Na Cassovia Gipsy Feste vynikne muzikálnosť zakódovaná v génoch hudobníkov

Úrad verejného zdravotníctva spresnil od 1. septembra 2020 opatrenia proti pandémii ochorenia COVID-19. Počet účastníkov hromadného podujatia znížil na 500 ľudí v interiéri a 1000 ľudí v exteriéri. Rúška sú povinné aj vo vonkajších priestoroch.

—————————————————————————————————————————————————————————————-

Nefalšovanú atmosféru plnú rómskeho temperamentu, šarmu, talentu a emócií prinesie do Kasární/Kulturparku už siedmy ročník festivalu Cassovia Gipsy Fest pod taktovkou Ladislava Vasiľa. Areál rozozvučí rómska hudba rôznych žánrov, tanec a spev 4. septembra 2020 o 15:00 hod.  Aj tentoraz to bude program plný vášne, radosti i žiaľu v podaní umelcov z tejto komunity. Fanúšikovia temperamentnej hudby sa majú na čo tešiť. Rómovia majú totiž muzikálnosť zakódovanú v génoch.

Na pódiu sa budú striedať známe skupiny Predvedú svoje umenie vo vystúpeniach, pri ktorých sa návštevníkom rozprúdi aj tá najhustejšia krv v žilách od prvých až po posledné tóny. Do tanca aj na počúvanie budú hrať vynikajúce kapely, ktoré predstaví a slovom bude sprevádzať hlavná postava zo slovenského kinohitu Loli Paradička Kamila Mitrášová.

Priestor predviesť sa dostane aj hudobné zoskupenie Diny Košice, v ktorého podaní zaznejú rómske čardáše. Tie postavili zo stoličiek poslucháčov nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Nemecku, Anglicku či Kanade.

Ani tento rok nebudú na festivale chýbať muzikanti z Veľkej Lomnice Lomnické čháve, sršiaci energiou. Hrajú rómske, ale aj slovenské ľudové piesne s cigánskym temperamentom a osobitým feelingom, ktorý umocňujú dva saxofóny. Na ich koncertoch vyniká vždy husľová show Gusta Gábora.

Jedinečnosť rómskeho folklóru podčiarkne vystúpenie kapely Gipsy Deško Band z Varhaňoviec, ktorá vznikla počas štúdia na konzervatóriu. Najprv hrali dvaja, postupne sa k nim pridali ďalší. Dnes sú piati. Vedie ich Dezider Balogh, ktorý spieva, hrá na klavíri a je autorom textov a hudby.

Výnimočný hlasový potenciál sa ukrýva v mladučkej speváčke Aničke Oláhovej z Lovinobane, ktorú bude sprevádzať kapela. O jej kvalitách sa budú môcť presvedčiť návštevníci parku na vlastné uši. Možno si ju pamätajú z talentovej súťaže.

Program festivalu je pestrý a možnosť predviesť sa dostanú aj ďalší interpreti rómskej hudby. Do Košíc príde aj Maťo Kamaro z Malčíc. Na domácej pôde všetkých nepochybne roztancuje vynikajúca košická formácia J6 Band so speváčkou Nikolou.

Vstup na podujatie je síce bezplatný, ale počet návštevníkov je limitovaný.

One Response to Na Cassovia Gipsy Feste vynikne muzikálnosť zakódovaná v génoch hudobníkov

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.