Mladí interpreti z VENI ACADEMY hudobne rastú v područí profesionálov

Medzinárodný študentský súbor VENI ACADEMY vystúpi opäť v Košiciach na koncerte 6. júla o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku. Uvedie repertoár, zostavený zo skladieb, vytvorených pre tento súbor v rámci projektu 4×4 trojicou mladých skladateľov z Čiech a Slovenska (Ian Mikyska, Vojtěch Šembera a Veronika Škutová). Zahrá tiež dve skladby, ktoré patria k esenciálnym prejavom amerického hudobného minimalizmu (konceptuálnej Composition 1960 #7 La Monte Younga a legendárnej In C Terryho Rileyho).

Lena KušierikováBolo to práve Rileyho In C, ktoré formovalo tak počiatky projektu VENI ACADEMY (zaznelo na jeho prvom koncerte v decembri roku 2010 v košických „kasárňach“), ako aj počiatky samotných Kasární/Kulturparku (v júni roku 2008, kedy odštartovali svoju umeleckú históriu sériou koncertov, v rámci ktorých VENI ensemble – materský súbor VENI ACADEMY – uviedol túto skladbu počas inaugurácie tohto priestoru).

Koncert je záverečným podujatím vzdelávacieho projektu VENI ACADEMY. Letná akadémia 2016 sa uskutoční od 3. do 6. júla v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach. Počas nej majú mladí študenti hudby z rôznych krajín možnosť spoznať nové diela súčasnej hudby, naučiť sa množstvo rozšírených hráčskych techník a pracovať pod vedením skúsených lektorov, profesionálnych hudobníkov. Akadémiu dopĺňajú ďalšie umelecké, ale aj nehudobné aktivity. Súbor VENI ACADEMY povedú mladý dirigent Marco Vlasák a umelecký vedúci Daniel Matej.

VENI ACADEMY je komunitou mladých hudobníkov, ktorí majú chuť hrať hudbu, s akou sa v škole bežne nestretnú. Spôsob, ako ju hrať, im sprostredkúvajú skúsení lektori, hráči z VENI ensemble, ktorí sa starajú o ich ďalší umelecký rast. Okrem množstva úspešných koncertov v rozmanitých prostrediach (od konvenčných koncertných sál, cez neobvyklé priestory, napríklad parky, nákupné centrá alebo električky MHD, až po veľké festivaly, akým je Bažant Pohoda) VENI ACADEMY vydal aj svoj prvý CD titul, ROLLING TONES/In zarter Bewegung, ktorý získal prestížne ocenenie Radio_Head Award 2013 za „Najlepší album roka v kategórii Klasická hudba“. V súčasnosti pripravuje na vydanie svoj druhý album s hudbou legendárneho amerického skladateľa a multiinštrumentalistu Elliotta Sharpa, ktorý sa nahrával počas minuloročnej letnej akadémie práve v Kasárňach/Kulturparku.

Koncert a letná akadémia sa uskutočnia vďaka podpore K13 – Košické kultúrne centrá, Fondu na podporu umenia, ISCM a Hudobného fondu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.