Metamorfózy maľby od jej klasických polôh do nových dimenzií

Priestory Galérie Alfa v Kasárňach/Kulturparku zaplnia diela 26 slovenských maliarov. Výstava Spolku výtvarníkov Slovenska v koncepcii Márie Horváthovej Metamorfózy maľby II. je venovaná pamiatke prof. Jozefa Jankoviča, ktorého nedávny odchod z tohto sveta zasiahol celú slovenskú výtvarnú scénu. Návštevníkom bude sprístupnená od 7. marca do 7. apríla 2019.

Maľba vďaka svojmu výsostnému miestu v dejinách umenia a zvučným menám bola celé stáročia uctievaná ako výnimočný fenomén, ako „umenie v umení“ a až dvadsiate storočie a potom začiatok nášho tisícročia priniesli jej opakované „konce a návraty“. Najmä v minulom desaťročí sa veľa hovorilo o vážnom ohrození maľby, ako základnej výtvarnej disciplíny a o ústupe závesného obrazu do zabudnutia.

Výstava Metamorfózy maľby II. chce poukázať na neobyčajnú a prekvapivú silu maľby, na jej výnimočnosť a autentickosť.  Na skutočnosť, že farba ako jej základné médium má v sebe niečo tajomné a hlavne magické. Je schopná zmeniť mŕtvu matériu na obraz plný života a je jedno či výsledkom je realita, ilúzia, fantázia, geometria či abstrakcia.

Prezentácia diel výtvarníkov je sondou do oblasti súčasnej, najmä klasickej maľby, odhaľuje mnohé neznáme spojitosti a naznačuje prirodzené prelínanie i dramatické kontrasty jednotlivých autorských konceptov, ako i presahy iných žánrov, sochárstva či grafiky a kresby do sféry maliarskych techník. Zároveň prezentuje bohatú škálu tvorby od realistickej, cez poeticko-imaginatívnu a pop art až po geometrické koncepcie, abstrakciu a niektoré polohy ťažiace z výrazových prostriedkov konceptuálnej tvorby, najmä z citácie, posunov, vrstvenia i digitálnej post produkcie.

Vystavujúci umelci reprezentujú nielen tri základné generačné vrstvy autorov na konci druhého desaťročia, ale istým spôsobom i bohatú škálu štýlových, formálnych i tematických nuáns tohto umeleckého fenoménu.

Diela Jozefa Jankoviča, Jána Bergera, Ondreja Zimku, Ľudovíta Hološku, Bohumila Baču, Štefana Bobotu, Ivice Krošlákovej, ktoré patria už ku klasickým zjavom slovenskej maľby, sa stretávajú v konfrontácii s dielami strednej a aj najmladšej generácie. Autori strednej generácie, ako Svetozár Ilavský, Peter Pollág, Ján Hlavatý, Štefan Polák, Juraj Oravec, Alexej Vojtášek, Vladimír Petrík, Martin Kellenberger, Daniel Bidelnica, Dušan Sekela, ale aj tí mladší: Marek Ormandík, Daša Bacmaňáková Dicová, Xénia Bergerová, Dan Meluzín, Milina Zimková, i najmladší Andrea Kopecká, Luka Brase či Peter Cvik, podobne ako ich generační vrstovníci posúvajú možnosti maľby od jej klasických polôh do nových dimenzií.

Spolok výtvarníkov Slovenska vydal k výstave Metamorfózy maľby rozsiahly katalóg, ktorý túto skutočnosť zviditeľňuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.