MIKE KELLEY (USA)

Americký umelec Mike Kelley (1954 – 2012) bol zaraďovaný medzi najvplyvnejšie osobnosti súčasného výtvarného umenia. Narodil sa v Michigane, kde vyštudoval univerzitu a potom sa presťahoval do Los Angeles. V roku 1978 promoval na California Institute of the Arts s Master of  Fine Arts. Vtedy začal pracovať na sérii projektov pomocou rôznych techník ako kresba, maľba, sochárstvo, performance, video a text. Neskôr sa stal známym prácou s iným typom materiálu – háčkovanými prikrývkami, textilnými bábikami a inými handrovými hračkami.

Holland Cotter opísal umelca ako jedného z najvplyvnejších amerických umelcov v poslednom štvrťstoročí . Jeho práce okrem iného zahŕňajú priestorové objekty, textilné koláže, kresby i videá. Často spolupracoval s inými umelcami a zapojil sa do projektov napríklad s Paulom McCarthym, Tonym Ourslerom a Johnom Millerom.

V 70. rokoch, keď žil v Detroite, bol príslušníkom tamojšej rockovej scény rovnako ako napríklad Iggy Pop a hral v skupine Destroy All Monsters, ktorá sa jednorázovo obnovila v 90. rokoch. Natočil tiež niekoľko sólových albumov so syntetizovanou elektronickou hudbou, Komponoval a nahrával si aj hudobné podklady ku svojim výtvarným inštaláciam.

Kelleyho tvorba bola inšpirovaná z rôznych zdrojov – história, filozofia, politika, hudba, maliarstvo alebo umelecké remeslo. Jeho diela sa nachádzajú vo významných verejných a súkromných zbierkach. Vystavené sú v Múzeu moderného umenia a Múzeu Solomona R. Guggenheima v New Yorku, rozsiahlu kolekciu má Múzeum súčasného umenia v Los Angeles, Tate Gallery Londýn a Múzeum Brandhorst Mníchov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.