Na festivale Leto v parku bude znieť stále živá hudba Mareka Brezovského

Pri organizovaní hromadných podujatí, a to aj v prípade, že sa konajú v exteriéri, sú rúška povinné. Rovnako je nutná dezinfekcia rúk. Účastníci sú povinní dodržiavať pokyny organizátora o rozostupoch osôb a sedení a ďalšie opatrenia, týkajúce sa prevencie ochorenia COVID 19, ktoré budú zverejnené pri každom podujatí na viditeľnom mieste.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zažite neopakovateľný letný večer s open-air koncertom Hrana. Vonkajšie priestory Kasární/Kulturparku počas festivalu Leto v parku ožijú 30. júla 2020 o 20:00 hod. hudbou Mareka Brezovského v podaní výnimočných hudobníkov. Poctu slovenskému spevákovi a skladateľovi vzdajú Oskar Rózsa (klávesy, spev), Martin Valihora (bicie), Vladislav Slnko Šarišský (klavír), Marek Minárik (basgitara), Adam Mičinec (gitara) a Oskar Török (trúbka).

Marek Brezovský (1974-1994) – skladateľ, spevák, klavirista a textár, patril medzi najpozoruhodnejšie talenty na domácej hudobnej scéne 80. a 90. rokov 20. storočia. Za svojho života nevydal žiadny samostatný album. Jeho hudba sa začala šíriť medzi poslucháčmi až po jeho smrti najmä zásluhou jeho otca Aliho Brezovského, ako aj blízkeho priateľa a spolužiaka Oskara Rózsu.

Ako hudobník a tvorca nepôsobil len v oblasti progresívnej rockovej hudby, ale aj v oblasti klasickej hudby. Už počas štúdií založil Súbor súčasnej hudby. Vo všetkom, na čom participoval, bol výnimočný, mal široký rozhľad, bol kreatívnym a všestranným typom umelca. Zomrel veľmi mladý. Mal množstvo nápadov, ktoré nestihol dokončiť, napríklad film Muzikál, pre ktorý napísal piesne. Bol to tvorivý umelec a darilo sa mu v rôznych žánroch.

Brezovský najviac spolupracoval s Oskarom Rózsom, ktorý jeho odkaz už roky pripomína prostredníctvom Projektu Hrana a produkoval aj album Hrana. Obsahuje výber jeho artrockovej tvorby. Koncertný album Hrana Live 2012 zaradil Rózsa aj do programu svojho vysokoškolského absolventského koncertu so Slovenskou filharmóniou, ktorú dirigoval.

S koncertným programom Venované nešťastiu slovenskí hudobníci vystúpili vlani  s komornou hudbou Brezovského počas festivalu Vietor s veľkým ohlasom aj v Kasárňach/Kulturparku. Tentoraz ožije pódium v parku jeho tvorbou znovu.

Hudobná pozostalosť tohto výnimočného človeka obsahuje dielo v rozsahu 16 CD, na ktorých je zachytená jeho tvorba pre amatérsku skupinu zo skúšok a koncertné nahrávky i jeho hudobné nápady a improvizácie tak, ako si ich zaznamenal na magnetofónovú pásku. Oskar Rózsa sa vyjadril, že materiálu je na desať platní, päť symfónií a šesť muzikálov. Takže stále je z čoho vyberať a pripomínať si tohto hudobného velikána, ktorý žil iba 20 rokov. Jeho krátky život zachytávajú aj 4 filmy Hrana, ktoré nakrútil režisér Patrik Lančarič.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.