Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Myšlienka je ako raketa, ktorej palivom sú emócie

Myšlienka je ako raketa, ktorej palivom sú emócie

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana pripravil pre detských návštevníkov ďalšiu zaujímavú výstavu s názvom Emócie, ktorá má ambíciu vyvolať v nich množstvo emócií, uvedomiť si vnútorné prežívanie a zobraziť ho výtvarnou formou. Na prízemí budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku si ju môžu záujemcovia pozrieť do 25. marca 2018.

Naše emócie nie sú akousi efemérnou záležitosťou, nepostrehnuteľnými poryvmi duše. Sú to prastaré riadiace mechanizmy v tele, ktoré smerujú k primeranému nastaveniu a k akcii. V zásade všetky živé organizmy inštinktívne smerujú od situácií nebezpečných a nepríjemných k príjemným. Strach, hnev, smútok, radosť, dôvera, znechutenie, očakávanie a prekvapenie sú životným základom pre ušľachtilú nadstavbu, akou je cit pre pravdu, ušľachtilosť, zvedavosť, frustrácia – teda intelektuálne emócie.

Keďže je výstava určená predovšetkým deťom, jej autori sa zamerali na sprostredkovanie informácií vo výtvarne pôsobivom prostredí hravou formou na to, ako funguje mozog a aké impulzy vyvolávajú jednotlivé emócie. Výstava sa zaoberá pocitmi, ako sú prekvapenie, smútok, hnev, radosť či strach a s ním súvisiace rôzne fóbie. Každá emócia má svoju farbu, napríklad smútok modrú, hnev červenú, radosť žltú…, čomu je prispôsobená farebnosť jednotlivých oddelených sekcií v priestore. Interaktívne prvky jednotlivých emócií umožňujú deťom pochopiť a „zľahčovať“ pocity, a tak ovládnuť negatívne. Staršie deti nájdu objekty ako oblak smútku, smutné hračky, boxovacieho hada na vybitie si hnevu, altánok dobrého jedla s hračkárskym kuchynským riadom, púpavový kolotoč, domček arachnofóbie či klaustrofóbie. Aj najmenší návštevníci si nájdu hravé prvky, ktoré ich určite zaujmú.

Zábavné a náučné prvky sú zostavené z „testov“, používaných pri psychologických výskumoch. Biologické minimum je včlenené do úvodnej časti, ale objavuje sa v jednotlivostiach v celej výstave. Návštevníci sa poučia o tom, čo sú emócie, kde v mozgu sídlia, aké sú typy a aký bol ich vývin, čo je strach, radosť a šťastie. Zistia, čo je emócia, cit a pocit, ako ich možno rozoznať a aká je úloha mozgu pri vnímaní a prejavovaní emócií. Získajú napokon aj informácie o emočnej inteligencii, jej zložkách a sociálnej inteligencii. Dokázať „čítať“ v ľuďoch, „dostať sa do nálady“ a konať s pocitmi, je totiž základ inej formy inteligencie, vyjadrenej aj heslom – „Poznaj sám seba.“

Výstava sa začína sekciou  „Prekvapení“, plnou prekvapení a informácií o našej „hlave“. Vo svete zelených tónov sa deti stretnú s panelom prekvapení, bludiskom s amygdalou i doplňovačkou „Poznaj emóciu“. Pokračuje malým modrým oddelením „Smútku“, nie však plným smútku. Ďalší priestor bude vyhradený „Hnevu“, ako inak, v červených tónoch s maxi boxovacím hadom a návodmi, ako sa dá pracovať s hnevom. Najväčšia časť výstavy je venovaná „Radosti“ v žltých a žltooranžových farbách s veľkým prestretým stolom, zoznamom „fílií“,  kolotočom pre malé deti a mnohými informáciami o tom, ako radosť pôsobí na telo. V poslednom oddelení, určenom „Strachu“, sa návštevníci zoznámia s bohatým svetom fóbii vo fialových tóninách.

Ďalšie články