Modrohorskí raperi Lyrik a Bene privedú luxusného hosťa Andyho the Doorbuma

Raperské duo Lyrik a Bene z formácie Modré hory spolu s klávesákom Rolandom Kánikom priviedli vlani do Kasární/Kulturparku ako hosťa Simsa z Minneapolisu, člena kultových Doomtree. Na september chystajú ďalšie prekvapenie. Do Košíc s nimi zavíta „prapodivný“ pesničkár z Los Angeles Andy the Doorrbum. Ich priaznivci sa s nimi stretnú 13. septembra o 20:00 hod. 

Modré hory koncom roku 2017 oslávili desať rokov od nahratia prvého dema vydaním nového albumu Luxus clan a teraz sú na cestách. Veľa žvastov, beaty, tóny, všetko. Jedno pódium a veľká radosť z predstavenia nového albumu Luxus clan. Motto „nudnejší ako život“ vymenili za „o všetkom a o ničom rap“, ale furt sú to ten istý Lyrik a ten istý Bene a chrbty im kryje Roland Kánik.

Vraj je to rap pre tridsiatnikov, vravia niektorí. Týmto trom tridsiatnikom je to jedno, ide o hudbu a tú zbožňujú, lebo keď sa oprú do dní, ticho to plachtí cez tie svety a cez tie nádychy a výdychy začnú vypadávať vety.

Andy the Doorbum sa vracia na Slovensko. Hovoriť o folku by bolo nefér, veď dunia pod tým beaty, lo-fi to tiež nie je a ku všetkému to trocha pripomína aj divadelné predstavenie. Andy je pesničkár, básnik, všetko a vedz, že na jeho koncert istotne nezabudneš.

Bene o ňom rapuje v skladbe „Luxus clan“. „V daktorých vesmíroch sme lúzri, a je to oka. V tom našom sa boh volá Andy the Doorbum. Príď si vypočuť tohto modrohorského boha,“ pozývajú modráky.

Americký umelec Andy the Doorbum, spájajúci hudbu s performance, predvádza ťažko uchopiteľnú hudbu, pohybujúcu sa v medziach niekde od folku k elektronike. Svoje konceptuálne vystúpenia navyše umocňuje predstavením, kde je stredobodom hudobníkova maska. Všetko prebieha presne podľa hesla Andyho: „Svet je vojna. Umenie je zbraň. Tvor alebo zomri.“

Modré hory debutovali v roku 2008 s rovnomenným albumom a okamžite zaujali svojou originálnosťou. Po päťročnej pauze, keď sa každý venoval svojim projektom,  prišli opäť na scénu s albumom Big Beat. Na ich najnovšom albume Luxus Clan sa objavili aj zahraničné mená – Andy the Doorbum, Aby Wolf, Sims, Ceschi, James P. Honey či Jared Paul.

Lyrik a Bene namiesto excentrického rapového prejavu zaujmú svojou civilnosťou a autentickosťou. Ich popis normálnych podôb života Slovenska ponúka „krásu v obyčajnosti“. Modré hory sa síce hlásia ku klasickému hiphopovému soundu 90. rokov, ale zároveň sa vyžívajú v experimentoch. Okruh ich spolupracovníkov tvoria aj  Marián Jaslovský a producenti Peko, Karaoke Tundra, Moe, Foolk, Beyuz a Billy Hollywood.

Na koncerte zaznejú skladby nielen z albumu Luxus clan, ale tiež dve spoločné „WTF is Winnetou?“ a „taktotoánotaktotoznie“.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.