Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Mesto bude počas Bielej noci opäť na nohách v žiare svetiel

Mesto bude počas Bielej noci opäť na nohách v žiare svetiel

Najväčší a najnavštevovanejší medzinárodný umelecký projekt Biela noc má širokej verejnosti priblížiť súčasné formy umenia, ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol. Festival súčasného umenia vznikol v Paríži v roku 2002 a postupne sa rozšíril do miest ako New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Santa Monica, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Naples, Petrohrad, ale aj Košice a Bratislava. Tohtoročná Biela noc prinesie opäť veľa vizuálnych zážitkov po celom meste. V Kasárňach/Kulturparku a Kunsthalle/Hale umenia budú od piatku. 4. októbra, do nedele, 6. októbra, nainštalované svetelné  objekty, ktoré tak, ako po minulé roky, divákov uchvátia svojou jedinečnosťou.

Cieľom Bielej noci je podporovať a šíriť súčasné formy umenia, podporiť tvorbu domácich a zahraničných umelcov a priniesť do Košíc a Bratislavy svetovú umeleckú špičku. Návštevníkom ponúka netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom, plnú zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka. Počas jedného výnimočného víkendu sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zapĺňajú ľuďmi a umením. Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznať najnovšie trendy v rozličných umeleckých disciplínach. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, metrá, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.

Britský umelec Luke Jerram prináša na Bielu noc svoje monumentálne dielo Gaia, ktoré sa bude medzi návštevníkmi v Kunsthalle/Hale umenia vznášať počas celého festivalového víkendu. Impozantná napodobenina Zeme dosahuje v priemere 7 metrov, pričom každý centimeter predstavuje približne 18 km zemského povrchu tak, ako ho svojimi prístrojmi zachytila NASA.  Je to teda verná trojdimenzionálna napodobenina našej planéty, ktorej cieľom je poskytnúť divákom podobný pocit, aký zažívajú astronauti počas kozmických ciest. Ide o tzv. overview effect, ktorý prvýkrát opísal Frank White v r. 1987. K jeho prejavom patrí strach o planétu, uvedomenie si jej krehkosti a výnimočnosti, obnovenie pocitu zodpovednosti za životné prostredie a hlboké presvedčenie o prepojení všetkého živého. Inštaláciu hudobne sprevádza kompozícia od oceňovaného skladateľa Dana Jonesa.

Čo sa stane, keď komiks ožije v priestore, uvidia diváci vďaka dvojici britských autorov Filthy Luker & Pedro Estrellas a ich dielu Octopus v Kunsthalle/Hale umenia.  Predstavte si, že vaše mesto osídli obrovská chobotnica. A nebuďte prekvapení, ak počas prechádzky mestom narazíte na scénu ako z filmu. Zvedavé chápadlá vyrážajú z okien, balkónov a strechy bývalej plavárne na brehu niekdajšieho Mlynského náhonu. Nie, neútočí na nás mýtická bytosť, ktorá práve vyliezla zo štvorprúdovky s vodnou históriou. Útočí umenie. Neprehliadnuteľné, monumentálne, napriek tomu však farebné a hravé. Útočí vizuálne na všetky vaše zmysly. Nafukovačky “väčšie ako život” ozvláštnili už mnohé svetové metropoly, boli súčasťou umeleckých festivalov, ale aj vystúpení Cirque du Soleil či otváracieho ceremoniálu Paralympijských hier v Londýne.

Biele námestie Kasární/Kulturparku ozvláštni najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu AXIOM z autorskej dielne austrálskeho multimediálneho umelca Kita Webstera. Divákov vtiahne priamo do vizuálneho matrixu zo 700-tisíc svetelných bodov, poskladaných do troch symetrických objektov s odkazom na mestskú architektúru. Pixelová smršť ohúri vaše zmysly a prinesie nový pohľad na mapping mestského objektu. Efemérna industriálna štruktúra, pokrytá LED svetlami vás vtiahne priamo do vizuálneho deja a vy budete mať pocit, že ste súčasťou science fiction filmu, neopísateľnej scény z budúcnosti. Ide o monumentálnu svetelnú stavbu, slúžiacu ako digitálne plátno a priestor pre audiovizuálne experimenty. Webster ju označuje za konceptuálnu bránu, ktorou sa snaží vytvoriť spojenie medzi každodennou realitou a vyšším princípom. Inštalácia predstaví sériu animácií, ktoré pracujú s jej tvarmi, povrchom a obrysmi, pričom vytvárajú efekt hĺbky a virtuálny objem. Audiovizuálne podnety postupne menia tvar, rytmus, farbu aj melódiu, vznikajú, rozvíjajú sa a zanikajú. Zámerom je prinútiť pozorovateľa prehodnotiť, čo je skutočné a čo len zdaním.

 

Galéria Alfa bude priestorom pre dve audiovizuálne inštalácie Lost Intersections (Stratené križovatky) a Broken Panorama (Zlomená panoráma) kanadsko-talianskej vizuálnej umelkyne Cinzie Campolese. Návštevníci si ich budú môcť pozrieť počas troch dní od 12:00 do 24:00 hod. V križovatkách pracuje s malými konvexnými povrchmi, koncentrovanými v strede miestnosti. Každý od seba odráža svetelné lúče, ktoré sa následne v priestore opäť stretávajú a krížia. Rovnako ako ostatné inštalácie z autorkinej série The Specular, aj Lost Intersections vytvárajú imerzívne prostredie a pracujú s algoritmom, generujúcim prepojené audiovizuálne elementy. Cyklus sa opakuje, ale s nekonečnom variácií, manipuluje našim vnímaním priestoru a prezentuje nepretržité hľadanie dokonalosti.

Inštalácia Broken Panorama je jednou zo série svetelných sôch, vytvorených na princípe hry medzi svetelnými projekciami a svetlo odrážajúcimi plochami, rozmiestnenými v priestore. Každý objekt odráža svetlo iným spôsobom, čím pre diváka vytvára odlišné zážitky. Všetky tiež dokážu s prostredím splynúť, ale aj ovplyvniť to, ako svoje bezprostredné okolie vnímame – vrátane tvaru miestnosti, v ktorej stojíme. Umelkyňa  pracuje s reflexným povrchom objektu spojeným s podlahou, na ktorý smeruje svetelné projekcie. Tie sa v odraze spoja so zemou a diváci vnímajú svetlo v troch úrovniach – na povrchu objektu s reflexívnou plochou ako odraz na zemi a ako spätný odraz na pôvodný objekt.

Organizátori Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča počas Bielej noci pozývajú do kina. Na podujatie prinesú kolekciu najlepších krátkych filmov pre deti od súčasných autorov, ktoré inde neuvidíte. Zbierka snímok z celého sveta je reprezentatívnym výberom, plným zábavy, poučenia, jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže deťom ponúknuť jedine autorský animovaný film. Nezabudnuteľné vizuálne aj príbehové zážitky vás čakajú v koncertnej sále budovy Alfa.

Okrem obľúbených umeleckých zastávok v uliciach mesta, priestorových inštalácií, monumentálnych objektov a digitálneho umenia ponúkne Biela noc aj workshopy, filmové predstavenia či pohybové performance od viac než štyroch desiatok významných tvorcov zo Slovenska, Nemecka, Veľkej Británie, Rakúska, Kanady Brazílie či Austrálie. Desiaty ročník prinesie imerzívne prostredie, futuristické preliezačky a interaktívne inštalácie, ale aj unikátny videomapping, vzdušný tanec, súčasnú hudbu, hovoriace slnko či dokonca vpád vesmírnej rakety na strechu Štátneho divadla.

Festivalová trasa povedie už tradične od Tabačky Kulturfabrik cez Hlavnú ulicu do Mestského parku, Kunsthalle/Haly umenia a skončí v Kasárňach/Kulturparku. S orientáciou v programe pomôže festivalová mapa aj dvojjazyčná mobilná aplikácia. Podrobné informácie na www.bielanoc.sk. Diela, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore budú prístupné len s BN Passom v hodnote 10 € (deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP zdarma), ktorý platí počas celého trvania Bielej noci.

Vstupenky online:

Ďalšie články