Metodické sny a fantázie vizuálneho umelca Jiřího Černického

V Kunsthalle/Hale umenia vystavuje do 22. januára 2017 svoje diela český vizuálny umelec, autor experimentálnych a intermediálnych projektov Jiří Černický, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého (1998). V súčasnosti je vedúcim Ateliéru maľby na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe. V Košiciach sa prezentuje výstavou pod názvom Metodické sny, ktorá je súčasťou festivalu súčasného umenia ARS NOVA.

Na výtvarnej scéne sa sebavedomo pohybuje od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, či už v renomovaných inštitúciách alebo v alternatívnych priestoroch. Začiatky jeho tvorby sú späté s industriálnym prostredím severných Čiech, kedy v rade radikálnych performancií a esteticky surových inštalačných realizácií reagoval na vypätú sociálnu a ekologickú situáciu, charakteristickú pre tento región (napríklad participačný performatívny projekt Slzy pre Etiópiu, 1993-1994).

Po presune do Prahy a ukončení štúdií v roku 1997 (najprv na Vysokej škole umelecko-priemyselnej a následne na Akadémii výtvarných umení) sa Černický definitívne dostal do širšieho povedomia prostredníctvom komplexných projektov, ktoré tematizovali veľmi rýchly nástup globalizačných aspektov do postupne sa otvárajúceho českého transformačného diškurzu. V jednom z najznámejších, cernicky1nazvanom Prvá sériovo vyrábaná schizofrénia (1998), autor kombinoval kolaboratívne princípy, priemyselné technológie, estetiku súdobého dizajnu a modernistickú umeleckú tradíciu, keď nechal vyrobiť motorkársku prilbu, odkazujúcu svojim výrazom ku slávnemu Munchovmu dielu Výkrik.

„V novom tisícročí sa Černického tvorba aj naďalej intenzívne rozvíja, keď expanduje do oblasti dynamického technického obrazu a zároveň sa sústreďuje na prehlbovanie inovatívnych princípov média maľby. V sérii snímok ABS video (2004-2007) autor experimentuje s manipuláciou obrazovej informácie a hľadá inšpiratívnu hranicu medzi možnosťami jazykovej a vizuálnej komunikácie. V rade trojdimenzionálnych maliarskych intervencií nastoľuje tému reflexie prúdu tvorivej energie, presakujúceho v kontexte spoločenských vzťahov i v konkrétnych priestorových súvislostiach jednotlivých expozičných celkov (Väzby, od roku 2004),“ približuje umelca kurátor Michal Koleček.

Projektom, určujúcim ďalší Černického umelecký postup, sa potom stala od roku 2000 trpezlivo vrstvená a modelovaná štruktúra diela Gagarinova vec, ktoré tiež v istom zmysle uvádza jeho košickú prezentáciu. Zhromaždené dokumentárne či manipulované materiály, krúžiace okolo témy legendárneho a predsa neznámeho, kľúčového, aj keď nešpecifikovateľného objektu, ktorý snáď sprevádzal prvého kozmonauta pri jeho vesmírnom lete, rozprávajú príbeh o našich vlastných limitoch a túžbach. V medzipriestore, vystavanom prostredníctvom myšlienkovej paradigmy Gagarinovej veci, sa následne rozvíja ďalšie autorovo uvažovanie, akcentujúce protiklad reality a očistného potenciálu utópie a snov.

V realizáciách, sústredených na výstave Metodické sny v Kunsthalle/Hale umenia, Jiří Černický ďalej rozvíja dlhodobo sledovaný koncept vizionárskeho aktivizmu, vedený vierou v potenciál umenia, v jeho možnosti iniciovať spoločenskú zmenu, a to prostredníctvom revolučného sociokultúrneho aktu. Podľa kurátora takýto postup možno predovšetkým interpretovať ako presvedčivé hľadanie umeleckej pravdy, ktorú kanadský filozof a estetik Lambert Zuidervaart nachádza v procese „dynamickej korelácie medzi imaginárnou otvorenosťou a imaginárnou presvedčivosťou“.

„A skutočne, keď vstúpime do priestoru, ktorý modelujú umelecké projekty Jiřího Černického, roztvorí sa pred nami elegantná sústava podmanivých znakov, odkazujúcich nás k bohatstvu kreatívneho sprítomnenia i k hyperbolizovanej kráse našich životov.“

S finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.