný profesor , literárny vedec a prozaik žijúci v Košiciach či Marek Vadas, Košičan, ktorý pôsobil ako poradca kráľa v kamerunskej Nyenji a ktorý sa vo svojich knihách orientuje na Afriku. Svoju tvorbu predstaví napríklad obľúbený Silvester Lavrík, ktorý píše nielen pre dospelých, ale aj krásne knihy pre deti, ktoré vychádzajú pod pseudonymom Hana Naglik. Návštevníkov určite zaujme historik Jiří Padevět, ktorý práve získal Magnesiu Literu za svoju knihu Protentokrát protektorát, záhrobný dekadent J. H. Krchovský či fyzický básnik Petr Váša a klasik z Plastiků Vratislav Brabenec. Takto by sme mohli pokračovať o každom jednom autorovi zaradenom do nášho programu. Každý z nich je osobnosťou, ktorá je svojím spôsobom výnimočná. Stačí prísť a vychutnať si vzájomné stretnutia s nimi.“ prezradila detaily programu I. Hurná.

Medzi hosťami festivalu budú aj víťazi prestížnych literárnych cien

V priebehu jedného mesiaca dokážu hlavní organizátori projektu návštevníkom festivalu sprostredkovať 31 stretnutí so 62 autormi rôznorodých žánrov aj  zvučných mien. Medzi hosťami nebudú chýbať viacerí finalisti a víťazi prestížnych literárnych cien Anasoft Litera a Magnesia Litera ako Zuzana Cigánová, Petra Hůlová, Jana Juráňová, Monika Kompaníková, Silvester Lavrík, Jiří Padevět, Stanislav Rakús, Kateřina Rudčenková, Ondrej Štefánik, Marek Vadas, Tomáš Varga a Svetlana Žuchová.

Kto si tento festival obľúbil z minulých ročníkov vie, že stretnutia s čítajúcimi autormi sa konajú pravidelne každý deň v týždni v čase od 18:00 do 20:00 hod. O 18.00 hod. začína čítať domáci autor, t. j. autor z Česka alebo Slovenska a o 19.00 hod. pokračuje autor z hosťujúcej krajiny. Prvé tri ročníky zažili autorov z Poľska, Slovinska a nemecky hovoriacich krajín Luxemburska, Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Tentoraz to budú Škóti. Počas ich vystúpení bude v pozadí premietaný preklad čítaného textu do slovenčiny, respektíve do češtiny. A aktualitou bude, že čítačky už nebudú v košickom Bábkovom divadle ako po minulé roky, ale v areáli Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach pri pavilóne Papa a v prípade nepriaznivého počasia bude program presunutý do vnútra tohto pavilónu.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice a záštitu nad ním prevzal primátor mesta Košice, Richard Raši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.