Na francúzskom filmovom týždni Crème de la crème si „pomaškrtia“ filmoví gurmáni

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la crème prinesie v marci už po tretí raz atraktívnu kolekciu francúzskych filmov, ktoré získali ocenenia na prestížnych filmových festivaloch alebo od významných filmových inštitúcií. Premietať sa budú vo viacerých slovenských mestách. O filmový zážitok nezostanú ukrátení ani Košičania. Kasárne/Kulturpark sa v dňoch 10. – 16. marca stanú miestom, kde sa budú premietať zaujímavé snímky z dielne francúzskych filmárov.

Minuloročný druhý ročník prekonal všetky očakávania. Celkový počet divákov v 15 kinách v 14 mestách na Slovensku dosiahol číslo 6 622, čo bol dvojnásobok oproti prvému ročníku. Vlani patrili medzi najúspešnejšie z hľadiska návštevnosti filmy Dva dni, jedna noc, Tri srdcia a Sils Maria.

Spoločnosť Film Europe Media Company sa cieľavedome venuje kultivácii distribučného priestoru európskeho filmu. Francúzsky film je možno jeho najväčšou súčasťou nielen počtom vyprodukovaných filmov, nielen ich kvalitou, nielen ich domácim a medzinárodným úspechom, ale hlavne premyslenou a cieľavedomou podporou distribúcie a medzinárodného predaja. V spolupráci s Francúzskou alianciou v Košiciach divákom aj tentoraz naservíruje to najlepšie, čo  francúzska kinematografia nakrútila. Festival do svojho programu zaradí filmové novinky.

V Košiciach počas siedmich dní uvidí publikum sedem titulov. V prvý večer novú variáciu na tému romantickej vášne, zrodu a smrti vzťahov a podivných ciest túžby V tieni žien. Kto jazdí rýchlo, nič nezažije, sa snažia presvedčiť tínedžeri vo filme Mikrób a Gasoil, s ktorými zamierite na netradičný dobrodružný road trip naprieč Francúzskom na netradičnom vozidle v druhý filmový večer. Ďalší bude patriť filmu Ďaleko od ľudí. ktorý rozpráva o ceste dvoch mužov na chrbte koní za slobodou.

Ochutnáme aj ďalšie francúzske filmové lahôdky. Štvrtou bude Cena slávy, film inšpirovaný skutočnými udalosťami.  Rozpráva o jednom z najzvláštnejších únosov, ktoré sa kedy udiali – o únose  Chaplinovej mŕtvoly vo švajčiarskom  meste Vevey. V druhej polovici týždňa sa diváci na filmovom plátne „začítajú“ do Denníka komornej. Ambiciózna a krásna chyžná, ktorá na francúzskom vidieku pracuje pre rodinu boháčov, sa musí vyrovnať nielen so sexuálnymi návrhmi pána, ale aj nevrlou pani domu.

Komornú v predposledný večer vystrieda Pán Bezchybný, ambiciózny mladík, ktorý sa rozhodne vydávať rukopis mŕtveho muža za svoj vlastný. Až po vzhliadnutí filmu bude zrejmé, či sa stane hviezdou francúzskej literárnej scény alebo sa utopí v mori podvodov a lží. Týždeň uzavrie film Môj kráľ. Emocionálna dráma, odohrávajúca sa v priebehu niekoľkých rokov, zachytáva komplikovanú a deštruktívnu povahu vzťahu medzi mužom a ženou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.