Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE 2014 vystúpia aj mladí hudobníci zo Slovenska

Dvanásty ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA 2014 sa uskutoční v dňoch 3. až 9. novembra v košickom Dome umenia a Kasárňach/Kulturparku. Jeho dramaturgia je zameraná na hudbu druhej polovice 20. storočia, ktorá si na Slovensku úspešne hľadá svojich fanúšikov. Organizátori festivalu veria, že súčasná hudba dokáže osloviť mnohé generácie, a preto do programu zaradili koncerty detí, študentov či renomovaných interpretov strednej generácie.

jan-hudecek-fagot-cb14-prazske-jaro-soutez-fagotista4_galerie-980Festival 3. novembra otvorí detský koncert, na ktorom vystúpia hudobníci z košických základných umeleckých škôl a aj hostia zo Sabinova. Najväčším lákadlom však bude koncert špičkového husľového virtuóza Gidona Kremera, ktorý sa predstaví košickému publiku spoločne s litovskou violončelistkou Giedrė Dirvanauskautė a orchestrom Štátnej filharmónie Košice pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera.

Festival počas piatich dní prinesie množstvo skvelých zážitkov zo súčasnej hudby. Na spoločnom koncerte Quasars Ensemble a Musica Cassovia pod vedením Ivana Buffu a Maroša Potokára zaznejú diela klasikov hudby 20. storočia – Paula Hindemitha či Sergeja Prokofieva, ale aj dve svetové premiéry slovenských skladateľov Lucie Papanetzovej a Ľuboša Bernátha.

Špičkový slovenský klarinetista Ronald Šebesta uvedie na recitáli impozantné diela pre sólový klarinet, ktoré boli skomponované v 20. storočí. Nasledovať bude koncert venovaný nedožitým osemdesiatym narodeninám významného ruského skladateľa Alfreda Schnittkeho. Jeho diela spoločne s dielami jeho štýlového súčasníka Vladimíra Godára predstavia violončelista Andrej Gál a klavirista Ivan Buffa.

Tretí festivalový deň bude patriť študentom košického Konzervatória na Timonovej ul. a mladému dynamickému súboru VENI ACADEMY, v ktorom aktuálne pôsobí takmer 25 členov z piatich krajín sveta. Súbor sa predstaví pod vedením Daniela Mateja a študenta dirigovania Marca Vlasáka. Hosťom festivalu bude aj mladý talentovaný český fagotista Jan Hudeček, ktorý v tomto roku zvíťazil na prestížnej medzinárodnej súťaži Pražské jaro. Na jeho recitáli  zaznejú diela Luciana Beria, Jiřího Temla a Isanga Yuna. Záver festivalu bude patriť najvýznamnejšiemu hosťovi, Gidonovi Kremerovi, ktorého interpretačný záber siaha od najstaršej po tú najsúčasnejšiu hudbu. Košice navštívi po takmer štyridsiatich rokoch.

Program festivalu ARS NOVA 2014.

Prečítajte si tiež Festival ARS NOVA ozdobí hudobný klenot Gidon Kremer.

buffa_4

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.