Mirka Miškechová rozosmieva hudbou

V pavilóne Papa v Kasárňach/Kulturparku sa začala tradícia unplugged koncertov. Akustický koncert Mirky Miškechovej rozosmial všetkých. Pesničky s poriadnou štipkou humoru charakterizujú mladú talentovanú hudobníčku, ktorá je magnetom pre uši i zrak.

Speváčka predstavuje mladú hudobnú vlnu. Ako sama tvrdí, inšpirovala sa českým folkovým hudobníkom Jaromírom Nohavicom.  A taký je aj jej štýl – folk. Kedysi spievala vážne texty, ale nikto ju na koncertoch nepočúval. “Presedlala“ teda na vtipnú nôtu a začala produkovať humorné pesničky. „Moju tvorbu berte s „nadsádzkou“, upozorňuje Mirka Miškechová.

DSC_2199

Spieva o (ne)láske, o (ne)priateľoch, o dnešnej dobe, o škole, o ľuďoch…jednoducho o všetkom, čo ju v živote natoľko inšpiruje, že o tom napíše príbeh a zloží k nemu hudbu. Texty o láske nie sú romantické, ale pravdivé. Pesničky s kritickými textami nevplývajú na poslucháča negatívne, ale pozitívne. Humorom prekypuje nielen tvorba, ale aj mladá autorka. „Pesničky sú pre mňa výpoveďou a komunikáciou s ľuďmi,“ vysvetľuje  Mirka, pre ktorú hudba znamená v živote veľmi veľa. Aj keď je teraz len v bakalárskom ročníku žurnalistiky, v štúdiu by si chcela dať na chvíľu pauzu. Kvôli hudbe.

„Speváčkou som chcela byť už odmalička,“ opisuje nám svoj detský sen. Nepochádza z hudobníckej rodiny, a tak sa musela prebojovať sama a bojuje stále. „Od 15 rokov si píšem pravidelne texty a od 17 rokov som sa rozhodla, že budem folkovou speváčkou.“ O rok neskôr sa zúčastnila prvej hudobnej súťaže – Kremnické Laso. Pozitívne ohlasy jej dodali sebavedomie a začala koncertovať. Neskôr sa prihlásila do súťaže Rádia Max v Nitre. Vďaka úspechu na súťažiach si ju konečne všimli a stala sa “predskokankou“ na koncertoch speváka Xindl X. „Bola som s ním na českom a slovenskom turné,“ hovorí skromne. Hrala s nimi tiež v Kasárňach/Kulturparku. „Som veľmi rada, že som sa sem mohla dnes opäť vrátiť,“ neskrýva nadšenie z Papy, pavilónu s kaviarňou.

Na pódiu pôsobí veľmi dobre. Akoby tam stála odmalička. „Vždy mávam trému,“ priznáva. Napriek strachu, ktorý nám opisuje, berie gitaru do rúk ako svoju silnú zbraň a začína hrať pre publikom. „Nečakala som, že príde toľko ľudí, keďže prší, hráme dnes hokej a ľudia ma ešte veľmi nepoznajú,“ usmieva sa s pohľadom na prichádzajúcich (možno budúcich) fanúšikov.

DSC_2198

Umeleckej duši to pri mikrofóne svedčí. Bezprostredne komunikuje s ľuďmi a rozosmieva ich. „Ak by ste náhodou nedávali pozor, vždy keď poviem ďakujem, znamená to, že pesnička sa skončila a vy môžete zatlieskať,“ žartuje s prítomnými.  Menej známa (ako o sebe sama tvrdí) hudobníčka očarila všetkých. Neskrývala prekvapenie, že ľudia vydržali do konca na jej malom koncerte, a tak pridáva malý bonus. „Ešte nikdy som nehrala túto pesnička naživo,“ povie na záver a daruje všetkým posledný malý darček pozitívnej energie. Publikum odchádza vysmiate a s kvalitným hudobným zážitkom.

Nový singel nádejnej hudobnej hviezdy budete môcť počuť vraj už v júni a pracuje tiež na vydaní CD.

Foto a text: Veronika Cholewová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.