Mesto ožiari cez víkend umelecké svetlo bielych nocí

Biela noc v Bratislave zhasla a už tento víkend rozsvieti Košice súčasným umením síce v obmedzenom režime iba v piatky, soboty a nedele, ale zopakuje sa to ešte dvakrát. Na umelecké prechádzky nočným mestom si môžete dopriať viac času, bez davov a aj viackrát. Umením sa zaplnia nielen ulice v centre, ale vizuálne atraktívne inštalácie na návštevníkov čakajú aj v Kasárňach/Kulturparku a v Kunsthalle/Hale umenia.

Nenechajte si ujsť noci plné nových vnemov, zážitkov a jedinečnej atmosféry. Od piatku, 8. 10. 2021, do nedele, 10. 10. 2021, sa v zariadeniach K13 – Košické kultúrne centrá zažnú umelecké svetlá o 18:30 hod. a vy ich môžete obdivovať do 22:00 hod.

Už pri vstupe do areálu Kasární/Kulturparku sa na vás bude usmievať Dummy/Panák_FM. Príďte pozdraviť veselého nafukovacieho kamaráta z kreatívnej dielne Ové Pictures. Prišiel, aby do pochmúrnej jesene vniesol pozitívnu energiu a ubezpečil nás, že Rádio FM zostane za každých okolností festivalovým rádiom.

Pútavé vizuálne variácie  Michala Štrompacha oživia pôvodne neživý objekt  Dodekaflex a zaplavia park atmosférou, ktorá spestrí váš večer. Digitálna projekcia vznikla v spolupráci s Martinom Piterkom (mapping) a Ondrejom Štefíkom (3D print).

Vo foyer budovy Alfa nás čaká animácia Borisa Vitázka Climate Stripes. Podľa dát nezávislej neziskovej organizácie Berkeley Earth v nej autor vizualizuje vývoj teploty v Košiciach, ktorý dáva do vzťahu s objemom oxidu uhličitého, ktorý ročne produkujeme.

Francúzsky filozof G. Deleuze hovorí v knihe Záhyb o komunikácii „medzi zahnutiami matérie a záhybmi duše“. Pôvodne oddelené roviny (tela a duše, figuratívnosti a abstrakcie) sú zjednocované záhybmi, popierajúcimi jednoznačné rozlíšenie medzi vonkajším a vnútorným. Zodpovedá to komplikácii, s ktorou pracuje objekt Mareka Kvetana, Fuscum subnigrum v Galérii Alfa.

V sobotu a v nedeľu (9. – 10. 10. 2021) sa v kinosále budovy Alfa budú od 17:00 hod. premietať najlepšie animované filmy z celého sveta. Organizátori festivalu Fest Anča pre deti pripravili kolekciu jedinečných súčasných krátkych filmov, ktoré inde neuvidia. Čaká ich veselá filmová jazda, ktorá prinesie nezabudnuteľné vizuálne aj príbehové zážitky zo sveta animácie.

Autorská dvojica Radovan Dranga & Alex Zelina prekvapia návštevníkov v parku dvoma svetelno-zvukovými inštaláciami. Øuroboros sa interpretuje ako symbol večnej obnovy alebo cyklu života, smrti a znovuzrodenia. Symbolizuje cyklickú podstatu vesmíru: stvorenie zo skazy, život vznikajúci zo smrti. Zdá sa, že aj my ľudia nasledujeme tento základný kód vesmíru. Kde tvoríme a ničíme – príroda vždy prežije. Kde sa príroda môže ocitnúť dlho po tom, ako tu my už nebudeme? Svet tvorený pozostatkami ľudskej technológie, na ktoré sa príroda adaptovala, v záujme jej prežitia. Waxworm je húsenica, ktorá požiera plastový odpad. Je príkladom toho, aká je príroda silná.

Prechádzka parkom, káva v Pape, výstavy, koncerty, stretnutia s kamarátmi? Alebo skôr pokojné pracovné dni, aktívny oddych, čítanie kníh pre najmenších či dokonca vedecký výskum v Steelparku? Grafická dizajnérka Michaela Chmelíčková každú z možností pretavila do pútavých vizuálov s názvom Momenty, ktoré počas Bielej noci nájdete na vstupnej stene budovy Bravo.

Na vlnu optimizmu a radosti zo života naladí neprehliadnuteľný neónový BN Label – fotopoint Slovenskej sporiteľne BUDÚCNOSŤ JE VAŠA. Priláka vás optimistickými vibráciami, ktoré sa neboja prežiariť priestor ani v období životných výziev a spoločenských ťažkostí. Do budúcnosti sa oplatí hľadieť s odvahou. Urobte si fotku a tešte sa na to, čo príde.

Z Kasární/Kulturparku sa môžete vybrať do Kunsthalle/Haly. Ján Šicko, Jonatán Pastirčák, Barbora Sliepková, Soňa Kúdeľová tam iba tento víkend prezentujú multimediálnu inštalácia Čiary. Je inšpirovaná rovnomenným dokumentárnym filmom Barbory Sliepkovej, ktorý zachytáva prostredie postsocialistickej Bratislavy v jej dynamickej premene. Kombinuje objekt, scénické riešenie a svetelný dizajn, experimentálnu zvukovú partitúru, pohybovú performance Sone Kúdeľovej (9. 10. 2021 o 18:00) a film. Inštalácia je dejiskom vizuálnej hry a divák sa stane jej súčasťou.

UPOZORNENIE: Aby mohli byť v bordovom okrese diela vystavené, bolo nevyhnutné upraviť aj podmienky návštevnosti. K jednotlivým inštaláciám budú mať prístup iba kompletne zaočkovaní návštevníci, ktorí sa musia pred vstupom preukázať QR kódom v GreenPasse.

Viac informácií nájdete tu:

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.